Reklama

Niedziela w Warszawie

Końcowe odliczanie do Dni w Diecezjach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątek po Bożym Ciele większość stołecznych biur była zamknięta. Do Centrum Diecezjalnego Floriańska 3 też nie można było wejść, co wcale nie znaczy, że w środku nikt nie pracował. Przeciwnie. W biurze były niemal wszystkie osoby najmocniej zaangażowane w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży i w Dni w Diecezjach (20-25 lipca).

– Piątki to nasz dzień wewnętrzny – mówi „Niedzieli” ks. Emil Parafiniuk, dyrektor Centrum ŚDM w diecezji warszawsko-praskiej. – Teraz na przykład załatwiamy cały wachlarz spraw związanych z głównymi uroczystościami, jakie w naszej diecezji odbędą się na Tarchominie. I tak z jednej strony dogrywamy kwestie bezpieczeństwa. Z drugiej zaś zamawiamy wodę dla uczestników.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poza tym cały czas jesteśmy w kontakcie z parafiami oraz codziennie załatwiamy kolejne sprawy wizowe dla pielgrzymów z zagranicy – dodaje kapłan.

Chęć przyjazdu do diecezji warszawsko-praskiej zgłosiło ponad 4 tys. młodych z Europy Wschodniej, obu Ameryk i najdalszych zakątków Azji. Większość z nich mieszka w krajach, z którymi Polska ma podpisaną umowę o ruchu bezwizowym. Jednak 1,5 tys. osób zanim dostanie wizę, wcześniej musi dostać potwierdzenie, że mają zapewnione noclegi i jedzenie w trakcie pobytu nad Wisłą. Przygotowanie dokumentów, z którymi później młodzi pielgrzymi udadzą się do konsulatów po wizy, nie jest trudne, za to czasochłonne. Na koniec każde potwierdzenie musi podpisać ks. Parafiniuk.

– W sumie to tylko 3 tys. podpisów razem z kopiami – mówi z uśmiechem kapłan.

Takich samych dokumentów po lewej stronie Wisły trzeba wystawić jeszcze więcej, bo prawie 2 tys., według stanu na początek czerwca. Do archidiecezji warszawskiej na Dni w Diecezji zamierza przyjechać z zagranicy 11 tys. młodych. – Prowadzimy korespondencję z organizatorami wyjazdów, odpowiadając na ich pytania. Ale także tłumaczymy materiały, które pomogą gościom z zagranicy w pobycie w naszym kraju. Obecnie np. przekładamy na 8 najpopularniejszych języków obrzęd głównego wydarzenia, którym w archidiecezji warszawskiej będzie Msza św. na terenie Świątyni Opatrzności Bożej – mówi Sylwia Onieszczuk, koordynator działu tłumaczeń w Biurze ŚDM archidiecezji warszawskiej.

Reklama

W obu warszawskich diecezjach od dawna działają Centra ŚDM – archidiecezjalne na Miodowej, a praskie na ul. Floriańskiej. Zanim biura zaczęły oficjalnie funkcjonować, młodzi sami zgłaszali się do obu kurii z pytaniem jak mogą pomóc. – Zostawiali nam kontakty do siebie, co pozwoliło stworzyć bazę danych. A kiedy pojawiała się potrzeba wykonania jakiegoś zadania, to wystarczało kilka telefonów lub e-maili i zespół był skompletowany – opowiada ks. Tomasz Zaperty, koordynator ŚDM w archidiecezji warszawskiej. Tak było m.in. z 20-osobowym zespołem tłumaczy, którym kieruje Sylwia Onieszczuk. Wystarczyły dwa dni, aby zespół zorganizował się i przystąpił do pracy.

Po prawej stronie Wisły pierwsza ekipa zorganizowała się spontanicznie tuż po tym, kiedy Papież Franciszek ogłosił, że kolejne spotkanie młodych odbędzie się w Krakowie. – Już w Rio de Janeiro zaczęliśmy podpytywać naszych gospodarzy o szczegóły organizacji tak dużego przedsięwzięcia, jakim jest ŚDM – opowiada ks. Parafinuk.

Z diecezji warszawsko-praskiej 40 osób pojechało do Brazylii, 5 z nich można dzisiaj spotkać na Floriańskiej 3. Wśród nich jest Angelo Dąbrowski, sekretarz Diecezjalnego Centrum ŚDM. Na jego biurku ląduje cała korespondencja. Ponadto do jego zadań należą m.in. kontakty z parafiami oraz ze stołecznymi służbami i instytucjami.

– Dwa razy uczestniczyłem w ŚDM, w Madrycie i Rio de Janeiro. Za każdym razem byłem zachwycony spotkaniem z Papieżem oraz ludźmi, którzy wspólnie się modlą, mimo że na co dzień posługują się tak różnymi językami. Tego nie da się zapomnieć. Moje zaangażowanie się przy organizacji ŚDM w Krakowie było więc czymś naturalnym – mówi Dąbrowski. Niemal identycznie argumentuje Łukasz Luśnia, opiekun wolontariuszy w archidiecezji warszawskiej. On również był na dwóch spotkaniach ŚDM. – Nie byłem w Brazylii, ale wcześniej byłem w Kolonii i w Madrycie – wspomina.

Reklama

Kapłani. Siostry zakonne. Wolontariusze miejscy oraz wolontariusze w diecezjalnych centrach, rejonach, dekanatach i parafiach. A także rodziny, które przyjmą do siebie zagranicznych pielgrzymów na czas Dni w Diecezjach. Dzisiaj osoba z boku nie zdoła zliczyć wszystkich osób zaangażowanych w ŚDM, a co dopiero odpowiedzieć na pytania: jak ich wybrać? Jak zorganizować do sprawnego działania? A właśnie przed takimi dylematami stanęli ks. Emil Parafiniuk i ks. Tomasz Zaperty, kiedy decyzjami swoich ordynariuszy stanęli na czele Diecezjalnych Centrów ŚDM.

– Potrafią nas motywować, wskazywać cele i mają nieskończone pokłady energii. Krótko mówiąc, są dobrymi menagerami – twierdzą wolontariusze. Sami księża inaczej odpowiadają na pytania dotyczące struktury, organizacji pracy czy metod zarządzania. – Przede wszystkim trzeba się dużo modlić – mówi ks. Parafiniuk. A ks. Zaperty podkreśla: – Bez pomocy Ducha Świętego nie udałoby się zebrać aż tak sprawnej ekipy.

Formacja duchowa od samego początku jest najważniejszym elementem przygotowań do ŚDM. W „Niedzieli w Warszawie” kilkakrotnie pisaliśmy o głównych wydarzeniach modlitewnych związanych z ŚDM, ja np. o peregrynacji Krzyża ŚDM i ikony Matki Bożej Wybawicielki Ludu Rzymskiego (Salus Populi Romani). Ale oprócz ważnych i jednostkowych wydarzeń, są też cykliczne spotkania. I tak np. w parafiach archidiecezji młodzież 2-3 razy w miesiącu spotyka się na spotkaniach formacyjnych. W piątki podczas adoracji Najświętszego Sakramentu modlą się w intencji ŚDM. Natomiast w maju na wieczornych Eucharystiach czytano papieskie orędzie do młodzieży.

Reklama

Z kolei w diecezji warszawsko-praskiej co poniedziałek na Floriańskiej 3 są spotkania formacyjno-modlitewne. W rejonach i parafiach młodzież spotyka się na modlitwie 25. dnia każdego miesiąca. Ponadto raz w miesiącu kolejne rejony prowadzą nabożeństwa do Bożego Miłosierdzia w katedrze praskiej.

Na jedno z pierwszych spotkań w katedrze przy ul. Floriańskiej przyszła Karolina Błażejczyk.

– Dla mnie był impuls, bo nigdy nie byłam na ŚDM – opowiada „Niedzieli” studentka polonistyki.

Dzisiaj Karolina Błażejczyk spędza w praskim centrum po kilka godzin dziennie. Do jej obowiązków należy m.in. obsługa medialna, prowadzenie stron internetowych. – Ale dzięki wolontariatowi odkryłam w sobie także uzdolnienia do prac graficznych – podkreśla.

Wolontariusze mówią, że przygotowując się do Dni w Diecezjach, nabyli szereg umiejętności, których nigdzie indziej nie mieliby szans zdobyć. Szkolenia dla nich odbyły się na PWTW i UKSW. Ponadto wolontariusze miejscy byli szkoleni przez policję, m.in. z bezpieczeństwa i panowania nad tłumem. Zasad pierwszej pomocy uczyli ich zaś pracownicy pogotowia. – Mi najbardziej podobały się szkolenia międzykulturowe oraz negocjacyjne. Dzięki tym ostatnim nauczyłem się, że umiejętne prowadzenia dyskusji w grupie pozwala na wypracowanie najlepszego rozwiązania dla wszystkich stron – opowiada Łukasz Luśnia.

Młodzież, która dziś chciałaby dołączyć do wolontariuszy, nie ma na to szans. Za to ma jeszcze czas, aby skorzystać z najważniejszej szansy, jaką daje ŚDM, czyli spotkania z Ojcem Świętym Franciszkiem. W tym celu trzeba nawiązać kontakt ze swoją parafią albo z odpowiednim Centrum Diecezjalnym. Ich adresy znajdują się na podstronie Dni w Diecezjach na oficjalnej stronie ŚDM (http://www.krakow2016.com/dni-w-diecezjach) lub na stronie KDM (http://kdm.org.pl/kdm). Trzeba się pośpieszyć, bo rejestracja trwa tylko do końca czerwca.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

ŚDM coraz bliżej…

Niedziela zamojsko-lubaczowska 24/2015, str. 7

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

Karolina Madejska

Promują ŚDM w Gimnazjum w Goraju

Promują ŚDM w Gimnazjum w Goraju

Światowe Dni Młodzieży zbliżają się wielkimi krokami. W całym kraju aktywnie działają wolontariusze, pomagający w organizacji spotkania młodych z Ojcem Świętym. Może i Ty również do nich dołączysz? Są to zazwyczaj młodzi ludzie, którzy swój czas oddają przygotowaniom, zbiórkom, wyjazdem. Każdego 20. dnia miesiąca ubierają koszulki i identyfikatory i ruszają promować ŚDM do szkół lub innych instytucji w swoich miastach, zachęcając przy tym innych do pomocy i udziału. Jednym z głównych i niezwykle istotnym projektem, realizowanym w ramach ŚDM, jest zbiórka „Bilet dla Brata” w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Obszy. To zbiórka dla osób, które nie mają wystarczających środków do zorganizowania wyjazdu do Krakowa. Jako wolontariusze, organizujemy zbiórkę do puszek na fundusze dla nich. Liczy się każda złotówka, na pewno ktoś dzięki twojej pomocy będzie mógł przybyć na spotkanie i nie wątpię, że nie zapomni podziękować. Może podczas ŚDM będzie się za ciebie modlił, a przecież to jeszcze piękniejsze podziękowanie niż pieniądze.

CZYTAJ DALEJ

43. rocznica zamachu na Jana Pawła II

2024-05-12 22:59

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

43 lata temu, 13 maja 1981 roku, miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie, o godz. 17.19 uzbrojony napastnik Mehmet Ali Agca, oddał w stronę Ojca Świętego strzały.

Wybuchła panika, a papieża, ciężko ranionego w brzuch i w rękę natychmiast przewieziono do kliniki w Gemelli, gdzie rozpoczęła się kilkugodzinna dramatyczna walka o jego życie. Cały świat w ogromnym napięciu śledził napływające doniesienia. Wszyscy zadawali sobie pytanie, czy Jan Paweł II przeżyje. Dziś miejsce zamachu na papieża upamiętnia płytka w bruku po prawej stronie przy kolumnadzie Placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Aby posługa była owocna

2024-05-12 21:00

[ TEMATY ]

święcenia

bp Tadeusz Lityński

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński

Bp Tadeusz Lityński

Kandydaci do święceń rozpoczęli już rekolekcje, które są bezpośrednim przygotowaniem duchowym do przyjęcia prezbiteratu i diakonatu. Prosimy o modlitwę w ich intencji.

W niedzielę 12 maja w kościołach naszej diecezji został odczytany komunikat Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego w sprawie święceń diakonatu i prezbiteratu, w którym Pasterz diecezji nie tylko poinformował wiernych o dacie i miejscu uroczystości święceń, ale też poprosił wszystkich o modlitwę w intencji kandydatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję