Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 23/2016, str. 6

Krzysztof Świertok

Odnowa w Duchu Świętym

Doświadczenie wspólnoty

Z udziałem ok. 50 tys. osób 21 maja br. odbywało się na Jasnej Górze 21. Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. – Jest to doświadczenie wspólnoty – podkreślił ks. Sławomir Płusa, przewodniczący Rady Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym.

Całodziennej modlitwie towarzyszyły słowa: „miłosierdzie” i „ewangelizacja”. Przypominane były jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski oraz tegoroczne Światowe Dni Młodzieży – uczestnicy czuwania modlili się w tej intencji i wsparli materialnie organizację ŚDM. Mszy św. wieńczącej spotkanie przewodniczył bp Bronisław Dembowski, wieloletni delegat KEP ds. Odnowy w Duchu Świętym, a homilię wygłosił bp Antoni Długosz z Częstochowy. – Ucieszyliśmy się, kiedy 8 grudnia ub.r. papież Franciszek ogłosił światu, że ten rok będziemy przeżywali jako Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia, a nawet podkreślił, że imię Boga to Miłosierdzie. Miłosierdzie to konkretny czyn, działanie wypływające z miłości – akcentował bp Długosz. Oprawę muzyczną pielgrzymki przygotował zespół Kadosz.

Służba Zdrowia

Wyobraźnia miłosierdzia

Reklama

W 92. Pielgrzymce Służby Zdrowia, która odbyła się 22 maja br., uczestniczyło ok. 4 tys. osób. – Przyjeżdżamy napełnić się duchowo, odnowić się, umocnić do służby człowiekowi choremu – powiedział ks. Arkadiusz Zawistowski, nowy krajowy duszpasterz służby zdrowia.

Za organizację pielgrzymki odpowiedzialne były trzy diecezje: ełcka, drohiczyńska i łomżyńska. Z tej racji na Jasną Górę przybyli biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej Tadeusz Bronakowski, który przewodniczył Mszy św., oraz biskup pomocniczy diecezji ełckiej Romuald Kamiński. Jak co roku, obecny był bp Stefan Regmunt – przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia przy KEP. Obecni byli również: przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia – wiceminister Piotr Gryza i p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna.

Pielgrzymi modlili się za chorego abp. Zygmunta Zimowskiego, przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, który skierował list do uczestników pielgrzymki. Napisał w nim m.in.: „Niech z częstochowskiego sanktuarium popłynie przesłanie miłosierdzia do pracowników służby zdrowia, by kierowali się w pracy empatią i czułością wobec pacjentów, do chorych zaś – zapewnienie, że czuwa nad nimi miłosierny Jezus wraz ze swą Matką”.

Reklama

– Wiemy, że odpowiedzialne pomaganie chorym spełnia się przez zapewnienie niezbędnej opieki medycznej. Pomoc chorym nie zamyka się jednak w ramach zabiegów i procedur medycznych – powiedział w homilii bp Tadeusz Bronakowski. – Ogromnie ważna jest zdolność do pochylenia się nad chorym z miłością i otwartością. Kaznodzieja wspomniał o wyobraźni miłosierdzia, o którą prosił nas św. Jan Paweł II

Od 30 lat pielgrzymkę poprzedzają rekolekcje. W tym roku przewodniczył im ks. dr hab Andrzej Muszala z UPJPII w Krakowie, bioetyk, duszpasterz akademicki. Uczestniczyło w nich ok. 700 osób.

Samorządowcy

Pod hasłem: „Polski samorząd w służbie potrzebującym i wykluczonym” 22 maja br. odbyła się 23. Ogólnopolska Pielgrzymka Samorządu Terytorialnego na Jasną Górę, która poprzedziła Dzień Samorządu Terytorialnego, przypadający 27 maja. Dzień ten upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 r. Punktem centralnym pielgrzymki była Msza św. odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej w intencji polskich samorządów. Eucharystii przewodniczył o. Józef Płatek, a homilię wygłosił ks. inf. Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny „Niedzieli”. – W rękach polskiego samorządu jest tworzenie prawdziwego polskiego domu – mówił. Zwrócił uwagę na korupcję, która do tej pory rujnowała Polskę. – Wiele działo się przez „kopertę” wypełnioną mamoną. Tak została rozprzedana Polska – zauważył ks. Skubiś. Wspomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Skoczowie, że Polsce najbardziej potrzebni są ludzie sumienia. – Trzeba zaproponować polskim samorządom prace nad polskim sumieniem – postulował.

Wcześniej uczestnicy pielgrzymki zgromadzili się w Kaplicy Różańcowej, gdzie przemówił do nich Tadeusz Wrona, przewodniczący Ligi Krajowej. Wysłuchali też wykładów.

Krótko

21 maja br. na Jasnej Górze miała miejsce Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich. Przybyli członkowie Zakonu wraz z rodzinami, wolontariusze maltańskiej służby medycznej, podopieczni, darczyńcy oraz przyjaciele. Eucharystii przewodniczył biskup łowicki Andrzej Dziuba, główny kapelan Związku.

• W dniach 20-22 maja br. po raz 21. odbywała się Pielgrzymka Związku Harcerstwa Polskiego, która zgromadziła ponad 200 osób. Harcerze pielgrzymowali pod hasłem: „Pełnić służbę miłością”, które wiąże się z Rokiem Świętym Miłosierdzia oraz z posługą, którą podejmą podczas Światowych Dni Młodzieży.

22 maja br. miało miejsce międzynarodowe spotkanie Zrzeszenia Weteranów Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Żołnierzy Pokoju. Obydwie organizacje pod błękitną flagą ONZ pełniły misje pokojowe w wielu zakątkach na całym świecie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Francji, USA, Czech, Słowacji oraz Polski.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

2016-06-01 08:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem

2021-09-21 11:16

[ TEMATY ]

Fatima

Materiał prasowy

Światowej sławy tenor Andrea Bocelli użyczył swojego głosu w najnowszej produkcji opowiadającej o objawieniach maryjnych w Fatimie. Premierową pieśń „Gratia Plena” można usłyszeć na zakończeniu filmu pt. „Fatima”, który trafi do kin w całej Polsce już 1 października.

„Nie pierwszy raz współpracuję przy tworzeniu ścieżki dźwiękowej do filmu. Jednak ten projekt jest inny, ponieważ film jest bliski memu sercu i zawiera przesłanie, które zawsze starałem się przekazać moim śpiewem. Odwiedziłem to święte miejsce tylko raz, ale wywarło na mnie ogromne wrażenie, ponieważ znałem historię zdarzeń z Fatimy jeszcze z czasów dzieciństwa. Znowu się tam znalazłem tym razem śpiewając, co było dużym przeżyciem. Musimy zdać sobie sprawę, że Matka Boża przychodzi nam z pomocą. Jest przy nas, ukazuje się i przekazuje wiadomości, które powinniśmy wziąć sobie do serca” - mówił Andrea Boccelli podczas pracy nad utworem.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję