Reklama

Niedziela Legnicka

Przekroczyć Bramę Miłosierdzia

W wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego pod opieką ks. Andrzeja Płazy z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze wyruszyła piesza pielgrzymka do Krzeszowa

Niedziela legnicka 23/2016, str. 4

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Krzeszów

Brygida Gucwa

Pielgrzymi w drodze

Pielgrzymi w drodze

Wśród pielgrzymów byli przedstawiciele kamiennogórskich parafii oraz goście z Pisarzowic k. Lubania i Bolkowa. To pierwsza z zaplanowanych na ten rok sześciu pielgrzymek do Bramy Miłosierdzia w Krzeszowie. Odbyła się w duchowej łączności z diecezjalną pielgrzymką do Łagiewnik, w której uczestniczyli też wierni z Kamiennej Góry pod opieką ks. Pawła Jagusza i ks. Stanisława Zaremby.

W drodze do Krzeszowa śpiewano pieśni maryjne i odmawiano Różaniec. Pątnicy zatrzymali się przy przydrożnej kapliczce „Nawiedzenie św. Elżbiety”. Tutaj, ks. Andrzej wygłosił krótką konferencję nt. uczynku miłosierdzia – spragnionych napoić. Podał mało znane fakty dotyczące niebezpiecznej gospodarki wodnej na kuli ziemskiej prowadzonej przez człowieka. Ponad 70% zasobów wody stanowi woda słona. Dla ludzi wykorzystywany jest tylko 1% zasobów wodnych. – Oprócz miejsc, gdzie woda jest na wagę złota, wiele ludzi na całej ziemi jest też spragnionych Boga. Jezus przy studni Jakubowej powiedział do Samarytanki: „O, gdybyś znała dar Boży i wiedziała, kim jest Ten, kto ci mówi: daj mi się napić – prosiłabyś Go wówczas, a dałby ci wody żywej” (J 4,10). Woda żywa, źródlana, tak bardzo upragniona na Wschodzie, symbolizuje życie dane przez Boga i jest też symbolem Ducha Świętego. Przez znak wody w sakramencie chrztu, w Duchu Świętym otrzymaliśmy życie Boże. Jubileuszowy rok chrztu Polski na nowo nam tę prawdę przypomina i zachęca, aby napoić wodą życia nie tylko siebie – mówił ks. Andrzej.

Reklama

Aby z czystym sercem przekroczyć Bramę Miłosierdzia, ks. Andrzej podczas drogi był do dyspozycji pielgrzymów z posługą sakramentu pokuty i pojednania. W krzeszowskiej bazylice grupa uczestniczyła w Eucharystii z licznym udziałem pielgrzymów. Znaczną większość z nich stanowiły dzieci pierwszokomunijne i rocznicowe z diecezji legnickiej, świdnickiej i opolskiej.

W celu uzyskania odpustu zupełnego w Roku Miłosierdzia piesze pielgrzymki z Kamiennej Góry do tronu Matki Łaskawej w Krzeszowie mają się odbywać raz w miesiącu, w wyznaczone soboty, od maja do października. Kolejna zaplanowana jest 18 czerwca.

Znakiem tego pielgrzymowania stał się krzyż, który wzięła ze sobą jedna z uczestniczek. Nabyty na kamiennogórskim targu staroci krucyfiks jest pamiątką Roku Świętego 1950, obchodzonego jako Rok Pokoju, o czym świadczy umieszczona na krzyżu tabliczka z napisem w języku niemieckim. Na tabliczce jest też postać św. br. Konrada z Parzham – kapucyna i mistyka, który jest pierwszym od czasów reformacji niemieckim świętym kanonizowanym przez papieża Piusa XI w uroczystość Zesłania Ducha Świętego 20 maja 1934 r.

Kard. Joseph Ratzinger w biografii „Moje życie” napisał m.in. o św. Konradzie: „Myślę, że właśnie ci mali święci są znakiem naszych czasów, a przekonanie to umacnia się we mnie i porusza mnie tym głębiej, im bliżej się spotykam z wielkimi wydarzeniami współczesności”.

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka wielkim fenomenem

Z ks. Andrzejem Falkowskim, kierownikiem Pieszej Pielgrzymki Drohiczyńskiej na Jasną Górę, rozmawia Edyta Hartman

EDYTA HARTMAN: – Już niebawem na szlak po raz 27. wyruszy Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska na Jasną Górę. Kiedy przebyte kilometry nie są tylko zwykłym utrudzeniem, a wręcz przeciwnie – mają sens?

CZYTAJ DALEJ

200 lat temu urodził się Cyprian Kamil Norwid, patron roku 2021

2021-09-24 08:36

[ TEMATY ]

Cyprian Kamil Norwid

pl.wikipedia.org

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Drzeworyt Józefa Łoskoczynskiego

Cyprian Kamil Norwid, poeta, dramatopisarz, malarz, myśliciel, uznawany za najwybitniejszego spadkobiercę romantyzmu, ale i jego namiętnego krytyka, przyszedł na świat 200 lat temu, 24 września 1821 r. Decyzją Sejmu RP obchodzimy właśnie Rok Norwida.

Urodził się 24 września 1821 r. w mazowieckiej wiosce Laskowo-Głuchy pod Radzyminem. Drugie imię - Kamil - przybrał podczas bierzmowania w Rzymie w 1845 r. Ojciec Cypriana, Jan, pochodził z rodziny szlacheckiej, herbu Topór. Przyszły poeta był dumny ze swoich korzeni, w twórczości podkreślał szczególnie powiązania rodziny matki z Sobieskimi oraz budował legendę o normandzkich przodkach ojca. Miał trójkę starszego rodzeństwa; po śmierci rodziców dziećmi opiekowała się dalsza rodzina. Naukę w warszawskim gimnazjum Norwid przerwał, nie ukończywszy piątej klasy, by wstąpić do prywatnej szkoły malarskiej. Malarstwo studiował też w Krakowie, we Włoszech i w Belgii.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Ruchu Focolari: jedność jest marzeniem Boga

2021-09-25 14:25

[ TEMATY ]

Franciszek

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej

Franciszek na modlitwie w bazylice Santa Maria Maggiore, przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani

Franciszek na modlitwie w bazylice Santa Maria Maggiore, przed ikoną Matki Bożej Salus Populi Romani

Franciszek przyjął na prywatnej audiencji w Watykanie biskupów różnych wyznań chrześcijańskich związanych z Ruchem Focolari. Na spotkanie z Papieżem przybyło dziesięciu hierarchów, a ponad 170 z 45 krajów świata uczestniczyło w audiencji on-line. Spotkanie z Ojcem Świętym było ostatnim punktem programu ekumenicznej konferencji fokolarynów pod hasłem: „Odwaga jedności”.

Papież przypomniał, że Ruch Focolari od zawsze działał w służbie jedności Kościoła i wszystkich ludzi, poprzez charyzmat, który otrzymał od swojej założycielki, Chiary Lubich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję