Reklama

Niedziela Częstochowska

W drodze do małżeństwa

Niedziela częstochowska 23/2016, str. 6

[ TEMATY ]

prekany

Ks. Andrzej Przybylski

Pary przygotowujące się do zawarcia związku małżeńskiego

Pary przygotowujące się do zawarcia związku małżeńskiego

Przed zawarciem sakramentu małżeństwa każda para narzeczonych bierze udział w bezpośrednim przygotowaniu do tego wydarzenia. W większości dekanatów naszej archidiecezji funkcjonują dekanalne ośrodki zajmujące się tym przygotowaniem, a w Częstochowie działa Archidiecezjalne Duszpasterstwo Rodzin „Nazaret”, które prowadzi kursy przedmałżeńskie dla mieszkańców Częstochowy i okolic. Na terenie Zawiercia tego typu przygotowania odbywają się przy bazylice zawierciańskiej pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Reklama

W niedzielę 22 maja br. w tym ośrodku zakończyła się majowa edycja tzw. PRE-KAN. W edycji wzięło udział 25 par, głównie z dekanatów zawierciańskich, ale także z diecezji kieleckiej i sosnowieckiej. Młodzi uczestniczyli w pięciu blokach tematycznych: o dojrzałej miłości chrześcijańskiej, o sakramentalności małżeństwa, o prokreacji i odpowiedzialnym rodzicielstwie, o duchowości rodzinnej i o przygotowaniu do liturgii sakramentu małżeństwa.

Proboszczowi ks. Andrzejowi Przybylskiemu w prowadzeniu zajęć podczas tej edycji towarzyszyła grupa ludzi świeckich. Zajęcia z zakresu odpowiedzialnego rodzicielstwa poprowadziła Małgorzata Wilk. Na wcześniejszych kursach tę tematykę wykładała Anna Panasewicz, położna i doradca życia rodzinnego.

Ośrodek zawierciański ściśle współpracuje ze Wspólnotą Rodzin „Emaus” z Częstochowy, skąd na każde spotkanie przyjeżdżają rodziny ze swoim świadectwem. W maju świadectwem życia i duchowości rodzinnej podzieliły się z narzeczonymi rodziny: Marcina i Ani Sienkowskich z czwórką dzieci oraz Łukasza i Weroniki Kapusta z trójką dzieci. Podczas sobotniego nabożeństwa każda z par zaprosiła Pana Jezusa do swojego narzeczeństwa, na swój ślub i do całego swojego życia rodzinnego. Na koniec kursu uczestnicy nawiedzili bazylikę zawierciańską, przechodząc przez Bramę Miłosierdzia. Od początku roku w kursach wzięło udział już ponad 100 par narzeczeńskich.

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza Dama RP odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie

2021-09-16 17:47

[ TEMATY ]

Rzym

Pierwsza Dama

Szkoła katolicka

KAI/Grzegorz jakubowski/KPRP

Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Katolicką Polską Szkołę Podstawową w Rzymie, prowadzoną przez rzymski kościół św. Stanisława B.M. – najstarszy ośrodek duszpasterstwa polskiego poza Polską.

Małżonka Prezydenta RP spotkała się z nauczycielami i rodzicami uczniów Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej, która działa w Rzymie od września 2009 r. Spotkanie, w którym uczestniczyli także między innymi min. Adam Kwiatkowski i rektor polskiego kościoła w Rzymie, ks. prał. Paweł Ptasznik, odbyło się w środę popołudnie i było okazją zarówno do przybliżenia historii i specyfiki funkcjonowania tej placówki, jak też – przy tej okazji – rozmowy o wyzwaniach i szansach, z jakimi spotykają się młodzi ludzie polskiego pochodzenia, dorastający we Włoszech.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję