Reklama

Ze świata

Watykan – Federacja Rosyjska

Abp Celestino Migliore nuncjuszem apostolskim w Rosji

Papież Franciszek mianował dotychczasowego nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliorego swoim przedstawicielem w Federacji Rosyjskiej. Będzie on szóstym nuncjuszem w Moskwie od 1990 r.

Abp Migliore ocenił relacje między siostrzanymi Kościołami: katolickim i prawosławnym jako „wielkie, ekscytujące wyzwanie”. Mówiąc o priorytetach, które z woli Papieża będzie realizować na rosyjskiej ziemi, wyjaśnił, że chodzi tu o sprawny styl działania, „ukierunkowany na budowanie mostów łączących różne wizje i punkty widzenia, nawet odległe, tak aby iść wspólną drogą”.

Reklama

Zapytany o reakcję na tę nominację abp Migliore odpowiedział, że było to miłe zaskoczenie – ze względu na miejsce nowej misji i czekające go wyzwania, ale również „pewna doza nostalgii” – bo opuszcza Polskę. – Okres tu spędzony był dla mnie bardzo szczęśliwy i owocny. (...) Od samego początku czułem się tu jak u siebie. Mogłem się wiele nauczyć od tutejszego Kościoła, cieszyć się sukcesami, pomagać w podejmowaniu problemów. I tak minęło 6 lat...

KAI

Mówi kardynał Kurt Koch

Siła islamu czy słabość chrześcijaństwa?

Problemem w Europie nie jest siła islamu, lecz rosnąca słabość chrześcijaństwa. Podkreślił to przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch podczas dyskusji panelowej w szwajcarskim opactwie benedyktyńskim w Einsiedeln. – Religia stała się sprawą prywatną i dlatego boimy się islamu – powiedział szwajcarski kardynał kurialny.

– Oczywiście, Szwajcaria nie może przyjąć wszystkich uchodźców, ale gdzie są granice i kto o tym decyduje? – pytał purpurat i dodał: – Dlaczego takie kraje, jak Arabia Saudyjska nie mogą przyjąć żadnych uchodźców?

Reklama

Uczestnicząca w dyskusji Saïda Keller-Messahli, przewodnicząca szwajcarskiego Forum na rzecz Postępowego Islamu, wyraziła zaniepokojenie przyszłością świata islamskiego, który w latach 70. XX wieku został zdominowany przez takie nurty, jak salafizm i wahabizm. Są one finansowane przez: Katar, Arabię Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, a ostatnio również przez Turcję. Keller-Messahli przestrzegła także przed radykalizacją islamu w krajach byłej Jugosławii, gdzie uchodził on dotychczas za umiarkowany. Przykładem coraz większego wpływu ideologii fundamentalistycznych w tym regionie jest wstępowanie tamtejszych młodych ludzi w szeregi dżihadystów z tzw. Państwa Islamskiego.

KAI

Kolegium Kardynalskie

Zmarł kard. Capovilla – sekretarz św. Jana XXIII

Zmarł kard. Loris Capovilla, sekretarz świętego papieża Jana XXIII. Był najstarszym kardynałem – 14 października br. skończyłby 101 lat.

Po śmierci kard. Capovilli Kolegium Kardynalskie liczy 213 członków, spośród których 114 ma prawo do udziału w ewentualnym konklawe. Najstarszym kardynałem jest obecnie 97-letni José Pimiento Rodríguez z Kolumbii (ur. 18 lutego 1919 r.).

KAI

* * *

Wczoraj do ciebie nie należy. Jutro niepewne. Tylko dziś jest twoje.
Jan Paweł II

Krótko

• Turcja zagroziła, że wypowie umowę zawartą w marcu br. z UE w sprawie zatrzymania nad Bosforem imigrantów. Zdaniem strony tureckiej, Unia nie wypełniła wszystkich warunków porozumienia, przede wszystkim nie zniosła wiz dla Turków. Przedstawiciele UE argumentują, że to Turcja nie spełniła wszystkich warunków niezbędnych do zniesienia obowiązku wizowego.

• W Japonii spotkali się przywódcy G7, czyli grupy najbogatszych państw świata. W końcowym komunikacie stwierdzono m.in., że Brexit wywarłby niepożądane skutki na globalną gospodarkę. Zagrożono również Rosji ostrzejszymi sankcjami, gdyby nie wypełniła porozumień mińskich.

• Holandia przyjęła projekt kontrowersyjnej ustawy, przewidującej pozbawianie holenderskiego obywatelstwa tych swoich obywateli, którzy mają obywatelstwo podwójne, a którzy dołączyli do organizacji terrorystycznej za granicą.

• Rosja i Ukraina wymieniły między sobą wojskowych aresztowanych i skazanych w obydwu krajach. Na Ukrainę wróciła pilot Nadija Sawczenko, a do Rosji – dwaj żołnierze: Jewgienij Jerofiejew i Aleksandr Aleksandrow.

• Francuskie służby aresztowały mężczyznę podejrzanego o terroryzm. Wcześniej zabarykadował się on w swoim paryskim mieszkaniu. Policja ujęła go po szturmie na lokal.

• Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE za niewdrożenie dyrektywy w sprawie systemów gwarancji depozytów bankowych. Dyrektywę ogłoszono w 2014 r. za rządów koalicji PO-PSL. Polska miała czas na jej wdrożenie do 3 lipca 2015 r.

• Muzułmanie zaatakowali i podpalili 7 mieszkań należących do chrześcijan na południe od Kairu. Miał to być odwet w związku z informacjami o domniemanym romansie Kopta z muzułmanką.

2016-06-01 08:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: władze Getafe zakazały procesji z figurą patronki miasta

2021-09-28 10:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

Studio Graficzne TN

Władze położonego koło Madrytu miasta Getafe są krytykowane w mediach społecznościowych i przez regionalną prasę w związku z niekonsekwencją w organizacji wrześniowych świąt regionu za zbyt przesadne restrykcje przeciwepidemiczne. Głównym tematem krytyki wobec ratusza w Getafe, w tym szczególnie burmistrz hiszpańskiego miasta Sary Hernandez, jest niekonsekwencja w egzekwowaniu restrykcji sanitarnych. Związana ze współrządzącą krajem Hiszpańską Socjalistyczna Partią Robotniczą (PSOE) polityk zakazała bowiem tradycyjnej procesji z figurą Matki Bożej, patronki miasta, ale również jej wystawienia w miejscowej katedrze.

W uzasadnieniu Hernandez stwierdziła, że peregrynacja wizerunku Maryi przez miasto nie może się odbyć w związku z wysokim ryzykiem dla zdrowia publicznego, występującym w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję