Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Radość na ziemi i w niebie

20 lat temu bp Adam Śmigielski SDB podniósł miejscowy kościół Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu do rangi sanktuarium. Utworzenie sanktuarium związane było z kultem maryjnym, który trwa tutaj od lat 20. XX wieku, ale także z zapoczątkowanymi w 1994 r. comiesięcznymi czuwaniami przed tronem Królowej Jaroszowca

Niedziela sosnowiecka 23/2016, str. 4

[ TEMATY ]

rodzina

sanktuarium

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Podczas uroczystej Eucharystii z okazji jubileuszu 20-lecia sanktuarium w Jaroszowcu

Podczas uroczystej Eucharystii z okazji jubileuszu 20-lecia
sanktuarium w Jaroszowcu

Zpewnością pierwszy Biskup sosnowiecki miał wówczas ogromną nadzieję, że to miejsce rozkwitnie jeszcze bardziej, a teraz z okna Ojca w niebie już wie, że decyzja ustanowienia maryjnego sanktuarium rodzin była jak najbardziej słuszna i przyniosła owoc stokrotny. A w czas świętowania jubileuszu sanktuarium cieszymy się nie tylko my, tu na ziemi, ale cieszy się niebo całe...

Jaroszowiec czci swoją Patronkę

W podniosłej atmosferze jubileuszu 20-lecia sanktuarium jaroszowiecka parafia uczciła także swoją patronkę – Matkę Bożą Wspomożycielkę Wiernych. Parafianie, pielgrzymi, zaproszeni goście, władze poszczególnych szczebli, poczty sztandarowe, liturgiczna służba ołtarza, ruchy, stowarzyszenia, wspólnoty parafii, dzieci przeżywające 1. rocznicę Komunii św. oraz kapłani – zgromadzili się w piękną, słoneczną i ciepłą niedzielę 22 maja w samo południe na uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem Pasterza naszej diecezji, bp. Grzegorza Kaszaka. Wraz z Księdzem Biskupem Eucharystię koncelebrowali: ks. Tomasz Folga, dyrektor Caritas, który modlił się w intencji pierwszego proboszcza, ks. kan. Stanisława Ferta, oraz ks. Grzegorz Koss, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin, który Mszę św. sprawował w intencji twórcy sanktuarium, śp. bp. Adama Śmigielskiego.

Jak w domu rodzinnym

Reklama

– Cieszę się, że Pasterz Kościoła sosnowieckiego, bp Grzegorz Kaszak przyjął zaproszenie do przewodniczenia odpustowo-jubileuszowej Eucharystii w intencji parafian oraz wygłoszenia słowa Bożego. To dla nas wielka radość, zaszczyt i wyróżnienie – powiedział proboszcz jaroszowieckiej wspólnoty, kustosz sanktuarium ks. kan. Jan Wieczorek, który w słowie powitania zachęcił wszystkich licznie zgromadzonych wiernych, by czuli się tutaj jak w domu rodzinnym u swojej Matki. Ksiądz Biskup natomiast na samym początku Mszy św. podzielił się wiadomością ze zgromadzonymi o nowej godności proboszcza parafii, ks. Jana, którego 24 marca mianował kanonikiem Kapituły Olkusko-Pilickiej, w uznaniu zasług dla Kościoła sosnowieckiego oraz z uwagi na fakt, że ks. Jan wyróżnia się pod względem formacji kapłańskiej i prawości życia oraz chwalebnie wypełnia swą posługę duszpasterską.

Staropolskie „Bóg zapłać”

– Nie byłoby tego świętego miejsca, tego sanktuarium, w którym gromadzą się nasze kochane rodziny, gdyby nie Wasze zaangażowanie i poświęcenie. Dziękuję Wam, że wznieśliście tak wspaniałe dzieło w postaci kościoła i cały czas pielęgnujecie i dbacie o niego, jak o własny dom. Składam Wam za to staropolskie „Bóg zapłać”. Kaznodzieja snuł refleksje nad naszą ukochaną Matką, do której przychodzimy, by czuć się bezpiecznie, by znaleźć schronienie w trudnych chwilach życiowych, ale także, by dzięki Jej wstawiennictwu prosić, aby te wszystkie ciężkie i zawiłe sytuacje nas nie zwyciężyły, ale byśmy my byli zwycięzcami.

W gościnnym Jaroszowcu

Na zakończenie Liturgii odpustowej wierni udali się wokół świątyni na procesję eucharystyczną, a po odśpiewaniu „Te Deum” rozpoczęła się druga część uroczystości, czyli coś dla ciała. Piknik odpustowy oraz loterię fantową otworzył Ksiądz Biskup, który jako pierwszy wylosował swój „szczęśliwy numerek”. W radosnej, ciepłej i rodzinnej atmosferze parafianie i goście kosztowali smakowitych potraw przygotowanych przez miejscowe gospodynie. Przyjęcie dla Księdza Biskupa i gości odbyło się w pięknej restauracji Aldan. Radość udzielała się wszystkim, bo i powód był niemały. Gdzie bowiem można znaleźć wspanialszy klimat do uwielbiania Jezusowej i naszej Matki, jeśli nie w urokliwym Jaroszowcu i w jubileuszowym sanktuarium rodzin.

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marsz dla życia i rodziny

Niedziela sandomierska 23/2013, str. 6-7

[ TEMATY ]

rodzina

marsz

życie

Ks. Adam Stachowicz

Stalowa Wola

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie za beatyfikację

2021-09-18 20:54

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Kalwaria Rokitniańska

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Katarzyna Krawcewicz

Pod hasłem „Wszystko postawiłem na Maryję” odbyło się 18 września nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. W jego trakcie dziękowano za beatyfikację kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wspólna modlitwa rozpoczęła się Godziną Miłosierdzia w Bazylice Rokitniańskiej. Po Mszy świętej pątnicy przewiezieni zostali do pierwszej stacji „Wieczernik” i rozpoczęło się nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej. Rozważania poprowadził ks. Damian Drop, diecezjalny duszpasterz powołań. Na zakończenie pątnicy odśpiewali Apel Maryjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję