Reklama

Głos z Torunia

W drodze na ŚDM

Toruń tańczy dla Jana Pawła II

Piątkowy wieczór w Toruniu. Rynek Staromiejski. Wśród ulicznego gwaru dają się słyszeć radosne dźwięki. Na środek, obok ratusza, wychodzą młodzi ubrani na biało. Kim są? Po co przyszli? Chcą tańczyć dla Jezusa i dla św. Jana Pawła II

Wkrótce potem dołączają do nich inni młodzi ludzie, którzy przyszli, aby świętować urodziny Papieża Polaka. Może wielu z nich już go nie pamięta, ale niewątpliwie dla większości z nich jest on wzorem, autorytetem naszych czasów.

Ręce na ramiona i hop do góry! Wspólnota ludzi wierzących! Communio! Czy nie tego uczył nas Ojciec Święty? Tam, gdzie wspólnota, tam mieszka i Bóg. Nasz dobry Bóg. To On wszystko pięknie zaplanował. Wbrew prognozom nie padał deszcz. Wbrew sceptykom – przyszło nas kilkuset!

Taniec podoba się Bogu

Reklama

Fishmob – Cała Polska tańczy dla Jana Pawła II to lednicka wersja spontanicznego tańca Flashmob odbywającego się w blisko 50 miastach Polski. Podczas dotychczasowych pięciu edycji tłumy ludzi spotykały się na placach i ulicach kilkudziesięciu miast, aby tańcem i muzyką zaznaczyć pamięć o św. Janie Pawle II, któremu bliska była idea spotkań młodych Lednica 2000. Z tego powodu data akcji Fishmob jest zawsze zbliżona do rocznicy jego urodzin – 18 maja. W Toruniu Fishmob odbył się 20 maja i miał także przygotować do entuzjastycznego przeżywania ŚDM w Krakowie. Młodzież tańczyła do pieśni lednickich i oficjalnego hymnu ŚDM – „Błogosławieni miłosierni”.

– Dla mnie taki Fishmob to coś wspaniałego – mówiła Laurine, kilkukrotna uczestniczka ŚDM. – Spotykając się w środku miasta, na Starówce, mogliśmy pokazać, że jesteśmy chrześcijanami i kochamy Boga, chwaląc Go i tańcząc dla Niego. Obserwowałam ludzi, którzy stali obok. Początkowo się nam niepewnie przyglądali, a już za chwilę tańczyli z nami. Jest to, według mnie, radosna wersja nowej ewangelizacji, która nie przez słowa, ale przez gesty, taniec i radość pozwala pokazać, że Jezus jest Panem.

Kornel, który brał udział także w piątkowych warsztatach tańców lednickich, przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który zapytany przez dziecko, czy tańcem można chwalić Pana, odpowiedział, że jak najbardziej i to się Mu podoba. Kornel dodał: – Zaskoczyła mnie otwartość na tańce, które są w pewnym sensie formą modlitwy. Takimi akcjami jak Fishmob można przygotować ludzi do wyjazdu na Lednicę albo, co najważniejsze, na ŚDM. Karolina z kolei była zaskoczona liczbą osób i otwartością na chrześcijańską radość.

Bóg jest blisko

Reklama

Roztańczona grupa udała się następnie do parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i bł. Stefana W. Frelichowskiego, gdzie odbywał się comiesięczny Wieczór Chwały. Uwielbienie prowadzone przez wspólnotę Posłanie zgromadziło po raz kolejny ogromną liczbę młodzieży, która mimo trwających w Toruniu juwenaliów, zechciała spotkać się z Bogiem i drugim człowiekiem właśnie podczas Wieczoru Chwały.

Czy takie wieczory są potrzebne? Odpowiedzi, z jakimi można było się spotkać, były niemal jednogłośne: Tak, są potrzebne! – Zbliżają nas do Jezusa i pozwalają doświadczyć radosnego chrześcijaństwa – mówiła Karolina. Kornel podkreślił, że takie spotkania pomagają mu nawiązać i umocnić więź z Bogiem. Zaznaczył, że brakowało mu podczas spotkania Eucharystii. Nic straconego. Kolejny Wieczór Chwały odbędzie się 17 czerwca w kościele akademickim pw. Ducha Świętego w Toruniu. Rozpocznie się Mszą św. w intencji ŚDM o godz. 19. Zapraszamy także na Światowe Dni Młodzieży w diecezji: 20-24 lipca i Krakowie 25-31 lipca! Bądźmy razem!

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diakonia tańca

Niedziela sosnowiecka 39/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

taniec

Archiwum Diakoni Tańca

Diakonia Tańca na festynie parafialnym w Czeladzi

Diakonia Tańca na festynie parafialnym w Czeladzi

O tym, że taniec sprzyja integracji i dobrej zabawie przekonał się śp. ks. Piotr Pisarczyk (1983-2017), oddany duszpasterz młodzieży. Na festiwalach muzycznych Przystanek Jezus oraz podczas Ogólnopolskich Spotkań Młodych Lednica 2000 uczył się układów tanecznych, które przekazywał później diecezjanom, prowadząc tańce na pielgrzymkach i rekolekcjach oazowych.

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymi na trasie z Ośna Lubuskiego do Górzycy

2021-09-25 10:21

Karolina Krasowska

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Pielgrzymi na trasie do Górzycy

Z kościoła pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim po raz czwarty wyruszyła Diecezjalna Pielgrzymka Pokutna z Ośna Lubuskiego do Górzycy.

- Chcemy wynagradzać za wszelkie zniewagi wobec Matki Najświętszej, wobec Kościoła i wobec wiary, ale też niesiemy swoje własne, osobiste sprawy, które chcemy zanieść Matce Bożej i tam prosić o Jej wstawiennictwo - mówi ks. Piotra Grabowski, proboszcz parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim.

CZYTAJ DALEJ

Co dosłownie oznacza Ewangelia o kamieniu młyńskim u szyi?

2021-09-25 17:58

[ TEMATY ]

Ewangelia

s. Amata CSFN, Family News Service

Rozważanie ks. Pawła Rytla-Andrianika do Ewangelii na 26. Niedzielę zwykłą.

1. Jak rozumieć mocne słowa Jezusa

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję