Reklama

Niedziela Kielecka

Waszym ideałem niech będzie Jezus Dobry Pasterz

Niedziela kielecka 23/2016, str. 1, 6

[ TEMATY ]

święcenia

WD

Nowi prezbiterzy diecezji kieleckiej

Nowi prezbiterzy diecezji kieleckiej

Kościół kielecki cieszy się z nowych kapłanów. 28 maja w bazylice katedralnej bp Jan Piotrowski udzielił święceń kapłańskich dwunastu diakonom. Świadkami uroczystości byli rodzice diakonów, ich krewni, przyjaciele, wychowawcy, kapłani z parafii z których pochodzą neoprezbiterzy, księża profesorowie WSD, osoby konsekrowane. Wszyscy zgromadzeni otaczali ich modlitwą podczas Mszy św. pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego. Eucharystię koncelebrowali biskup senior Kazimierz Ryczan, biskup pomocniczy Marian Florczyk, opat Klasztoru Cystersów w Jędrzejowie o. Edward Stradomski, ks. Tomasz Rusiecki, rektor WSD ks. Paweł Tambor i liczni kapłani diecezjalni. Dla nowo wyświęconych księży była to prawdziwa Msza św. prymicyjna, jaką koncelebrowali z kieleckim duchowieństwem.

Długo przygotowywali się do tej chwili. Przez sześć lat formacji w kieleckim seminarium kształtowali swój charakter i zdobywali formację duchową, by przed Pasterzem Kieleckim, biskupami, kapłanami i zgromadzonymi odpowiedzieć Bogu swoje „tak”.

Reklama

Na tajemnicę powołania zwrócił uwagę bp Jan Piotrowski podczas homilii, którą oparł na Ewangelii o powołaniu Szymona Piotra. – Jezus nad Jeziorem Galilejskim, w oparciu o obce naszej logice kryteria, powołał tych, których chciał. Powołał dwunastu po imieniu, ale nie zwolnił ich z życiowego trudu, pracy i wysiłku – tłumaczył. Podkreślił, że aby pójść za Jezusem, prawdziwie należy słuchać Jego Słowa. – Kto słucha Jezusa, ten rodzi się na nowo w swoim myśleniu, wrażliwości i postawie – mówił. Apelował do nowych prezbiterów, by kochali Kościół, który ich posyła i towarzyszy im nieustannie modlitwą. – Waszym ideałem niech będzie Jezus Dobry Pasterz, który przyszedł po to, aby służyć – powiedział. Zachęcał ich, by byli „niestrudzonymi rybakami” i głosili Ewangelię, ponieważ „świat potrzebuje jej milionami ludzkich serc”. Wzywał ich, by byli szafarzami tajemnic Chrystusa Kapłana, szczególnie sakramentów pokuty i Eucharystii. Bp Jan prosił ich, by byli „mężni jak prorok Jeremiasz oraz by nie dali się zastraszyć wrogom Jezusa i Kościoła”. – Bądźcie przyjaciółmi wielu, a nie zachowujcie nic dla siebie – mówił. Tłumaczył, czym powinny być dla nich śluby złożone przed Bogiem. Powiedział, że „czystość i celibat są nieustanną pamięcią o Bogu prawdy i miłości”. Na koniec powierzył ich opiece Maryi.

Na zakończenie liturgii neoprezbiterzy wyrazili swoją wdzięczność za dar sakramentu kapłaństwa Biskupowi, dziękowali swoim rodzicom, rodzeństwu, wychowawcom i profesorom towarzyszącym ich w całej drodze powołania. Rektor WSD ks. Paweł Tambor, zwracając się do nich, posługując się słowami św. Pawła, prosił: „Tylko sprawujcie się w sposób godny Ewangelii Chrystusowej”.

Zanim prezbiterzy opuścili katedrę, pokłonili się Matce Bożej Łaskawej Kieleckiej, powierzając Jej opiece swoje kapłańskie życie.

* * *

Neoprezbiterzy:

Ks. Maciej Guździoł – parafia bł. ks. Józefa Pawłowskiego z grona 108 Męczenników, Włoszczowa
Ks. Mateusz Jędrocha – parafia Chrystusa Odkupiciela, Nowiny
Ks. Łukasz Kudełka – parafia Miłosierdzia Bożego, Kielce
Ks. Bartosz Michta – parafia św. Jadwigi Królowej, Kielce
Ks. Tomasz Równicki – parafia Chrystusa Odkupiciela, Nowiny
Ks. Konrad Staniek – parafia św. Mikołaja, Oksa
Ks. Adrian Stępień – parafia św. Wawrzyńca, Drugnia
Ks. Tomasz Stradomski – parafia św. Bartłomieja Apostoła, Szczekociny
Ks. Marcin Tatar – parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Konieczno
Ks. Dominik Terczyński – parafia Trójcy Świętej, Jędrzejów
Ks. Piotr Wojtasiński – parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Włoszczowa
Ks. Tomasz Zieleń – parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Grybów (diec. tarnowska)

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja ma nowych kapłanów

Niedziela rzeszowska 22/2016, str. 6

[ TEMATY ]

święcenia

Kl. Kamil Bambrowicz

Na to wydarzenie czekali sześć lat. Przygotowywali się do niego poprzez formację intelektualną, duchową i ludzką podczas studiów filozoficzno-teologicznych oraz tygodniowe rekolekcje. W sobotni poranek wigilii Zesłania Ducha Świętego 10 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie otrzymało święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Wątroby. Neoprezbiterzy: Radosław Banaś, Dawid Jucha, Dominik Kiełb, Michał Liput, Mateusz Pęcherek, Michał Piętka, Dominik Radoń, Łukasz Tama, Rafał Wroński i Piotr Zdeb dołączają do grona kapłanów diecezji rzeszowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Tego dnia miejscowy kościół parafialny Świętej Rodziny był kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję