Reklama

Niedziela Podlaska

Diecezja drohiczyńska cząstką Kościoła Chrystusowego

W związku z obchodami jubileuszu diecezji drohiczyńskiej prezentujemy fragmenty listu pasterskiego bp. Tadeusza Pikusa z okazji 25. rocznicy powołania jej do istnienia

Niedziela podlaska 23/2016, str. 1

[ TEMATY ]

list

Archiwum Kurii Diecezjalnej

Bp Tadeusz Pikus

Bp Tadeusz Pikus

Jezus w rozmowie z Nikodemem z naciskiem podkreśla, że aby pokonać śmierć, „trzeba (...) się powtórnie narodzić” (J 3,7). Nowe narodziny człowieka nie są narodzinami z ciała, lecz z wody i z Ducha (por. J 3,6). Narodzenie z wody i Ducha dokonuje się przez chrzest, który wprowadza człowieka do wspólnoty Kościoła. Jezus buduje ją już podczas swojego ziemskiego życia, a także po swojej śmierci. Żegnając się ze swymi uczniami, zmartwychwstały Chrystus przekazuje im ostatni rozkaz: „Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przekazałem. A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28, 18-20). Tak powstała wspólnota Kościoła, której budowniczym i kamieniem węgielnym jest Chrystus.

Cząstką Kościoła Chrystusowego jest diecezja drohiczyńska. 25 lat temu, 5 czerwca 1991 r., św. Jan Paweł II w czasie wizyty w Białymstoku powołał diecezje białostocką i drohiczyńską do istnienia. Powołanie dwóch diecezji zapisał w dokumencie, zwanym „Metryką narodzin diecezji białostockiej i drohiczyńskiej”. W jego fragmencie czytamy: „ [ustanawiam – przyp. red.] diecezję drohiczyńską – ze stolicą w Drohiczynie – obejmującą teren tej części diecezji pińskiej, który znajduje się w obecnych granicach Rzeczpospolitej Polskiej”.

Reklama

Jubileusz naszej diecezji przeżywamy w Roku Miłosierdzia Bożego, który został ogłoszony przez papieża Franciszka. Na pamiątkę wizyty św. Jana Pawła II w Drohiczynie – w miejscu lądowania helikoptera z Ojcem Świętym – poświęcamy dzisiaj kaplicę-pomnik z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego.

Zwracam się do wszystkich z zachętą do świętowania w tych dniach jubileuszu w swoich parafiach, zaś 10 czerwca, w najbliższy piątek, zapraszam na spotkanie w Drohiczynie już od godz. 15, by następnie uczestniczyć w Eucharystii o godz. 18 pod przewodnictwem abp. Celestino Migliorego, nuncjusza apostolskiego w Polsce. W tym dniu będzie celebrowana i przeżywana główna uroczystość jubileuszowa diecezji, wspomnienie 17. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Drohiczynie i tradycyjnie obchodzony Dzień Podlasia.

Dzieląc się jubileuszową radością, z serca błogosławię wszystkim diecezjanom i zanoszę do Boga modlitwę, wpisującą się w jubileusz 25-lecia naszej diecezji:

Reklama

„Boże, Ojcze miłosierny! Przyjmij nasze dziękczynienie za powołanie przez św. Jana Pawła II diecezji drohiczyńskiej. W roku jubileuszowym 25-lecia jej istnienia uznajemy powstanie naszej wspólnoty za dar Twojej Opatrzności. W duchu wdzięczności pokornie Cię prosimy: otaczaj przemożną opieką jej teraźniejszość i przyszłość.

Przyjmij do swej chwały pasterzy i wiernych, którzy odeszli już z tego świata. Wspieraj obfitą łaską posługę biskupów, kapłanów i osób konsekrowanych. Daj siłę i światło alumnom, powołanym do Twojej służby. Ogarnij swoją ojcowską troską wszystkie rodziny, osoby samotne, chore, duchowo zagubione i bezradne. Spraw, aby nasza wspólnota diecezjalna stała się Twoją winnicą, przynoszącą dobre owoce życia chrześcijańskiego. Niech panują w niej pokój, sprawiedliwość, jedność i miłosierdzie. Wskaż nam, obdarowanym wielką łaską chrztu świętego, drogę nawrócenia i odnowy, aby każdy szanował godność swoją i drugiego człowieka, troszczył się o dobro wspólne i krzewił miłość ojczyzny.

Boże w Trójcy Jedyny! Za wstawiennictwem Maryi, Matki Kościoła, Patronki naszej diecezji, wołamy do Ciebie: wysłuchaj naszą modlitwę i prowadź nas do Twego królestwa. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen”.

Wypowiadając słowa modlitwy dziękczynno-błagalnej, z serca wszystkim błogosławię w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętość nie rodzi się w próżni - list Episkopatu przed XIV Dniem Papieskim

[ TEMATY ]

list

PIOTR DRZEWIECKI

Świętość nie rodzi się w próżni. Wzrastanie do świętości domaga się przyjaznego środowiska, wspólnoty żyjącej ewangelicznymi zasadami i gwarantującej wzajemne wsparcie - napisali biskupi w liście Episkopatu Polski zapowiadającym XIV Dzień Papieski. Będzie on obchodzony w niedzielę 12 października pod hasłem "Jan Paweł II - Świętymi bądźcie!".

Wyjaśniając hasło najbliższego Dnia Papieskiego, biskupi przypominają, że wezwanie do świętości jest jedną z przewodnich myśli Starego i Nowego Testamentu oraz fundamentalną troską Kościoła o każdego z nas.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję