Reklama

Wiadomości

Musimy skończyć z dyskryminacją polskich rolników

Chcielibyśmy, aby już w 2018 r. polscy rolnicy otrzymywali pełne dotacje. Wbrew prawu Unii Europejskiej jesteśmy bowiem dyskryminowani ze względu na narodowość – mówi „Niedzieli” Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa

Niedziela Ogólnopolska 23/2016, str. 43

[ TEMATY ]

wywiad

polityka

rolnictwo

spotkanie

rozmowa

Artur Stelmasiak

Min. Krzysztof Jurgiel podejmuje działania mające na celu wzmocnienie polskiego rolnika

Min. Krzysztof Jurgiel podejmuje działania
mające na celu wzmocnienie polskiego
rolnika

ARTUR STELMASIAK: – W jaki sposób Ministerstwo Rolnictwa chce wzmocnić polskiego rolnika na konkurencyjnym rynku żywnościowym?

MIN. KRZYSZTOF JURGIEL: – Chcemy przyjąć kilka ustaw, które spowodują, że rolnicy nie będą oszukiwani i wyzyskiwani przez nieuczciwe firmy pośredniczące w handlu żywnością. Najważniejsza ustawa będzie dotyczyć nieuczciwej konkurencji oraz relacji między hipermarketami a producentem rolnym. Dzięki temu nie będzie można wymuszać na rolniku dodatkowych opłat za to, że jego produkty znajdą się na półce sklepowej. Kolejnym projektem jest prawo ułatwiające zakładanie spółdzielni rolniczych, które umożliwią rolnikom eksport żywności np. do Japonii, gdzie są potrzebne większe partie towarów.

– Klienci szukają polskiej żywności. Czy uda się wprowadzić takie regulacje, aby mogli bez trudu znaleźć ją w sklepach?

– Mam nadzieje, że pomoże nam specjalne oznakowanie polskich produktów. Wiem, że klienci szukają żywności krajowej i często mają problemy z jej odnalezieniem. Wprowadzimy też ułatwienia dla rolników, którzy będą mogli bezpośrednio sprzedawać swoje produkty i przetwory. Założyliśmy limit 40 tys. zł, ta kwota będzie wolna od podatku dochodowego.

Reklama

– Czy rząd będzie podejmował działania, aby dopłaty rolne w Polsce zrównały się z tymi w innych krajach Unii?

– Obecnie trwa debata w Brukseli nt. polityki rolnej po roku 2020 i stawiamy tam jasno sprawę, że polscy rolnicy nie są gorsi i powinni mieć takie same prawa jak rolnicy w innych krajach UE. Będziemy się starać, aby zrównanie dopłat było możliwe już w 2018 r. podczas przeglądu wspólnotowej polityki rolnej.

– Jak dobrze rozumiem, to w 2020 r., a nawet w 2018 r. dopłaty rolne mają być w Polsce takie same jak na Zachodzie?

– Jako minister rolnictwa nie widzę możliwości, abyśmy mieli po 2020 r. mniejsze dopłaty. To przecież jest jawne łamanie traktatu z Lizbony, bo Polacy byliby dyskryminowani ze względu na narodowość i położenie geograficzne... Mamy sytuację, że Unia Europejska wkracza w nasze wewnętrzne sprawy ochrony demokracji, a sama nie przestrzega zasad równej konkurencji wobec krajów członkowskich.

– Słyszeliśmy o audycie we wszystkich ministerstwach. Jaki stan Pan zastał w różnych agencjach podległych Ministerstwu Rolnictwa?

– To ciągle trwa. To jest ponad 50 różnych spółek. Powołaliśmy nowy skład nadzoru właścicielskiego i spółka po spółce badane są sprawozdania. Będą też wyciągane wnioski i kolejne zmiany. Przykładem może być słynny Janów Podlaski, gdzie musieliśmy pożegnać się ze starym zarządem. Dziś wiem, że takich zmian będzie więcej, bo tego wymaga interes państwa... Ale są także spółki, które naprawdę bardzo dobrze gospodarują.

Reklama

– Wiele mówi się o rolnictwie małym i np. ekologicznym, ale z drugiej strony konkurencyjne gospodarstwo powinno być duże. Jaka jest przyszłość polskiego rolnictwa?

– Muszą być dwa sektory. Produkcja żywności wielkotowarowa, która stawia czoła konkurencji z Zachodu, ale też bardzo ważny jest sektor zrównoważonej produkcji rolnej, czyli produkcji ekologicznej, integrowanej i zdrowej. W tym drugim sektorze potrzebna jest samoorganizacja rolników, którzy powinni tworzyć spółdzielnie, aby również być bardziej konkurencyjni np. w eksporcie.

– Właśnie, jak jest z eksportem polskiej żywności? Ostatnio mówi się wiele np. o Chinach.

– Do Chin eksportujemy różne towary na łączną sumę 120 mln euro, ale liczę na to, że po wizycie przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej uda nam się otworzyć rynek owoców i skala eksportu będzie o wiele większa. Jesteśmy też na finiszu załatwiania eksportu dla polskiego drobiu i ciągle zabiegamy o możliwość eksportu wieprzowiny.

– Czyli poradzimy sobie z rosyjskim embargiem?

– Jeśli Chiny otworzą się na nasze owoce, to już nie będziemy mieli problemów.

2016-06-01 08:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seminarium nikomu nie zaszkodzi

Niedziela bielsko-żywiecka 24/2018, str. IV

[ TEMATY ]

wywiad

PB

Liturgia święceń. Ks. Sławomir Pietraszko symbolicznie otrzymuje od biskupa kielich i patenę

Liturgia święceń. Ks. Sławomir Pietraszko symbolicznie otrzymuje od biskupa kielich i patenę

Z ks. Sławomirem Pietraszko, neoprezbitrem z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Słotwinie, o powołaniu rozmawia ks. Piotr Bączek.

CZYTAJ DALEJ

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w rozmowie z egzorcystą!

2021-09-28 14:51

[ TEMATY ]

duchowość

egzorcyzmy

egzorcysta

youtube.com/ksiadzzosiedla

Jak wyglądają egzorcyzmy? Co nadprzyrodzonego może się wydarzyć? Dlaczego Bóg dopuszcza opętania? Jaką rolę pełni Maryja?

Ks. Rafał Główczyński w najnowszym odcinku swojego vloga rozmawia z egozrcystą Archidiecezji Warszawskiej - Ks. Jackiem Fijałkowskim.

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję