Reklama

Z Watykanu

Specjalny pociąg do Watykanu

Papież modlił się z młodymi uchodźcami

Grupę 500 chłopców i dziewcząt żyjących w ośrodkach dla uchodźców papież Franciszek przyjął 28 maja br. na audiencji w Watykanie. Podczas spotkania modlono się za dzieci, które utonęły w Morzu Śródziemnym podczas ucieczki do Europy. Z okazji wizyty otwarto stację kolejową w Watykanie, do której młodzi uchodźcy dotarli specjalnym pociągiem włoskich kolei.

„Niesieni przez fale” – to hasło odbywającej się już po raz czwarty akcji „Dziecięcy pociąg”. Jest ona organizowana przez Papieską Radę ds. Kultury we współpracy z włoskimi kolejami. Tym razem na watykańskiej stacji zatrzymał się skład „Frecciargento”, czyli kolei dużych prędkości, z 500 dziećmi ze szkół w Kalabrii.

Reklama

Podczas spotkania z papieżem Franciszkiem kard. Gianfranco Ravasi – przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury odczytał list uczniów szkoły z Vibo Marina, które zebrały pieniądze dla dzieci z wyspy Lesbos. Ojciec Święty wyznał, że podczas ostatniej audiencji środowej uczestniczący w akcjach ratowniczych wolontariusze wręczyli mu kamizelkę ratunkową i prawie płacząc, powiedzieli, że należała do dziewczynki, której nie dało się uratować. Pozostała tylko ta kamizelka. – Pomyślmy o tej dziewczynce – powiedział Ojciec Święty. – Jak miała na imię? Nie wiem, dziewczynka bezimienna. Każdy z was niech da jej takie imię, jakie chce, w swoim sercu. Ona jest w niebie, patrzy na nas.

W spontanicznym dialogu dzieci pytały Franciszka o różne rzeczy, np. czym dla niego jest bycie papieżem. – Znaczy to sprawiać dobro, które mogę uczynić – odparł Ojciec Święty. Chłopiec Nigerii poprosił o modlitwę w intencji swoich rodziców i przyjaciół, którzy stracili życie w Morzu Śródziemnym.

RV

Boże Ciało

Eucharystia jest znakiem rozpoznawczym Kościoła

Eucharystia jest znakiem rozpoznawczym Chrystusa i Jego uczniów, ośrodkiem i formą życia Kościoła. Mówił o tym papież Franciszek podczas Mszy św., którą odprawił 26 maja br. przed Bazyliką św. Jana na Lateranie. Przypomniawszy wypowiedziane przez Jezusa słowa ustanowienia Eucharystii, Franciszek zwrócił uwagę na Jego polecenie: „To czyńcie”. Powtarzanie gestów Jezusa oznacza „czynienie” Eucharystii, „której podmiotem zawsze jest Jezus”, lecz która urzeczywistnia się za pośrednictwem naszych rąk, „namaszczonych Duchem Świętym”.

Reklama

Liturgia sprawowana na Lateranie poprzedziła procesję eucharystyczną, która przeszła do Bazyliki Matki Bożej Większej. Tam Papież udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

RV

Audiencja generalna

Modlitwa a miłosierdzie

Oznaczeniu wytrwałej modlitwy, pozwalającej nam doświadczyć współczucia Boga i miłosierdzia Bożego, mówił papież Franciszek 25 maja br. podczas audiencji ogólnej w Watykanie. Ojciec Święty rozpoczął spotkanie od pozdrowienia w języku migowym dzieci i młodzieży z Florencji. Kolejna niespodzianka dotyczyła trojga dzieci, które Papież zabrał ze sobą do otwartego dżipa, gdy objeżdżał Plac św. Piotra.

– Do każdego z nas skierowane jest napomnienie: nie wolno nam zaprzestać modlitwy, nawet jeśli nie jest wysłuchana. To modlitwa zachowuje wiarę, bez niej wiara słabnie! (...)W modlitwie doświadczymy współczucia Boga, który jako Ojciec wychodzi na spotkanie swoim dzieciom, pełen miłości miłosiernej – powiedział papież Franciszek.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Prośmy o wiarę!

Serdecznie witam polskich pielgrzymów. Pozdrawiam szczególnie uczniów jezuickiego Gimnazjum Kostka z Krakowa oraz z wielu innych szkół. Drodzy pielgrzymi, prośmy Pana o łaskę wiary, która staje się modlitwą nieustanną i wytrwałą. Prośmy o wiarę, która pozwala nam ufnie zawierzać siebie dobroci Boga we wszelkich okolicznościach życia. W modlitwie doświadczymy współczucia Boga, który jako Ojciec wychodzi na spotkanie swoich dzieci, pełen miłosiernej miłości. Niech Jego błogosławieństwo stale wam towarzyszy! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!

Audiencja generalna, 25 maja 2016 r.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Orężem miłości Bóg pokonał egoizm i śmierć; Jego Syn Jezus jest bramą miłosierdzia szeroko otwartą dla wszystkich.

2016-06-01 08:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czuwając z Ojcem Pio

2021-09-17 08:42

[ TEMATY ]

Jasna Góra

św. o. Pio

ANSA FILES/STR/pal/mr /PAP/EPA

„Ze św. Ojcem Pio czyścimy czyściec” pod takim hasłem odbędzie się na Jasnej Górze spotkanie modlitewne Grup Modlitewnych św. Ojca Pio.

Tegoroczne spotkanie koncentrować się będzie na modlitwie za dusze w czyśćcu cierpiące, z którymi stygmatyk miał bliski kontakt. Odbędzie się ono w dniach 25-26 września br. Krajowy duszpasterz Grup Modlitwy św. Ojca Pio o. Roman Rusek serdecznie zaprasza na to niepowtarzalne wydarzenie.

CZYTAJ DALEJ

Ona wskaże drogę

2021-08-31 12:08

Niedziela Ogólnopolska 36/2021, str. 26-27

[ TEMATY ]

Gietrzwałd

ARCHIWUM SANKTUARIUM

Są osoby, które zaczynają nowe życie od przyjścia do Matki. Gietrzwałd oddziałuje dziś na osoby uzależnione, poranione, zalęknione, identycznie jak w 1877 r. – mówi ks. Jarosław Klimczyk w 144. rocznicę objawień gietrzwałdzkich.

Pamiętam, jak wyjechałam na studia do Krakowa. Wtedy w każdy weekend wracałam do rodzinnego domu. Nawet gdy byłam chora, pociąg zawoził mnie do mamy. Tam się leczyłam, odpoczywałam. Zawsze tego czasu w domu było za mało. To samo czułam, gdy po raz pierwszy stanęłam w miejscu objawień Maryi w Gietrzwałdzie. Wydawało mi się, że znowu jestem w najbardziej bezpiecznym i ukochanym miejscu na świecie – mówi Agnieszka z Małopolski.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję