Reklama

Śladami św. Bogumiła

Zamyślenia o. Jana Góry OP na temat św. Bogumiła z okazji 1050-lecia chrześcijaństwa na ziemiach polskich oraz 900. rocznicy urodzin św. Bogumiła

Niedziela Ogólnopolska 23/2016, str. 19

Obraz: Piotr Ciesielski – Dobrów 1988 r.

Święty Bogumił

Święty Bogumił

Patron naszej ziemi pokazuje wyraźnie, całym swoim życiem, że Bóg jest największą wartością, dla której warto żyć i umierać. Św. Bogumił pokazuje nam to całym swoim życiem, dzięki nadzwyczajnemu życiu duchowemu i współpracy z Łaską. Bogumił zrzeka się biskupstwa i związanych z nim splendorów, aby w głębi swego serca nawiązać satysfakcjonujący kontakt z Miłością objawianą przez Jezusa. To mu wystarczało, to było fundamentem jego życia, to było uzasadnieniem jego decyzji.

Czy średniowieczny święty, biskup Bogumił, może nas, ludzi XXI wieku, czegokolwiek nauczyć? Św. Bogumił uczy nas koncentracji na Jezusie, jako budowaniu na Skale. Uczy nas, że relacja z Jezusem, czyli odpowiedź na Jego objawiającą się Miłość, jest najistotniejszym nurtem naszego życia. Starożytny biskup z Gniezna i Dobrowa uczy nas dojrzałości, samodzielności i niezależności, co jest w świecie ludzi zniewolonych genialnym przykładem zwartej osobowości, ukształtowanej w szkole Chrystusowej.

Reklama

Zdolność do rezygnacji po to, by zyskać więcej... Bóg sam wystarcza! Fundamentalna decyzja życiowa, która stworzyła osobowość św. Bogumiła, oddanego totalnie Bogu... Pójdź za Chrystusem, nie cykaj się!

Co czujemy i słyszymy, przechadzając się przez naszą rodzinną ziemię Dobrowa i Wielkopolski, z jego modlitw i owoców kontemplacji? Jak wiadomo, owoce kontemplacji są wieczne, nigdy się nie starzeją, dlatego my dzisiaj możemy dotrzeć do owoców ponadnaturalnego życia, życia Łaski naszego świętego Patrona.

Poszedł za Bogiem, żył Bogiem, w Bogu okazał się wielki, w Bogu odnajdujemy jego bezwzględną wielkość. Akt decyzyjny, wola, by radykalniej iść za Bogiem..., rezygnacja, by ocalić siebie... Samotność jako przestrzeń spotkania z Bogiem..., miasto – pustynią... Pośród ludzi jestem sam... Bóg mi wszystkim...!

Reklama

25 czerwca 2015 r.

* * *

Od Redakcji

O. Jan Góra OP w jednym tekście na temat Bogumiła używa w stosunku do niego tytułu „błogosławiony”, a w drugim – „święty”. W dekrecie beatyfikacyjnym z 1925 r. jest napisane: „beato vel sancto Bogumilo”, co daje nam prawo używać zamiennie obu form. Historia nie odnotowała osobnego procesu kanonizacyjnego Bogumiła, proces beatyfikacyjny natomiast rozpoczął się dopiero w 1625 r. Akta tego procesu zostały przesłane do Rzymu w 1651 r. Z tej okazji opracowano żywot Bogumiła. Niestety, księga cudów spłonęła. Nowy proces kościelny Bogumiła rozpoczął się w 1908 r. Dopiero papież Pius XI zatwierdził 27 maja 1925 r. starodawny kult biskupa Bogumiła. Paweł VI ogłosił bł. Bogumiła, wraz z bł. Jolentą, patronem archidiecezji gnieźnieńskiej. Ponadto bł. Bogumił jest patronem archidiecezji: gdańskiej, poznańskiej, wrocławskiej i diecezji włocławskiej. Został też patronem Koła oraz Uniejowa. Jest wzywany jako orędownik odbywających rekolekcje i dni skupienia. O. Jan Góra planował zaproszenie na Lednicę 4 czerwca 2016 r. relikwii św. Bogumiła z centrum jego kultu, czyli z sanktuarium w Dobrowie – z racji przypadającej w tym roku 900. rocznicy jego urodzin, 10-lecia istnienia sanktuarium. Warto też wiedzieć, że wkrótce w wydawnictwie Rafael ukaże się żywot św. Bogumiła. Autorką książki jest Jadwiga Świgoniak.

Red.

2016-06-01 08:10

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od św. Faustyny!

2021-09-13 08:44

[ TEMATY ]

duchowość

niebo

św. Faustyna

Mazur/episkopat.pl

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Cela s. Faustyny Kowalskiej

Każdy z nas przynajmniej kilka razy zastanawiał się „jak tam będzie?”. Czy Niebo to miejsce czy stan? Czy w Niebie może być nudno? Czy można być tam szczęśliwym będąc z dala od bliskich na Ziemi? Przekonajmy się! Oto kilka cytatów św. Faustyny mówiących o wizji Nieba.

„Dziś w duchu byłam w niebie i oglądałam te niepojęte piękności i szczęście, jakie nas czeka po śmierci. Widziałam, jak wszystkie stworzenia oddają cześć i chwałę nieustannie Bogu; widziałam, jak wielkie jest szczęście w Bogu, które się rozlewa na wszystkie stworzenia, uszczęśliwiając je, i wraca do Źródła wszelka chwała i cześć z uszczęśliwienia, i wchodzą w głębie Boże, kontemplują życie wewnętrzne Boga – Ojca, Syna i Ducha Św., którego nigdy ani pojmą, ani zgłębią” (Dz. 777)

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję