Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Niepełnosprawni u Pani Żywieckiej

Niedziela bielsko-żywiecka 23/2016, str. 4

[ TEMATY ]

pielgrzymka

niepełnosprawni

RK

W procesji ofiarnej podopieczni fundacji przynieśli zrobione przez siebie prace

W procesji ofiarnej podopieczni fundacji przynieśli zrobione przez
siebie prace

Rychwałdzkie sanktuarium maryjne było celem tegorocznej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Fundacji im. św. Brata Alberta.

Prawie tysiąc osób z 30 różnych ośrodków zajmujących się niepełnosprawnymi uczestniczyło 24 maja w modlitwie przed obrazem Matki Bożej Rychwałdzkiej. Eucharystii dla podopiecznych fundacji i ich opiekunów przewodniczył bp Roman Pindel. Wspólnie z nim Mszę św. koncelebrowali: prezes fundacji ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, ks. Henryk Zątek – proboszcz parafii św. Marcina w Jawiszowicach, laureat Medalu św. Brata Alberta za rok 2014, oraz kustosz rychwałdzkiego sanktuarium o. Bogdan Kocańda OFMConv, który w przeszłości należał do jednej ze wspólnot „Wiara i Światło”.

Reklama

W słowie skierowanym do pielgrzymów bp Roman przypomniał swoje związki z fundacją. – Myślę, że jako jeden z pierwszych księży odwiedzałem księdza prezesa w Radwanowicach. Potem pracowała tam moja siostra. Ks. Tadeusz, pamiętam, od samego początku było bardzo dumny, że pojawiały się prawdziwe talenty wśród was – mówił bielsko-żywiecki Ordynariusz. Odwołując słuchaczy do obrazu Matki Bożej Rychwałdzkiej podkreślił, że w Piśmie Świętym Pan Bóg namalował dla nas obraz Maryi słuchającej słowa Bożego i wypełniającej wolę Boga.

Podczas procesji ofiarnej przedstawiciele fundacji przynieśli do ołtarza namalowane podczas zajęć w różnych placówkach wizerunki Maryi i św. Brata Alberta. Po Mszy św. wszyscy wzięli udział w nabożeństwie majowym oraz obejrzeli występy artystyczne przygotowane przez wychowanków domów stałego i dziennego pobytu, warsztatów terapii zajęciowej, świetlic terapeutycznych czy ośrodków adaptacyjnych.

Fundację im. św. Brata Alberta tworzą obecnie 32 placówki, sprawujące opiekę nad 1200 wychowankami.

2016-06-01 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

I Etiudy Folklorystyczne Osób Niepełnosprawnych

Niedziela podlaska 49/2012, str. 6

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Caritas

Monika Piotrowska-Śliwińska

Impreza miała charakter przeglądu, podczas którego osoby niepełnosprawne zaprezentowały polskie i białoruskie scenki obrzędowe

Impreza miała charakter przeglądu, podczas którego osoby niepełnosprawne zaprezentowały polskie i białoruskie scenki obrzędowe

I Etiudy Folklorystyczne Osób Niepełnosprawnych odbyły się 8 listopada i zostały zorganizowane przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej wspólnie z Warsztatami Terapii Zajęciowej w ramach projektu „Podlaskie tradycje od A do Z w bielskim WTZ - podlaski dialog międzykulturowy osób niepełnosprawnych”. Projekt jest współfinansowany ze środków powiatu bielskiego w ramach otwartego konkursu ofert.

CZYTAJ DALEJ

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Nasze życie jest pielgrzymką - Eucharystia na Jasnej Górze pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego

2021-09-18 01:19

ks. Łukasz Romańczuk

Pasterka Maryjna

Pasterka Maryjna

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę o północy została odprawiona Pasterka Maryjna, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. 

Na początku homilii bp Jacek mówił o celu pielgrzymki - Bardzo się cieszę i Bogu dziękuję, że możemy wspólnie przybywać do naszej Matki i powierzyć jej nasze intencje. Przychodzimy na Jasną Górę, bo jesteśmy powodowani miłością i wdzięcznością. Pragniemy zawierzyć nasze rodziny i nas samych opiece Maryi.
Przywołując Ewangelię o odnalezieniu Pana Jezusa w świątyni, w której to Jezus, Maryja i Józef udają się do Jerozolimy, bp Kiciński mówił o życiu ludzkim, jako pielgrzymce - Wszyscy pielgrzymujemy do domu Ojca. Pielgrzymką jest nasze życie i na tej drodze nie jesteśmy sami. Pielgrzymujemy z innymi, a od Chrztu Świętego, w naszej pielgrzymce wiary jest obecny Jezus, Maryja i Józef. Jednak w tej pielgrzymce może być tak, że gdzieś zagubimy Jezusa. Dzieje się, to gdy zatrzymujemy się na sprawach ziemskich, doczesnych. Jakże często jesteśmy zamyśleni, zapatrzeni. Mamy wiele spraw do załatwienia. Żyjemy pod presją spraw pilnych. To wszechobecne „muszę” sprawia, że nie mamy czasu na sprawy Boże. W dzisiejszym świecie jesteśmy świadkami duchowej acedii. To sprawia, że wchodzimy w przestrzeń letniości, bylejakości - nauczał hierarcha.
Biskup Jacek zauważył różnicę pomiędzy zagubieniem Jezusa, a Jego znalezieniem - To są pewne proporcje. Żeby Go odnaleźć potrzeba wysiłku. Dziś Maryja podpowiada nam, co trzeba czynić, aby odnaleźć Jezusa. Na pierwszym miejscu trzeba podjąć wysiłek poszukiwania. Nie można popaść w rozpacz. Dalej, należy szukać Go we wspólnocie. Nie ustawaj w poszukiwaniach i nie zniechęcaj się w działaniu. Gdy ktoś kogoś kocha, to szuka go nawet w ciemności nocy i nie ustaje w drodze. Prawdziwa miłość nie zna ograniczeń - mówił biskup i pytał: - Jeśli zgubię Jezusa, czy chce Go szukać? A jeśli szuka, to gdzie Go szukam? Co jest naszą Jerozolimą i gdzie jest nasza świątynia?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję