Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Komentarz

Kapłani

Ksiądz to jedyna osoba na świecie, która mówi na Ciało Chrystusa: „To jest Ciało moje”. W ostatnich tygodniach w Polsce i na świecie zostali wyświęceni nowi kapłani, którzy z radością i poświęceniem rozpoczynają służbę Bogu i ludziom.

Podczas jubileuszu kapłanów w Roku Świętym Miłosierdzia, obchodzonego na początku czerwca, papież Franciszek wskazał na niektóre aspekty życia księży. Mówił: „Nikt nie jest wykluczony z jego serca, jego modlitwy i uśmiechu. Przyjaznym spojrzeniem i ojcowskim sercem akceptuje, włącza, a kiedy musi skorygować, jest zawsze po to, żeby zbliżać. Nikim nie gardzi, ale dla każdego jest gotów pobrudzić sobie ręce. Dobry Pasterz nie używa rękawic. Sługa komunii, którą celebruje i którą żyje, nie oczekuje pozdrowień ani komplementów od innych, ale jako pierwszy wyciąga rękę, odrzucając plotkowanie, osądy i złości”. Ojciec Święty jest konkretny w swoim nauczaniu. A im starsi kapłani, tym lepiej wiedzą, jak bardzo aktualne są jego słowa. Dlatego trzeba wspierać duchowo księży, aby jak najlepiej wypełniali swe powołanie. Przykładem tego jest Apostolat Margaretka, który polega na modlitwie za kapłanów. Każdy kwiat „margaretki” to siedem osób, tak jak siedem dni tygodnia. W każdym dniu jedna osoba modli się za wybranego księdza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Posługa kapłana zależy w znacznej mierze od jego osobistej relacji z Chrystusem. Dobrze wyraża to pytanie, które we Włoszech napisało jedno z dzieci: „Panie Jezu, a z naszym księdzem to wy jesteście przyjaciółmi czy znacie się tylko z pracy?”. To pytanie można odnieść nie tylko do księży, ale też do każdego chrześcijanina, ponieważ każdy ochrzczony uczestniczy w kapłaństwie Chrystusa.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski

Krótko

• Szef NATO Jens Stoltenberg przebywał z wizytą w Warszawie. W rozmowie z prezydentem Andrzejem Dudą omawiał sprawy szczytu NATO w stolicy Polski. Stoltenberg zapowiedział, że po szczycie będzie u nas stacjonowało więcej żołnierzy Sojuszu niż obecnie.

Reklama

• Polska nie będzie już kupować gazu od rosyjskiego Gazpromu. Długoterminowy, obowiązujący do 2022 r., kontrakt jamalski nie zostanie przedłużony – zapowiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

• Ryszard Schnepf – ambasador Polski w USA został wezwany na konsultacje do MSZ. W języku dyplomatycznym znaczy to najpewniej odwołanie z placówki.

• Prokurator generalny Zbigniew Ziobro poinformował, że podjął decyzję o skierowaniu do Sądu Najwyższego kasacji w sprawie niedopuszczalności ekstradycji Romana Polańskiego do USA. Polański od wielu lat jest ścigany przez wymiar sprawiedliwości USA za stosunek z nieletnią.

• Procesją „Od Wojciecha do Józefa” w sobotę 4 czerwca br. rozpoczęły się w Kaliszu obchody święta Opieki Świętego Józefa i 19. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Kaliszu, która miała miejsce 4 czerwca 1997 r. Procesja zawsze wyrusza z Zawodzia – najstarszej części Kalisza – do sanktuarium św. Józefa. Jest wzorowana na wielkich procesjach w Gnieźnie i Krakowie. W procesji niesiona jest kopia obrazu św. Józefa Kaliskiego, pobłogosławiona w 1993 r. w Rzymie przez Jana Pawła II.

• Zaostrzenie kar za przestępstwa na tle seksualnym proponuje Ministerstwo Sprawiedliwości. Za gwałt zbiorowy ma grozić od 8 do 20 lat więzienia, a za gwałt ze szczególnym okrucieństwem – od 10 do 30 lat pozbawienia wolności.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

Ludźmierz

Pielgrzymka Sursum Corda

W niedzielę 5 czerwca br. odbyła się XIX Pielgrzymka „Sursum Corda” z Zakopanego do Ludźmierza. Wzięło w niej udział kilka tysięcy pątników z Podhala, którzy w ten sposób upamiętnili przejazd Jana Pawła II w 1997 r. przez tatrzańskie miejscowości. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Idź i ty czyń podobnie...”.

Reklama

Kiedy pątnicy dochodzili do sanktuarium Matki Bożej Ludźmierskiej, witał ich i kropił wodą święconą miejscowy proboszcz ks. Jerzy Filek, który w asyście kilkunastu kapłanów przewodniczył Mszy św. na zakończenie pielgrzymki.

KAI

„Codziennik kapłański” – na kliknięcie

Redakcja „Niedzieli” zawsze rozumiała swoją pracę jako formę duszpasterstwa. Jednym z dowodów jest wydawany przez nas nieodpłatnie od ponad roku „Codziennik Kapłański”. U źródeł pomysłu była prosta obserwacja: kapłani rozpoczynają Mszę św. najczęściej z miejsca przewodniczenia, a nie od ołtarza, gdzie usytuowana jest księga mszału. Bardzo użyteczne są więc pomoce duszpasterskie zawierające wstęp do Liturgii oraz Kolektę czy Modlitwę po Komunii (odmawiane często z miejsca przewodniczenia). Ponieważ w diecezjach, w których dotychczas rozprowadzaliśmy „Codziennik Kapłański” w formie papierowej, spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem tą propozycją, postanowiliśmy przygotowywać kolejne wydania w formie elektronicznej, do pobrania na naszej stronie internetowej (www.niedziela.pl), tym razem dla księży z całej Polski.

Każdego tygodnia będzie więc dostępny materiał z tekstami liturgicznymi. Po wydrukowaniu „Codziennika” na domowej drukarce ksiądz proboszcz czy ksiądz wikary będzie miał do dyspozycji nie tylko pomoce duszpasterskie, ale też informacje odnoszące się do najnowszego wydania tygodnika „Niedziela”. Ułatwi to przekazywanie wiernym sygnałów o najciekawszych artykułach z bieżącego numeru „Niedzieli”, np. podczas ogłoszeń duszpasterskich. Korzystając z „Codziennika”, można zachęcić do nabywania „Niedzieli” . Czytelnictwo prasy katolickiej to bowiem sprawa wielkiej wagi, szczególnie teraz, gdy Internet zaczyna zastępować gazety papierowe. Już św. Maksymilian Maria Kolbe mówił wprost, że „jeśli nie będzie katolickich mediów, to nasze świątynie zostaną kiedyś puste”. „Codziennik” pełni więc funkcję pomocnika dla kapłana nie tylko podczas sprawowania Mszy św., ale również w prezentacji naszej „Niedzieli”.

Reklama

Korzystając z tej okazji, pragnę wyrazić wdzięczność za życzliwość ze strony Księży w całej Polsce, którzy obecnie z niemałym trudem starają się dotrzeć z gazetą katolicką do polskich rodzin.

Teraz „Codziennik Kapłański” każdy może znaleźć na stronie internetowej „Niedzieli”: www.niedziela.pl

Lidia Dudkiewicz, Redaktor Naczelna „Niedzieli”

* * *

Myśli Kardynała Stefana Wyszyńskiego

Miarą naszej miłości ma być miłość, jakiej dla siebie oczekujemy od całego świata.

2016-06-08 11:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. Roman Kneblewski

2024-03-27 09:35

[ TEMATY ]

Roman Kneblewski

YouTube/zrzut

Ks. Roman Kneblewski

Ks. Roman Kneblewski

Zmarł ks. dr Roman Adam Kneblewski, emerytowany kapłan diecezji bydgoskiej. Prosimy o modlitwę w Jego intencji - informację podała Diecezja Bydgoska.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie…

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież spotkał się z ojcami, których córki zginęły w wyniku wojny w Ziemi Świętej

2024-03-27 12:01

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

papież Franciszek

Pro Terra Sancta

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Podczas dzisiejszej audiencji ogólnej Franciszek przypomniał historię Bassama Aramina i Ramiego Elhanana, Izraelczyka i Araba, których córki w wieku 10 i 13 lat zostały zabite podczas toczącej się wojny w Ziemi Świętej. Nieco więcej wiadomości na ten temat przekazał Salvatore Cernuzio z Radia Watykańskiego.

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie – INSTYTUT NIEDZIELA- FUNDACJA INSTYTUT MEDIÓW zachęcają do wsparcia specjalnej zbiórka dla chrześcijan z Strefie Gazy.

CZYTAJ DALEJ

Wspaniałe świadectwo wrażliwości liturgicznej

2024-03-28 12:37

[ TEMATY ]

Msza Wieczerzy Pańskiej

parafia św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze

procesja z darami

Archiwum parafii

Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii - mówi Iwona Szablewska (pierwsza z prawej)

Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii - mówi Iwona Szablewska (pierwsza z prawej)

Parafia wprawdzie niewielka, ale zaangażowanie i hojność wiernych – bardzo duże. Parafia św. Stanisława Kostki to zielonogórski fenomen. W tym roku na procesję z darami na Mszę Wieczerzy Pańskiej uzbierano tam ogromną sumę, a w samą procesję zaangażowało się ponad 200 osób!

- Kolejny rok przygotowujemy bardzo uroczystą procesję z darami na Wielki Czwartek. To taka tradycja w naszej parafii, bardzo związana z tym jak mocno stawiamy na liturgię i na edukację liturgiczną wszystkich wiernych – mówi Iwona Szablewska, wiceprzewodnicząca duszpasterskiej rady parafialnej i precentorka. - Jesteśmy bardzo małą parafią jak na realia Zielonej Góry, bo liczymy 3,5 tys. mieszkańców, a do kościoła w niedzielę na Mszę św. regularnie przychodzi 400 osób. W procesję z darami w tym roku zaangażowało się 250 osób. To ponad 70 rodzin, co daje nam 150 osób, i kolejne 100 osób, niepowtarzalnych, to ci, którzy są we wspólnotach. Zwyczaj jest taki, że w ciągu roku przyglądamy się, co jest tak naprawdę potrzebne jeszcze do sprawowania liturgii, a że jesteśmy młodą parafią „na dorobku” to wiele rzeczy nam brakowało, więc zawsze staramy się ustalać priorytety z proboszczem i służbą liturgiczną – podkreśla pani Iwona. Dodaje, że we wszystkim ważna jest też transparentność, by ofiarodawcy mieli świadomość, na co i w jaki sposób zostały rozdysponowane pieniądze. - W procesję z darami czynnie zaangażowało się 62,5% parafian. To wspaniałe świadectwo wrażliwości liturgicznej, dbania o jej piękno – to wszystko dla naszego Pana Jezusa Chrystusa – mówi Iwona Szablewska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję