Reklama

Niedziela Świdnicka

Siedmiu kapłanów dla diecezji świdnickiej

Niedziela świdnicka 23/2016, str. 3

[ TEMATY ]

święcenia

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Podczas śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych

Podczas śpiewu Litanii do Wszystkich Świętych

Bądźcie kapłanami konfesjonału i z cierpliwością czekajcie na tych, którzy pragną pojednać się z Bogiem w sakramencie pokuty – mówił w homilii bp Ignacy Dec, zwracając się do siedmiu nowo wyświęconych kapłanów, którzy 21 maja w świdnickiej katedrze przyjęli święcenia prezbiteratu.

W homilii bp Ignacy Dec zwrócił uwagę na przesłanie, które płynie z Liturgii Słowa Bożego dla nowo wyświęconych kapłanów, aby z gorliwością służyli Kościołowi Bożemu, pełniąc uczynki miłosierdzia. – Idźcie na służbę kapłańską w Roku Miłosierdzia Bożego i sami przyjmujcie to Boże miłosierdzie ze skruchą i wdzięcznością oraz przekazujcie to miłosierdzie w gorliwej służbie sakramentu pokuty i w uczynkach miłosierdzia – podkreślał bp Dec.

Reklama

– Warto za Chrystusem dzisiaj pytać siebie: Czy miłujesz Chrystusa? Czy kochasz Go? Inaczej mówiąc, czy może On na ciebie liczyć? Czy nie zdradzisz Go? Czy nie zostawisz Chrystusa na marginesie? Czy nie zamienisz Pana i Mistrza na inne wartości? – pytał celebrans.

Następnie celebrans swoje słowo skierował do neoprezbiterów. – Pamiętajcie, że otrzymaliście dar kapłaństwa ze względu na innych. Wasze powołanie jest darem nie tylko dla was, jest darem w pierwszym rzędzie dla Kościoła. Pamiętajcie, idziecie na służbę Bogu i ludziom. Nie idziecie zbierać pochwał. Nie idziecie, by odbierać chwałę od drugich, by wam inni służyli, ale aby służyć innym – podkreślał bp Dec.

– Miejcie czas dla biednych. Szukajcie tych, którzy się zagubili. Bądźcie kapłanami według Serca Bożego, pełni miłosierdzia, cierpliwości i wytrwałości – mówił. Msze św. koncelebrowało wielu kapłanów, m.in. biskup pomocniczy Adam Bałabuch, ks. inf. Kazimierz Jandziszak, kanonicy Świdnickiej Kapituły Katedralnej, Wałbrzyskiej Kapituły Kolegiackiej, moderatorzy Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, proboszczowie, wikariusze parafii, z których pochodzą kandydaci do święceń. Świadkami tego wydarzenia byli również rodzice oraz przyjaciele nowo wyświęconych kapłanów. Nowi kapłani diecezji świdnickiej od 24 czerwca br. podejmą pracę duszpasterską w następujących parafiach: ks. Krzysztof Augustyn w parafii pw. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie, ks. Jan Bałchan w parafii pw. Chrystusa Króla w Dzierżoniowie, ks. Marcin Banaczyk w parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wałbrzychu, ks. Damian Kowalski w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Polanicy-Zdroju, ks. Mateusz Kulig w parafii pw. Podwyższenia Krzyża w Wałbrzychu, ks. Kamil Osiecki w parafii pw. Królowej Różańca św. w Dzierżoniowie, ks. Wojciech Sznajder w parafii pw. św. Barbary w Wałbrzychu.

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakra biskupia – co, kiedy, dlaczego

Niedziela wrocławska 12/2016, str. 4

[ TEMATY ]

święcenia

Bartosz Półrolnik

19 marca – we wspomnienie św. Józefa – w archikatedrze wrocławskiej sakrę biskupią przyjmie o. Jacek Kiciński CMF. To 62. biskup pomocniczy w tysiącletniej historii archidiecezji i 11. w historii powojennej. Pierwszy w historii powojennej biskup zakonnik

Metropolita wrocławski abp Józef Kupny zaprasza do udziału w uroczystej liturgii, w czasie której biskup nominat o. Jacek Kiciński przyjmie sakrę biskupią. Liturgię zaplanowano na sobotę 19 marca, godz. 11. – Ufam, iż licznie przybędziemy na tę uroczystość, tak ważną dla naszego lokalnego Kościoła, aby otoczyć biskupa nominata naszą żarliwą modlitwą, wypraszając mu dary i łaski Ducha Świętego, niezbędne do owocnego posługiwania pasterskiego – zachęca metropolita i prosi o modlitwę w intencji biskupa nominata, a także pozostałych biskupów i kapłanów pełniących posługę w archidiecezji wrocławskiej. Transmisja uroczystości w Radiu Rodzina i TV Rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Ojciec Święty przyjął dziś na poszczególnych audiencjach kilku biskupów w tym dwóch Polaków-nuncjuszy: arcybiskupa Waldemara Stanisława Sommertaga, nuncjusza apostolskiego w Nikaragui oraz arcybiskupa Andrzeja Józwowicza, nuncjusza apostolskiego w Iranie – poinformowało watykańskie Biuro Prasowe.

Ponadto Ojciec Święty przyjął także arcybiskupa archidiecezji Matki Bożej w Moskwie Paolo Pezzi FSCB oraz nuncjusza apostolskiego w Demokratycznej Republice Konga, arcybiskupa Ettore Balestrero. Tradycyjnie watykańskie Biuro Prasowe nie informuje o poruszanych w tych rozmowach tematach.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję