Reklama

Lekarz człowiekiem sumienia

– Sumienie lekarza, tym bardziej katolickiego lekarza, zmaga się często z napięciem pomiędzy odczytywanym prawem moralnym a prawem stanowionym egzekwowanym przez państwo, związanym z koniecznością realizacji świadczenia medycznego – powiedział ks. prof. Arkadiusz Olczyk podczas walnego zgromadzenia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich w Częstochowie

Niedziela Ogólnopolska 23/2016, str. 42

DarkoStojanovic/pixabay.com

Rozwój medycyny, szczególnie techniczny, z jednej strony fascynuje, a z drugiej – stawia lekarza wobec wyborów moralnych i etycznych. Każdego dnia bowiem podejmuje on decyzje będące oceną tego, co jest dobre dla chorego, a co niekorzystne lub nieprzydatne.

Wierność sumieniu

Do problemów moralnych wynikających z sytuacji niezgodności działania z sumieniem dochodzi m.in. w przypadku: aborcji, zapłodnienia pozaustrojowego, badań na ludzkich embrionach, podjęcia uporczywej terapii, udziału we wspomaganym samobójstwie (eutanazji) i ograniczania świadomości chorego. Wobec wymienionych dylematów rodzi się pytanie: jaką rolę odgrywa sumienie w praktyce lekarza? To tak trudne zagadnienie podjął ks. prof. Arkadiusz Olczyk – teolog moralista, były duszpasterz służby zdrowia archidiecezji częstochowskiej – w wykładzie na temat: „Lekarz człowiekiem sumienia”, wygłoszonym 21 maja br. w czasie walnego zgromadzenia Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, które odbywało się w gmachu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie.

Reklama

Lekarz katolicki, czyli ten, który – jak mówił Jan Paweł II – przynależy do „organizmu, a nie tylko do organizacji Chrystusa”, powinien mieć prawidłowo ukształtowane sumienie. To nie jest oczywiste w sytuacji wrogości wobec tego, co chrześcijańskie i katolickie. Prelegent mówił o wyzwaniach wypływających z odrzucenia Boga przez człowieka i zwrócił uwagę na to, że wobec nich z racji wykonywanego zawodu stają lekarze. Są to: nowy ateizm i wojna wypowiedziana ludzkiemu życiu, podważenie natury człowieka jako istoty moralnej, totalny atak na instytucję rodziny oraz próby dyskredytacji Kościoła Chrystusowego.

Ks. prof. Olczyk podkreślił, że zawód lekarza jest powołaniem do służby drugiemu człowiekowi, a najwyższym nakazem etycznym jest dobro chorego. W tym duchu apelował do katolickich lekarzy: – Chylę przed wami czoło: jesteście wiernymi świadkami prawego sumienia. Powinniście jednoczyć się i wzajemnie dodawać sobie otuchy. Pamiętajcie o tym, że ostatecznie zwycięstwo należy do Chrystusa oraz do tych, którzy są Mu wierni do końca. Bądźcie ludźmi prawego sumienia!

Członkowie honorowi

Podczas walnego zgromadzenia, którego przewodniczącym był prof. dr hab. Jerzy Jurkiewicz, a sekretarzami – dr Wanda Pilkiewicz i dr Danuta Nita, dr n. med. Wanda Terlecka, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, wręczyła dyplomy Członka Honorowego bp. dr. Stefanowi Regmuntowi – przewodniczącemu Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia przy Konferencji Episkopatu Polski, ks. inf. dr. Marianowi Mikołajczykowi – byłemu wieloletniemu wikariuszowi generalnemu i kanclerzowi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie oraz ks. prof. dr. Stanisławowi Warzeszakowi – krajowemu duszpasterzowi służby zdrowia przez dwie kadencje. W laudacji podkreślono dokonania życiowe każdej z tych osób, które są różne, a łączą je szczególne zasługi w działaniach na rzecz trwania, rozwoju i jak najlepszego funkcjonowania Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.

Piękny zwiastun

Reklama

Dziękując za wyróżnienie, bp dr Regmunt powiedział, że odbiera je w roku jubileuszu 40-lecia swego kapłaństwa oraz pierwszej rocznicy operacji, która uratowała mu życie, co uważa za cud: – Modlitwa, kompetentni lekarze i wspaniałe środowisko, które stworzyło klimat nadziei, sprawiły, że dziś jestem silniejszy. Na podstawie własnego doświadczenia Ksiądz Biskup stwierdził, że w reformie służby zdrowia obok spraw materialnych ważne jest holistyczne spojrzenie na pacjenta. – To, co Państwo robią: formacja sumienia to piękny zwiastun – powiedział i zwrócił uwagę na to, że jeżeli lekarze i personel medyczny nie znajdą czasu na formację, nie spełnią misji związanej z posługą drugiemu człowiekowi.

Pozdrowienia i podziękowania za zaufanie i wsparcie modlitewne przekazał zebranym w swym liście minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Życzył im sił w niesieniu pomocy chorym, ludzkiej życzliwości i satysfakcji w działalności na rzecz środowiska polskich lekarzy.

Walne zgromadzenie KSLP podjęło deklarację „«Tak» dla życia”. Połączone było z rekolekcjami oraz z 92. Pielgrzymką Służby Zdrowia na Jasną Górę w dniach 21-22 maja. Oddział toruński KSLP zaprosił na doroczne spotkanie integracyjne, które odbędzie się w dniach 16-18 września br. w Toruniu.

* * *

Deklaracja „«TAK» dla życia” Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

Walne zgromadzenie Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich na swym posiedzeniu w Częstochowie w dniu 21 maja 2016 r. przyjęło deklarację o następującej treści:

Polscy lekarze katoliccy w pełni solidaryzują się ze stanowiskiem biskupów polskich wobec ochrony życia ludzkiego, wyrażanym w komunikacie z 372. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski 16 kwietnia 2016 r.

Uważamy, że każdy człowiek – a w szczególności lekarz, położna, każdy pracownik służby zdrowia oraz ojciec, matka, polityk i prawnik – winien bezwzględnie, w sobie właściwy sposób, stać na straży każdego ludzkiego życia, od jego poczęcia aż do naturalnej śmierci. Życie człowieka jest bowiem wartością fundamentalną i nienaruszalną, stanowi konieczną podstawę wszelkich innych dóbr i wartości możliwych do przeżycia. Jego bezwarunkowa obrona stanowi więc obowiązek wszystkich ludzi, niezależnie od ich światopoglądu.

Nie popieramy również – jak biskupi w swym komunikacie oraz św. Jan Paweł II w „Evangelium vitae”, 59 – karania kobiet, które dopuściły się zabójstwa własnego dziecka w akcie aborcji. Ich sytuacja życiowa i moralna jest zawsze dramatyczna i zwykle skomplikowana.

Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o przyjęcie na stałe postawy „tak” wobec każdego życia ludzkiego.

Dr n. med. Wanda Terlecka, Prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich

Częstochowa, 21 maja 2016 r.

2016-06-01 08:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję