Reklama

Z Polski

Ksiądz Piotr Skarga

Jego słowo dotykało sumień

Beatyfikacja sługi Bożego ks. Piotra Skargi coraz bliżej. – Wykonano ogromną pracę. Skarga ma wśród Polaków chyba jedną z najbogatszych bibliografii, zarówno przedmiotową, jak i podmiotową. O nim i jego życiu napisano dużo, również krytycznie, dla wielu był przecież niewygodny. Proces, który zakończył się 21 czerwca 2016 r., jest milowym krokiem do beatyfikacji i ewentualnie przyszłej kanonizacji sługi Bożego ks. Piotra Skargi – mówi „Niedzieli” wicepostulator ks. Krystian Biernacki SJ. Akta procesowe będą teraz rozpatrywane w Rzymie przez Kongregację Spraw Kanonizacyjnych.

Uroczysta publiczna sesja, zamykająca trwające półtora roku postępowanie diecezjalne w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym sługi Bożego ks. Piotra Skargi SJ (1536 – 1612), miała miejsce w krakowskim kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. O budowę tej świątyni zabiegał ks. Skarga. W niej również pochowano tego wybitnego jezuitę, zatroskanego o jedność szarpanego prądami reformacji Kościoła, odważnego patriotę, pedagoga, królewskiego kaznodzieję, autora m.in. „Żywotów świętych” i „Kazań sejmowych” oraz szczególnego apostoła miłosierdzia, który nie tyle był zwykłym jałmużnikiem, co tworzył struktury mające zabezpieczać przed biedą materialną i moralną – powołał do istnienia w Krakowie m.in.: Arcybractwo Miłosierdzia, Bank Pobożny, umożliwiający pożyczki bez lichwy, a także Skrzynkę św. Mikołaja na posagi dla ubogich panien.

Reklama

Obecny podczas sesji kard. Stanisław Dziwisz przyznał, że ks. Piotr Skarga długo czekał na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego, ale dzięki temu trwał dziejowy „proces” prześwietlający jego postać. Wyłonił się z niego „szlachetny kruszec głębokiej wiary, niezłomnej nadziei i miłosiernej miłości księdza Piotra”. Metropolita krakowski zauważył także, że Skarga podzielił los proroków: – Jego słowo, choć dotykało sumień, nie zawsze było przez słuchaczy przyjmowane, sięgano jednak po nie zwłaszcza w chwilach trudnych dla narodu. Również dzisiaj możemy i powinniśmy wsłuchiwać się w ten głos.

Świadectwo zakonnika wciąż inspiruje, także młodych. Ponad półtora roku temu stał się jednym z duchowych patronów Szpitala Domowego – modlitwy młodych krakowian o moralną odnowę ich miasta. Jako człowiek z „wyobraźnią miłosierdzia” został również zaliczony do grona osób, z których sylwetkami mogą zapoznać się pielgrzymi zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Małgorzata Cichoń

Wystawa na ŚDM

W Krakowie można zobaczyć arcydzieła

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 23 czerwca br. dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej powiedział, że wystawa „Maria Mater Misericordiae” jest jedyną oficjalną ekspozycją towarzyszącą spotkaniu młodzieży świata w Krakowie.

Reklama

Jak podkreślają organizatorzy: watykańska Fundacja Jana Pawła II dla Młodzieży i Muzeum Narodowe w Krakowie, na wystawie można podziwiać arcydzieła sztuki europejskiej tworzone od 1100 r. aż po wiek XVIII. Wśród nich są prace takich sławnych twórców, jak np.: Donatello, Hans Memling, Albrecht Dürer, Peter Paul Rubens. W sumie 90 wizerunków Maryi – obrazów, rzeźb, grafik wypożyczonych z 62 instytucji.

Dr Marcello Bedeschi, przewodniczący Fundacji Jana Pawła II dla Młodzieży, przybliżył genezę wystaw towarzyszących ŚDM. Pierwsza została zorganizowana w 1993 r. w Denver. Wystawę nazwał czwartą katechezą, która wpisuje się w kolejne spotkanie młodzieży z całego świata.

Z kolei włoski kurator wystawy prof. Giovanni Morello nawiązał do tytułu ekspozycji: – Maryja jest Matką Boskiego Miłosierdzia, ponieważ jest Matką Boga, która wstawia się za nami – wyjaśniał. Obecny na konferencji kard. Stanisław Dziwisz zauważył: – Piękno przyczynia się do tego, że człowiek staje się lepszy.

Wystawa będzie czynna do 9 października br.

Maria Fortuna-Sudor

Krótko

• Prezydent Chin Xi Jinping przebywał z wizytą w Polsce. Przy tej okazji prezydenci obydwu państw przyjęli deklarację o strategicznym partnerstwie Polski i Chin. Podpisano też umowy mające ułatwić eksport polskiej żywności na chiński rynek.

• Prof. Adam Glapiński objął stanowisko prezesa NBP. W latach 90. ub. wieku zasiadał w rządach Jana Krzysztofa Bieleckiego i Jana Olszewskiego. Później wykładał na SGH.

• Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę antyterrorystyczną. Część środowisk, szczególnie na lewicy, krytykuje nowe prawo jako dające zbytnie uprawnienia ABW bez niezbędnych środków kontroli.

• CBA zatrzymało byłą szefową Prokuratury Apelacyjnej w Rzeszowie. Jest podejrzewana o branie łapówek i przekroczenie uprawnień.

• Polska włącza się w koalicję 66 państw występujących przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu. Do Kuwejtu i Iraku wyślemy do 210 żołnierzy, którzy będą wykonywali misje szkoleniowe i rozpoznawcze. Nad irackim niebem latać będą też 4 polskie F-16.

• Sejm RP ustanowił rok 2017 rokiem sześciu patronów: Josepha Conrada-Korzeniowskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego (św. Brata Alberta), bł. Honorata Koźmińskiego i Tadeusza Kościuszki. Rok 2017 będzie też Rokiem Rzeki Wisły.

• Były wiceszef BOR gen. Paweł Bielawny został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na karę 1,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata. Sąd uznał, że jest on winny zaniedbań przy ochronie lotów do Smoleńska.

• Kard. Kazimierz Nycz poinformował, że wznoszona na Polach Wilanowskich Świątynia Opatrzności Bożej zostanie oddana do użytku najprawdopodobniej w listopadzie br.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2016-06-29 08:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Czyżewski o Prymasie Wyszyńskim: nigdy nie uciekał od problemów

2021-09-18 14:38

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasa Wyszyńskiego

„Prymas zdawał sobie sprawę z tego, że jego odpowiedzialność za kapłanów dotyczy zwłaszcza ich sfery duchowej, życia wewnętrznego” – mówił w sobotę w Gnieźnie ks. prof. Bogdan Czyżewski, patrolog, członek Rady Programowej wydania „Pro memoria” – zapisków Prymasa Tysiąclecia.

Duchowny wygłosił 18 września w katedrze gnieźnieńskiej konferencję poświęconą trosce kard. Wyszyńskiego o powołania i powołanych. Wykład odbył się w ramach odbywającego się w Gnieźnie dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia i przygotowany został w oparciu o wystąpienia i osobiste zapiski kardynała, będące – jak stwierdził ks. Czyżewski – najbardziej wiarygodnym świadectwem jego życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję