Reklama

Niedziela Lubelska

Pamięć o Prymasie Tysiąclecia

70. rocznica ingresu bp. Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej stała się okazją do zorganizowania wystawy poświęconej Prymasowi Tysiąclecia

Niedziela lubelska 23/2016, str. 5

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Paweł Wysoki

Podczas otwarcia wystawy

Podczas otwarcia wystawy

Wystawę przygotowała fundacja Nasza Tradycja. Jak podkreśla prezes Piotr Kuty, ideą przewodnią fundacji jest pogłębianie w społeczeństwie świadomości znaczenia wartości kształtujących tożsamość kulturową Polaków: tożsamość religijną, narodową i rodzinną. Przed laty fundacja za swe motto przyjęła słowa kard. Wyszyńskiego: „Nie miejmy pokusy budowania nowej Polski w czystym polu, lecz wznośmy ją na opoczystym przeszłości, wiążąc to, co idzie, z tym co było”. W roku jubileuszy związanych z Prymasem Tysiąclecia, m.in. 115. rocznicą urodzin i 70. rocznicą jego konsekracji na biskupa lubelskiego, fundacja przygotowała specjalny kalendarz, a także niezwykle interesującą wystawę. Jej tytuł „Dzieci moje” to pierwsze słowa bp. Wyszyńskiego skierowane do wiernych diecezji lubelskiej. Konsultantem historycznym wystawy był abp Bolesław Pylak, świadek wydarzeń sprzed siedmiu dekad. Plansze z reprodukcjami zdjęć i dokumentów archiwalnych opracował Leon M. Budrys, zaś ich wyboru dokonał Piotr Kuty. Prezes fundacji, pomysłodawca wystawy i jej główny twórca, wyraził nadzieję, że przybliży ona postać i nauczanie sługi Bożego Stefana Wyszyńskiego z okresu posługi biskupiej w diecezji lubelskiej, a także przyczyni się do rozszerzenia i pogłębienia kultu jego osoby.

Reklama

Na blisko 40 tablicach (opracowanych graficznie przez Studio R-ka, a prezentowanych do 12 czerwca w archikatedrze lubelskiej) zobaczyć można fotografie i dokumenty ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego, Biblioteki Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Archiwum Państwowego w Lublinie, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz zbiorów prywatnych. Wszystkie dotyczą wydarzeń z wiosny 1946 r., związanych z nominacją, konsekracją i ingresem bp. Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej. Wystawa została zrealizowana przy pomocy finansowej Miasta Lublin, PGE Dystrybucja SA i Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA oraz przy pomocy Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 22 maja; poprzedziła je Msza św. sprawowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika w intencji rychłej beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Metropolita Lubelski zwrócił uwagę, że chociaż bp Wyszyński był ordynariuszem lubelskim jedynie dwa lata i osiem miesięcy, to przez krótki czas swojego intensywnego i owocnego pasterzowania (1946-48) pomagał diecezjanom w drodze do pełni człowieczeństwa, by mogli odkryć i podejmować swoje powołanie do przyjaźni z Bogiem. – Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński stawał się „błogosławionym miłosiernym”, gdy pochylał się nad dramatami ludzi, którzy ledwo co otrząsnęli się z traumy wojennej zawieruchy, dźwigał diecezję lubelską z ruin i zniszczeń, tworzył jej nowe struktury, wizytował parafie wsłuchując się w problemy ludzi, głosił słynne konferencje do robotników – przypomniał abp Budzik. Pasterz podkreślał, że Prymas zawsze nosił w sercu diecezję lubelską, czemu wyraz dał m.in. w liście pisanym z Komańczy do bp. Zdzisława Golińskiego: „Moja droga biskupia zaczęła się dla Lublina, dla diecezji, którą prawdziwie pokochałem”.

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo zaprasza na „Nocne kołatanie u Matki Najświętszej” przed beatyfikacją kard. Wyszyńskiego

„Nocne kołatanie u Matki Najświętszej na progu beatyfikacji Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego” – to inicjatywa modlitewna, do której zaprasza abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Rozpocznie się ona dnia 28 maja, w dzień 39. rocznicy śmierci kardynała Wyszyńskiego, a zakończy 25 sierpnia, czyli w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

„Fatima” - film, który pomaga w przeżywaniu wiary

2021-09-22 09:24

[ TEMATY ]

Częstochowa

Fatima

Tygodnik Katolicki Niedziela

pokaz filmu

Karol Porwich/Niedziela

Wieczorem 21 września w Cinema City w Częstochowie odbył się specjalny przedpremierowy pokaz filmu „Fatima” w reżyserii Marco Pontecorvo. Na projekcję filmu mieszkańców Częstochowy zaprosił Tygodnik Katolicki „Niedziela”.

Przybyłych do częstochowskiego kina pracowników, czytelników i przyjaciół „Niedzieli” przywitał redaktor naczelny ks. Jarosław Grabowski. – „Fatima” to film z przesłaniem. Popularyzuje on Fatimę i przybliża jej tajemnice. Być może także pomoże pogłębić wiarę – powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję