Reklama

Niedziela Częstochowska

Aktualność VIII przykazania Bożego

Człowiek jest istotą obdarowaną wolną rolą i posługuje się rozumem. Rozum zaś służy rozpoznawaniu prawdy. Człowiek pragnie żyć prawdą, pragnie cywilizacji prawdy. Prawda jest czymś zasadniczym dla każdego człowieka. Dlatego wszystkie systemy społeczne powinny nie tylko w założeniach, ale i w realizacji opierać się na prawdzie.

Wszyscy powinniśmy kąpać się w prawdzie. Ma ona bowiem siłę życiodajną i wyzwalającą, ożywiającą wszelaką działalność człowieka. Gdy mówimy o potrzebie cywilizacji miłości, która daje życie, musimy wiedzieć, że nie będzie jej, jeżeli nie będzie cywilizacji prawdy.

Reklama

Mimo że wszyscy zgadzamy się z powyższym, zauważamy, iż jesteśmy osaczeni manipulacją, fałszem, kłamstwem. Ma to również odniesienie do pracy dziennikarskiej, co jest szczególnie groźne, gdyż oddziałuje na dużą część społeczeństwa. Czynione jest to często z prawdziwym artyzmem i bez zająknięcia, ośrodki piarowskie poszukują wciąż nowych sposobów pokazywania rzeczywistości w takim świetle i takich barwach, by osiągnąć zamierzone cele, a niektórzy mówią żartobliwie, że czasem dziennikarze kłamią tak, jak oddychają. Prawda nie jest dla nich priorytetem, ważne są osiągnięcia, pieniądze, władza.

I w ten sposób jesteśmy świadkami okradania z prawdy nieraz całych narodów. Jakże wielu ludzi pracuje dla kłamstwa i fałszu, czyli dla cywilizacji śmierci. Oczywiście, często jest to nazywane pięknie „dyplomacją”, czasem wiąże się po prostu z przemilczaniem pewnych informacji, czyli z zamierzonymi niedopowiedzeniami, manipulacją informacją, ale wszystko to są precyzyjne narzędzia kłamstwa i fałszu. W ekonomii tego typu czynności określa się mianem korupcji i jest to dość łatwe do uchwycenia oraz ukarania. Gorzej jest na polu mediów – fałszowanie prawdy jest nagminne i trudno wykrywalne.

Trzeba nam zatem domagać się, by w naszym życiu publicznym, politycznym, kulturalnym, akademickim panowała troska o przekaz prawdy, o uczciwość wewnętrzną. Pamiętajmy, że troska o życie w prawdzie jest ujęta nawet w VIII przykazaniu Dekalogu: „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu”. Przez stosowanie bowiem metod kłamstwa i fałszu krzywdzi się ludzi, a życie społeczne doprowadza do rozchwiania. Jest to po prostu kradzież prawdy. Nie wolno okradać ludzi z tego, co niejako z natury im się należy.

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadzieja dla grzesznika

Nieraz, gdy słyszę o cierpieniach, jakie dotykają różnych ludzi, myślę: „Czy oni znają Jezusa?”. Jeśli Go nie znają, jak trudno im przejść przez te doświadczenia... Cała nadzieja w tym, że to Mesjasz zna każdego z nas i potrafi dotrzeć do osoby, zwłaszcza wtedy, gdy zmaga się ona z czymś dramatycznym. Takie chwile pozwalają na decyzję i krzyk: „Dość udawania, ja naprawdę potrzebuję pomocy. Boże, jeśli jesteś, ratuj!”.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

[ TEMATY ]

kultura

górale

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Głównym celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego – informują Organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję