Reklama

Z Watykanu

Audiencja generalna

Uchodźcy to nasi bracia

Dotknięcie ubogiego może nas oczyścić z obłudy i uczynić niespokojnymi o jego stan – powiedział papież Franciszek 22 czerwca br. podczas audiencji generalnej w Watykanie. W swojej katechezie nawiązał do opisanego w Ewangelii według św. Łukasza (5, 12-16) cudu uzdrowienia trędowatego.

Ojciec Święty zauważył, że trędowaty prosił nie tylko o uzdrowienie, ale również o oczyszczenie, czyli pełne uzdrowienie na ciele i na sercu. Przypomniał, że chory na tę straszną chorobę był wykluczony ze społeczeństwa. Mimo to, aby dotrzeć do Jezusa, złamał nakazy i w akcie wiary poprosił: „Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić”. – Błaganie trędowatego ukazuje, że kiedy stajemy przed Jezusem, nie trzeba długich przemówień. Wystarczy kilka słów, pod warunkiem, że towarzyszy im pełna ufność w Jego wszechmoc i dobroć – powiedział Papież.

Reklama

Franciszek wyznał, że każdego wieczoru, zanim uda się do łóżka, odmawia tę krótką modlitwę: „Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić!”. – Odmawiam pięć razy „Ojcze nasz”, każde za jedną z ran Jezusa, bo Jezus oczyścił nas swoimi ranami. Ja tak robię, ale możecie podobnie czynić i wy – zachęcił Ojciec Święty. Podkreślił, że także Pan Jezus złamał nakazy i wbrew przepisom prawa dotknął trędowatego. – Jezus uczy nas, aby nie bać się dotykania ubogich i wykluczonych, bo On jest w nich obecny – stwierdził Papież. Następnie nawiązał do obecności uchodźców na audiencji: – Wielu myśli o nich, że lepiej, aby pozostali w swoich ojczyznach. Ale tam bardzo cierpieli. Są to nasi uchodźcy, lecz wielu uważa ich za wykluczonych. Tymczasem są to nasi bracia. Chrześcijanin nikogo nie wyklucza, zostawia miejsce dla wszystkich, wszystkim pozwala przybyć! – stwierdził Franciszek.

KAI

„Opera Omnia”

Franciszek o Benedykcie XVI

Papież Franciszek we wstępie do 12. tomu „Opera Omnia” swego poprzednika, poświęconego kapłaństwu, napisał: „Modlitwa jest kluczem otwierającym serce Boga – tego nas uczy i o tym świadczy Benedykt XVI”. Tom nosi tytuł „Głosiciele Słowa i słudzy waszej radości”. Zgromadzono w nim ponad 80 tekstów poświęconych posłudze kościelnej.

„Za każdym razem, kiedy czytam dzieła Josepha Ratzingera/Benedykta XVI, staje się dla mnie coraz bardziej jasne, że uprawiał on i uprawia «teologię na klęczkach». (...) Zatem w sposób wzorowy ucieleśnia on istotę całej aktywności kapłańskiej: owo głębokie zakorzenienie w Bogu, bez którego wszelkie możliwe zdolności organizacyjne i wszelka domniemana wyższość intelektualna, wszystkie pieniądze i władza okazują się bezużyteczne. Ucieleśnia on tę stałą relację z Panem Jezusem, bez której nic nie jest już prawdą, wszystko staje się rutynowe, kapłani stają się niemal jak pracownicy etatowi, biskupi – jakby biurokraci, a Kościół nie jest już Kościołem Chrystusa, ale naszym wytworem, jakąś organizacją pozarządową, w ostatecznym rozrachunku zbędną” – napisał we wstępie papież Franciszek.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Bóg nas nigdy nie opuszcza

Reklama

Witam serdecznie polskich pielgrzymów. Bracia i siostry, sytuacja trędowatego, o którym dzisiaj mowa, jego prośba o uzdrowienie przypomina nam nasze wołanie do Boga o uwolnienie z grzechów, zaniedbań i poczucia winy. Pamiętajmy, że Bóg nas nigdy nie opuszcza, przeciwnie – wychodzi nam na spotkanie, przebacza, uzdrawia nas i rozgrzesza. Z tą świadomością, ufni w Jego miłosierdzie, przekraczajmy Świętą Bramę Roku Jubileuszowego. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Audiencja generalna, 22 czerwca 2016 r.

RV

Po referendum na wyspach

O wyjściu Brytyjczyków z UE

W drodze z Rzymu do Erywania w rozmowie z dziennikarzami na pokładzie samolotu Ojciec Święty odniósł się do wyniku referendum w Wielkiej Brytanii w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej. – Taka była wola wyrażona przez naród – powiedział Franciszek i zaznaczył, że decyzja ta wymaga od wszystkich wielkiej odpowiedzialności, aby zapewnić dobrobyt mieszkańcom Wielkiej Brytanii, a także dobro i współistnienie całego kontynentu europejskiego.

RV

Wideoprzesłanie

Kara śmierci nie do przyjęcia

W dzisiejszych czasach kara śmierci jest nie do przyjęcia, niezależnie od tego, jak poważna byłaby zbrodnia osoby skazanej – powiedział papież Franciszek w wideoprzesłaniu na odbywający się w Oslo VI Światowy Kongres przeciw Karze Śmierci.

Ojciec Święty zauważył, że w świecie rośnie sprzeciw wobec kary śmierci, nawet jako uprawnionej obrony społecznej. Nie oddaje ona sprawiedliwości ofiarom, lecz w istocie sprzyja zemście. Przykazanie: Nie zabijaj ma wartość absolutną i dotyczy zarówno niewinnych, jak i winnych – powiedział Franciszek.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Wszyscy jesteśmy w drodze do wspólnego domu w niebie, gdzie będziemy mogli z radością i podziwem odczytywać tajemnicę wszechświata.

2016-06-29 08:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Nowe sanktuarium bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego

2021-09-18 20:40

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Instytut Prymasowski

Jako prymas Polski przemierzał cały kraj, aby wzywać do jedności, do miłowania innych i przebaczenia - mówił abp Jan Pawłowski podczas uroczystości ustanowienia sanktuarium błogosławionego kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kobylance. Delegat papieski przewodniczył mszy świętej w kościele koło Stargardu.

Tu Prymas lubił zatrzymywać się podczas wizyt w Szczecinie i Stargardzie, przyjaźnił się też z pierwszym proboszczem i założycielem tej parafii ks. Piotrem Głogowskim. Od lat parafianie modlili się o beatyfikację Prymasa. Od 2017 roku po domach parafii pielgrzymował obraz Matki Bożej Częstochowskiej podarowany przez Prymasa. Wtedy też powstała myśl, żeby tu było sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję