Reklama

Niedziela Podlaska

Jabłonna Lacka

Pierwsze modlitewne spotkanie Polskiego Związku Zawodowego Rolników

Niedziela podlaska 23/2016, str. 6

[ TEMATY ]

rolnicy

Jan Krakowski

Eucharystię w intencji rolników celebrował kapelan Polskiego Związku Zawodowego Rolników ks. Józef Poskrobko

Eucharystię w intencji rolników celebrował kapelan
Polskiego Związku Zawodowego Rolników ks. Józef Poskrobko

W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, obchodzonej po uroczystości Zesłania Ducha Świętego, ze specjalnym błogosławieństwem biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa i w łączności z ministrem rolnictwa Krzysztofem Jurgielem, w czasie tradycyjnych modlitw w intencji wsi i rolników odbyło się pierwsze modlitewne spotkanie Polskiego Związku Zawodowego Rolników. Miało ono miejsce w Folwarku Czortki, należącym do parafii Jabłonna Lacka, w gospodarstwie rodziny Krasnodębskich.

Eucharystię w intencji rolników celebrował kapelan Polskiego Związku Zawodowego Rolników ks. Józef Poskrobko. W homilii powiedział, że czas tzw. Zielonych Świątek przypomina etos polskiego rolnika, który karmi i broni. – To Wy wytwarzacie ten najcenniejszy produkt, jakim jest codzienny chleb, i inne produkty, dzięki którym człowiek żyje na tej ziemi – mówił.

Reklama

Obecnie Polski Związek Zawodowy Rolników zrzesza 130 rolników indywidualnych różnych specjalizacji z terenu województw podlaskiego i mazowieckiego, należących do diecezji drohiczyńskiej, łomżyńskiej i siedleckiej. Jego członkowie i ich rodziny przestrzegają tradycyjnych, polskich wartości narodowych, wyrażających się w dewizie: „Bóg – Honor – Ojczyzna”. Pragną też ich zachowania dla przyszłych pokoleń polskich rolników. Związek powstał na fali rolniczego protestu w 2015 r. spowodowanego brakiem dialogu z rolnikami ze strony władz rządowych i samorządowych Został on oficjalnie zarejestrowany 26 maja 2015 r. Bp Tadeusz Pikus na prośbę jego prezesa Adama Paczóskiego mianował 23 stycznia 2016 r. kapelana. Został nim ks. Józef Poskrobko, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce.

Celem związku jest ochrona własności indywidualnych gospodarstw rolnych, praw i interesów ekonomicznych i socjalnych swoich członków i ich rodzin. Uczestniczy on w działaniach na rzecz rozwoju gospodarczego i społecznego wsi i rolnictwa. Jest związkiem merytorycznym, apolitycznym, niezależnym, utrzymującym się wyłącznie ze składek członkowskich i darowizn członków. Współdziała ze związkami zawodowymi i organizacjami rolniczymi w celu wypracowania wspólnych stanowisk wobec problemów polskich rolników, a jego siedziba znajduje się Sokołowie Podlaskim.

Po Eucharystii odbyły się obrzęd błogosławieństwa pól i modlitwa na nich o dobre plony oraz biesiada, podczas której poruszano także problemy nurtujące społeczność rolników. Zapowiedziano też kolejne spotkania o charakterze modlitewnych i roboczym, które odbywać się będą w różnych gospodarstwach rolników, należących do związku.

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rekordowa pomoc dla rolników

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa apeluje do rolników, by składali wnioski o odszkodowanie za straty spowodowane tegoroczną suszą. - To już jest ostatni dzwonek, bo czas składania wniosków upływa z końcem października - mówi Paweł Mucha, rzecznik prasowy ARiMR.

W tym roku Ministerstwo Rolnictwa zabezpieczyło na wypłaty dla rolników poszkodowanych w wyniku klęski suszy rekordową w historii III RP sumę 1,5 mld złotych. Do tej pory wypłacono 200 mln zł na konta rolników w ramach rekompensat za straty spowodowane tegoroczną suszą. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kontynuuje wypłatę odszkodowań i jednocześnie przyjmuje wnioski o pomoc. - Minister Rolnictwa chce, aby pomoc dotarła do wszystkich poszkodowanych rolników. Dlatego podjął decyzję o wydłużeniu czasu na składanie wniosków do 31 października - mówi Paweł Mucha.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie, związkach homoseksualnych i szczepieniu przeciw COVID

2021-09-15 18:31

[ TEMATY ]

szczepienie

homoseksualizm

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O aborcji będącej zabiciem dziecka w łonie matki, związkach homoseksualnych i niemożliwości udzielania takim osobom ślubu a także oporach przeciwko szczepionkom na COVID rozmawiał Ojciec Święty z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego z Bratysławy do Rzymu.

Papież Franciszek powiedział, że komunia jest dla tych, którzy są „we wspólnocie”, a politycy, którzy popierają aborcję, są „poza wspólnotą". Zaznaczył jednak również, że w tych przypadkach jest to sprawa duszpasterska, którą musi zająć się duszpasterz danej osoby.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję