Reklama

Aspekty

To nie tylko piękna idea

Europejskie Centrum Wolontariatu pracuje na wysokich obrotach, ale to normalne przy organizacji imprezy na taką skalę. Lubuski Festiwal Wolontariatu już 12 czerwca

Czym jest Europejskie Centrum Wolontariatu? To stowarzyszenie działające od kilku lat, od początku współpracujące m.in. z Wydziałem Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży w naszej diecezji. – Te projekty to m.in. pielgrzymki maturzystów, ale były też projekty związane ze sportem czy z samoobroną lub pierwszą pomocą – mówi Michał Piętosa, który od kilku miesięcy pełni funkcję prezesa ECW. – Teraz wspieramy organizację Światowych Dni Młodzieży, jesteśmy organizatorami zielonogórskiego koncertu uwielbienia w Boże Ciało, a od dłuższego czasu przygotowujemy drugi Lubuski Festiwal Wolontariatu.

Podziękować i docenić

– Lubuski Festiwal Wolontariatu to nie tylko wydarzenie, to pewnego rodzaju płaszczyzna, którą tworzymy zarówno dla wolontariuszy, jak i dla tych, do których są oni posłani – tak przedstawiają ideę imprezy organizatorzy. W ubiegłym roku w ramach festiwalu odbyły się warsztaty dzięki współpracy z Ogólnopolskim Projektem Młodzi dla Kamerunu, Europejskim Punktem Informacyjnym Europe Direct oraz Ośrodkiem Debaty Międzynarodowej w Zielonej Górze. Uczestniczyło w nich kilkadziesiąt osób z różnych miejscowości, zarówno młodzież, jak i dorośli. Tamto spotkanie pobudziło ECW do działania na większą skalę i w tym roku dzięki sponsorom uda się zrobić nie tylko warsztaty dla wolontariuszy, ale też wielki finał festiwalu. Na terenie osiedla Złote Piaski w Zielonej Górze odbędzie się piknik rodzinny z atrakcjami dla osób w każdym wieku.

Reklama

– Chcieliśmy zrobić dwie rzeczy. Z jednej strony podziękować wolontariuszom za ich całoroczną robotę, żeby po prostu poczuli się docenieni. A z drugiej strony chcemy pokazać różne wymiary wolontariatu, że to mogą być duże, zorganizowane i wypromowane grupy, ale też małe kręgi działające np. w szkole, o których się na co dzień nie słyszy – wyjaśnia Michał.

Na większą skalę

To nie wszystko. – Te dwa wspomniane aspekty są bardzo ważne, jednak chcemy też położyć akcent na to, że wolontariat to nie tylko piękna idea, styl życia, sposób na zrobienie czegoś dobrego. Zależy nam, żeby młodzi ludzie zobaczyli, że wolontariat może przerodzić się w pomaganie na wielką skalę, że wychodząc od wolontariatu, można nauczyć się budować kapitał, który później pozwala na jeszcze efektywniejszą pracę – mówi Michał. – Kiedy człowiek jest w szkole albo studiuje, to wolnego czasu ma sporo, może się angażować. Kiedy jednak pójdzie do pracy i założy rodzinę, tego czasu robi się nagle dużo mniej. Dlatego świetna jest sytuacja, kiedy grupa opierająca się wyłącznie na wolontariacie rozwinie się na tyle, żeby móc przekształcić się np. w stowarzyszenie i otrzymać osobowość prawną. Wtedy może zatrudniać swoich wolontariuszy, a ci będą mogli pomaganie innym przekształcić w swoją pracę zawodową. Opieranie czegoś wyłącznie na wolontariacie jest piękną ideą, ale w praktyce takie dzieła nie mają szans rozwinąć się na większą skalę.

Strefy dla każdego

Festiwal Wolontariatu będzie działać w kilku strefach. W Kampusie Wolontariatu chętne lubuskie instytucje, stowarzyszenia, fundacje, a także nieformalne grupy zajmujące się wolontariatem będą mogły bezpłatnie prezentować swą działalność. Będzie tu też można kupić cegiełki na szlachetne cele, obejrzeć galerię ze zdjęciami i obrazami, a także skorzystać z różnych bezpłatnych usług. Wszystko po to, żeby pokazać, ile dobrych i ciekawych lokalnych inicjatyw dzieje się dookoła.

Reklama

W Strefie Fitness przewidziane są konsultacje, pokazy oraz zajęcia plenerowe. W ramach Akademii Muzycznych Talentów LFW będą promować się młodzi artyści. Tylko do 5 czerwca na festiwalowej stronie internetowej można głosować na wykonawców, którzy w ramach nagrody wystąpią jako support dla wybranej przez siebie gwiazdy festiwalu. W Strefie Mistrzów Sportu pojawią się drużyny Futbolu Amerykańskiego Dragons, dwukrotnego Mistrza Polski w piłce koszykowej Stelmet BC oraz K.S. Falubaz. W ramach Strefy Koncertowej zagrają „Arka Noego”, chór Sound ’n’ Grace oraz „Luxtorpeda”. A dla dużych i małych uruchomiona zostanie Strefa Rozrywki, a w niej wiele ciekawych (dmuchanych i mechanicznych) atrakcji. Wokół placu festiwalowego zostanie zorganizowany bieg Szczęśliwa Dziesiątka. Przewidziana jest też transmisja meczu Polska: Irlandia Północna.

Szczegóły, zapisy, kontakt i program na stronie organizatora: www.festiwalwolontariatu.zgora.pl.

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Wolontariusze Dzieciom” i wakacje w świetlicy

Wakacje w mieście potrafią być bardzo atrakcyjne. Niektóre z dzieci korzystają tylko z takiej formy letniego wypoczynku, ale to wcale nie oznacza, że mają gorzej od innych. Pracownicy świetlic i wolontariusze robią wszystko, by był to dla najmłodszych czas niezwykłej przygody

Centrum Wolontariatu w Zielonej Górze prowadzone przez diecezjalną Caritas jak co roku przygotowało akcję „Wolontariusze Dzieciom”. – Jest to propozycja dla wszystkich placówek prowadzących półkolonie, najczęściej korzystają z niej specjalistyczne placówki wsparcia dziennego, które działają na terenie Zielonej Góry – opowiada Barbara Szuszkiewicz z Centrum Wolontariatu. Jest to jeden dzień, podczas którego wolontariusze zbierają uczestników półkolonii i przygotowują dla nich atrakcyjny program pełen konkurencji i zabaw. – W tym roku mamy przygotowany bieg patrolowy, od początku do końca zorganizowany i przeprowadzony przez naszych wolontariuszy, którzy w tym czasie chcą dać tym dzieciakom mnóstwo frajdy, wspólnej zabawy, nie tylko po to, żeby się dzieciaki w tym czasie bawiły, co jest naturalne, ale też żeby były razem, żeby się poznały i żeby ten czas spędziły w kreatywny, ciekawy sposób – wyjaśnia Barbara.

CZYTAJ DALEJ

Ordo Iuris: potrzeba zmiany przepisów ws. wsparcia rodziców dzieci martwo urodzonych

2021-09-22 11:52

[ TEMATY ]

Ordo Iuris

Bożena Sztajner/Niedziela

Konieczne są zmiany w prawie, które ułatwią uzyskanie wsparcia rodzicom dzieci martwo urodzonych. Obecne przepisy umożliwiają wystawienie aktu urodzenia dziecka zmarłego przed narodzeniem tylko, jeśli udało się ustalić jego płeć. Jest to często niemożliwe w sytuacji, gdy dziecko zmarło na wczesnym etapie ciąży. W takich przypadkach rodzice muszą ponieść znaczne koszty wykonania badania DNA. Inaczej nie będą mogli skorzystać z zasiłku pogrzebowego czy urlopu macierzyńskiego. Eksperci Instytutu Ordo Iuris wskazują, że ten problem można rozwiązać po wprowadzeniu zmian w projekcie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie wzorów karty urodzenia i karty martwego urodzenia.

- Aktualny stan prawny prowadzi do nieuzasadnionego wykluczenia grupy rodziców dzieci martwo urodzonych na wczesnym etapie ciąży z możliwości skorzystania z pomocy oferowanej przez państwo, a zatem godzi w konstytucyjną zasadę równości wobec prawa – podkreśla Anna Wawrzyniak z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs rzeźbiarski o św. Józefie

2021-09-22 16:27

[ TEMATY ]

konkurs

rzeźba

Monika Jaworska

Rzeźba św. Józefa.

Rzeźba św. Józefa.

Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej zaprasza twórców ludowych i nieprofesjonalnych z Polski do udziału w konkursie pt. „Postać św. Józefa w rzeźbie”.

Św. Józef był postacią niezwykłą, inspiracją dla chrześcijan wszystkich wieków. Świadczą o tym liczne kościoły i instytucje, którym patronuje. Dla uczczenia 150. rocznicy ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła katolickiego papież Franciszek ogłosił rok 2021 Rokiem św. Józefa. Papież nazwał go „ojcem w cieniu”, „ojcem posłusznym”, a także „ojcem czułym”. Te piękne określenia świadczą o fascynacji jego postacią związanej z wyjątkowością cech osobowości świętego – zaznaczają organizatorzy precyzując, że głównym celem konkursu jest przybliżenie wizerunku postaci św. Józefa i popularyzowanie wartości chrześcijańskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję