Reklama

Niedziela Częstochowska

Księgarnia „Niedzieli”

Dla i o Matce Bożej Jurajskiej

Kolejne spotkanie Nieoficjalnej Akademii Miłośników Polskiej Kultury w ramach „Poniedziałków kulturalnych” przy księgarni „Niedzieli” miało miejsce 9 maja

Niedziela częstochowska 23/2016, str. 7

[ TEMATY ]

spotkanie

Magdalena Niebudek/Niedziela

Uczestnicy spotkania z redaktor naczelną Lidią Dudkiewicz

Uczestnicy spotkania z redaktor naczelną Lidią Dudkiewicz

Jako że maj w polskiej tradycji nieodłącznie jest związany i kojarzony z Matką Bożą – miesiąc mocnym akordem 3 maja otwiera uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, a w kościołach, przy krzyżach i kapliczkach przydrożnych w ramach nabożeństw majowych śpiewa się przepiękną „Litanię Loretańską”, również i tym tropem poszła organizatorka spotkania – Barbara Popiołek z częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, którą zafrapował pewien obraz. Stąd zaproponowany przez nią temat brzmiał: „Królowa Polski odwiedza Jurę”. Ale zacznijmy od początku.

Dostępny nielicznym

Reklama

Obraz, o którym mowa, powstał w 1995 r. i do tej pory był widziany tylko przez osoby zaprzyjaźnione z państwem Adelą i Bolesławem Wiśniewskimi, znanymi częstochowskimi twórcami, malarką i fotografem, którzy gościli w ich domu. A przedstawia kopię wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej z bizantyjskiej jasnogórskiej ikony, namalowaną za namową męża przez p. Adę, z domalowaną przezeń „jurajską sukienką” – z łanami pól, chałupą krytą strzechą, drzewami, zarysem kościoła, pasącym się bydłem, a nawet kurami czy też gęsiami i obchodzącymi swe pola rolnikami. Wypisz wymaluj, za inspirację twórcy posłużyła nasza urzekająca Jura – o czym wspomniał on podczas spotkania. Stąd nie dziwi tytuł nadany obrazowi – „Matka Boża Jurajska”. O tym i nie tylko mogli się dowiedzieć uczestnicy „Poniedziałków kulturalnych”, których co spotkanie przybywa, a także zobaczyć ów piękny obraz, który po raz pierwszy opuścił domowe zacisze.

Malarsko, poetycko, muzycznie i naukowo

Ale to oczywiście nie wszystko. Podczas spotkania wielu z jego uczestników, zaprzyjaźnionych ze sobą i szczerze radujących się na swój widok, ujawniło, a może tylko przypomniało swe talenty, a także czynnie włączyło się w jego przebieg. Tym razem było malarsko, poetycko, muzycznie, trochę naukowo, a nawet jubileuszowo, ale po kolei. Oprócz obrazu państwa Wiśniewskich można było podziwiać cykl rysunków malowany kredką, kolorowy, wręcz bajkowy, pt. „Madonny jurajskie” autorstwa częstochowskiej malarki, mieszkającej w Wiedniu Marii Gryglewskiej, na których można było odnaleźć np. kościoły we Mstowie i częstochowski pw. św. Zygmunta. Słowo o uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski wygłosiła Elżbieta Imach, walory Jury Krakowsko-Częstochowskiej przybliżyła Gabriela Żyła, a o Matce Bożej Łaskawej z lwowskiej katedry, przed którą król Jan Kazimierz 1 kwietnia 1656 r. złożył swe słynne śluby i tym samym oddał nasz kraj we władanie Maryi, mówiła Elżbieta Bulik. Były i wiersze z tomików uczestniczek – Barbary Popiołek pt. „Aura obecności” i „Pełnia miłości” oraz Łucji Szoty pt. „Jurajskie impresje 2008”. Pięknie, jak zawodowe aktorki, recytowały je panie: Barbara Kawka (m.in. „Pani Jurajska”, „W zachwycie”, „Weszła w krajobraz”), Emilia Kolega (m.in. „Matko Szlachetna...”), a nawet sama autorka – Łucja Szota (m.in. „Nie jestem samotna”, „Pani z Leśniowskiego Sanktuarium”). Aby było jeszcze bardziej twórczo i wyjątkowo, krótkie recitale z akompaniamentem gitary klasycznej dawała Aleksandra Kowalska, która m.in. zaśpiewała piosenki pt. „Wiatr” i „Bóg i człowiek”. P. Aleksandra, utalentowana śpiewaczka, malarka, a nawet poetka, zapraszała zebranych na koncerty zespołu „Impast”, z którym występuje, pod patronatem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo w ramach Roku Świętego Miłosierdzia, a także do Muzeum Regionalnego im. Zygmunta Krasińskiego w Złotym Potoku, w którym ma przyjemność pracować. Zaś Barbara Popiołek przybliżyła zebranym zapomnianych Polaków – hrabiostwo Karola i Stefanię Raczyńskich, panujących i zapisanych w dzieje Jury. Zwłaszcza hrabina wniosła wiele w jej dzieje, m.in. założyła Żarki-Letnisko.

Staruszka „Niedziela” ma się dobrze

Z kronikarskiego obowiązku trzeba też odnotować spotkanie z redaktor naczelną „Niedzieli” – Lidią Dudkiewicz. Były życzenia i ciepłe słowa zarówno pod adresem naszego pisma, obchodzącego w tym roku 90-lecie istnienia (pierwszy numer ujrzał światło dzienne 4 kwietnia 1926 r.), jak i samej Pani Redaktor, obchodzącej w tym roku 35-lecie pracy w „Niedzieli”, od dwóch lat pełniącej funkcję naczelnej pisma. – Staruszka „Niedziela” młodnieje i promienieje – stwierdziła p. Barbara. – Proszę przyjąć nasze najlepsze życzenia w pracy dla nieba i chleba i dalej umacniać nas w wierze. Na co Pani Redaktor odpowiedziała: – Proszę się u nas czuć jak u siebie, bo „to nie sztuka wybudować nowy dom, sztuka sprawić, by miał w sobie duszę”, zacytowała słowa znanej piosenki Alicji Majewskiej. A 9 maja tej duszy w naszej nowo otwartej kawiarence nie brakowało. Dziękujemy.

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10. jubileuszowe spotkanie ludzi gór

[ TEMATY ]

spotkanie

Feliks Rosik

„Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, a kontakt z przyrodą daje pogodę ducha” (św. Jan Paweł II)

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję