Reklama

Niedziela Lubelska

Rodzina troską Caritas

Caritas Archidiecezji Lubelskiej świętowała 25-lecie swojej ponownej działalności. Z tej okazji uroczystości odbyły się w Krasnymstawie

Niedziela lubelska 23/2016, str. 6

[ TEMATY ]

rodzina

Caritas

Paweł Wysoki

Podczas poświęcenia Centrum Charytatywnego

Podczas poświęcenia Centrum Charytatywnego

Jubileuszowe spotkania, rozpoczęte w maju ub.r. w archikatedrze lubelskiej przez bp. Artura Mizińskiego, miały swój finał w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego w Krasnymstawie, gdzie w sobotnie południe, 21 maja, bp Józef Wróbel przewodniczył Eucharystii. Zgromadzili się na niej pracownicy i wolontariusze lubelskiej Caritas z dyrektorem ks. Wiesławem Kosickim, podopieczni tej największej w Polsce organizacji charytatywnej oraz przedstawiciele różnego szczebla władz i instytucji wspomagających rodzinę. Uczestników spotkania połączyło hasło: „Rodzina troską Caritas”, a także oficjalne otwarcie i poświęcenie najnowszego dzieła lubelskiej Caritas – krasnostawskiego Centrum Charytatywnego.

Reklama

Witając uczestników jubileuszowej Eucharystii, dziekan i proboszcz ks. Henryk Kapica podkreślał, że otwarcie i poświęcenie Centrum Charytatywnego Caritas to piękny dar na srebrny jubileusz. Zachęcając zgromadzonych do kierowania się w swoim codziennym życiu wyobraźnią Bożego Miłosierdzia, gospodarz miejsca mówił: – To wspaniały akt wpisujący się w Rok Święty Miłosierdzia. – Dziękujemy tym wszystkim, którzy wychodzą naprzeciw każdemu człowiekowi w potrzebie, a szczególnie temu, który nie jest w stanie zaradzić sam sobie w swoich potrzebach. Dziękujemy tym, którzy mają wrażliwe serce i pochylają się nad tymi, którzy bez Caritas i jej podobnych instytucji musieliby żyć na marginesie społeczeństwa – mówił bp Józef Wróbel.

W homilii Ksiądz Biskup wyjaśnił znaczenie słowa „Caritas”. – W języku łacińskim to słowo oznacza miłość. Ta biblijna „agape”, czyli Caritas, to podstawa, w której człowiek nie szukając siebie i nie z myślą o sobie, ukierunkowany jest na drugiego człowieka i chce go obdarować nie tylko samym sobą, ale tym wszystkim, co posiada – mówił bp Wróbel. Jak wyliczał, tym darem mogą być jego własne zdolności, wykształcenie, fachowość czy dzielenie się dobrami materialnymi. Pasterz podkreślał, że najdoskonalszym przykładem realizacji tego wezwania jest sam Bóg, który jest Miłością. Wskazując na zasady funkcjonowania lubelskiej Caritas, bp Wróbel wyróżnił zasadę solidarności i zasadę pomocniczości. – W duchu solidarności, w spojrzeniu na drugiego człowieka obdarowanego osobową godnością nie ma lepszych i gorszych, ale obowiązuje postawa braterstwa, zwłaszcza wobec tego, kto potrzebuje pomocy – wyjaśniał. Z kolei zasada pomocniczości polega na tym, że jeden wychodzi naprzeciw drugiemu w takiej mierze, w jakiej człowiek potrzebuje wsparcia.

Po Mszy św. sprzed kościoła pw. św. Franciszka Ksawerego wyruszył marsz. Przy dźwiękach orkiestry górniczej z Bogdanki kilkaset osób przeszło przez miasto na ul. Szkolną, gdzie mieści się Centrum Charytatywne Caritas. Nowoczesny budynek, który powstał na bazie dawnej szkoły, został wybudowany z darowizn oraz dotacji unijnych. Projekt powstał kilka lat temu, ale dopiero dzięki dotacjom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-13 w szybkim tempie udało się ukończyć dzieło. Ośrodek rozpoczął swoją działalność statutową podczas ferii zimowych; obecnie mieszczą się w nim m.in. świetlice dla dzieci i seniorów, centrum spotkania wolontariuszy oraz ośrodek rehabilitacji. W niedługim czasie planowane jest uruchomienie hospicjum domowego.

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi jałmużnicy

Niedziela sosnowiecka 45/2018, str. II

[ TEMATY ]

Caritas

jałmużna

Archiwum Caritas

Wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas

Wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas

Właśnie ruszyła VIII edycja autorskiego programu sosnowieckiej Caritas pn. Młodzi Jałmużnicy

Program skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych skupionych w kołach Caritas i klubach wolontariusza, działających w placówkach oświatowych na terenie naszej diecezji. Celem projektu jest pokazanie młodym ludziom – wolontariuszom ze Szkolnych Kół Caritas, że jałmużna to nie tylko przekazanie pieniędzy, ale także podarowanie swojego czasu, uwagi, zaangażowania, wiedzy i umiejętności drugiemu człowiekowi.

CZYTAJ DALEJ

Poznaj niezwykły sposób na zbliżenie się do Jezusa!

2021-09-16 08:56

[ TEMATY ]

duchowość

modlitwa

Pismo Święte

lectio divina

Karol Porwich/Niedziela

Pragniesz w swojej codzienności bardziej "czuć" Boga? Zależy ci aby każdego dnia być jeszcze bliżej Jezusa? Lectio divina - oto recepta na zażyłą więź z naszym Panem!

Jedną z najstarszych metod czytania Pisma Świętego jest lectio divina. To łacińskie słowo oznacza pobożne, duchowe czytanie. Metoda znana była już w IV-V wieku naszej ery.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję