Reklama

Niedziela Wrocławska

Powstaje Biblioteka Archidiecezjalna

Niedziela wrocławska 22/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

biblioteka

urbanity.pl

Budowa Biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej

Budowa Biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej

GRZEGORZ KRYSZCZUK: – Na Ostrowie Tumskim kończy się powoli budowa nowej Biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej. Budynek powstaje w miejscu dawnego Konwiktu Biskupiego, czyli ówczesnego internatu dla kleryków.

KATARZYNA HAWRYLAK-BRZEZOWSKA: – Wrocław zyskał nowy obiekt, którego nikt z nas wcześniej nie widział. W panoramie Ostrowa Tumskiego pojawił się budynek, który nawiązuje do tego, co w tym miejscu istniało wieki temu, jednak we współczesnej formie, funkcji i materiałach.

– Autorem koncepcji budowlanej jest dr Jerzy Gomółka z Politechniki Wrocławskiej. Często spotykali się Państwo na konsultacjach – czego one dotyczyły?

KH-B: – Projekt przygotowany przez dr Gomółkę i inż. Katarzynę Downarowicz, która w tym projekcie odpowiadała za historyczny charakter obiektu, rzeczywiście był przedmiotem naszych częstych spotkań. Gdyby inwestor zechciał wprowadzić współczesną architekturę z użyciem współczesnych materiałów (szkło, stal kortenowska), to wtedy moglibyśmy mieć poważny problem.

KS. ADAM DEREŃ: – Na pewnym etapie realizacji było rozważane użycie takich materiałów jak styropian oraz takich, które nie gwarantowałyby odtworzenia substancji w sposób godny tego miejsca. Został użyty bardzo dobry materiał, czyli beton GRC.

– Pojawiła się dyskusja na temat koloru fasady i dachu tego budynku. Nie wszystkim podoba się kolor biały.

KH-B: – Przez ten kolor i bardzo nowoczesny wygląd chcemy pokazać, że nie jest to ten sam obiekt, który tutaj istniał, a myśmy go tylko odbudowali. Określenie „fatamorgana”, które padło w dyskusji wokół biblioteki, jest trafne, bo mówi o czymś, co się nagle pojawiło i ma pokazywać, że jest jednak czymś nowym. Wskazałabym jeszcze na jedną paralelę dotyczącą tego miejsca. Patrzymy na Ostrów Tumski, widzimy zielony dach katedry i czerwone dachy budynków. Ale jeżeli po przekątnej się obrócimy – zobaczymy z równie jasnym dachem budynek Urzędu Wojewódzkiego, z całkiem innej epoki, estetyki i okresu, a jednak bardzo podobny w odbiorze. Źródło krytyki dotyczącej koloru białego trudne jest do zdefiniowania.

Ks. AD: – Dyskusja zawsze będzie, ale chcieliśmy ją przygotować w sposób merytoryczny, żeby nikt nikogo nie obrażał. Wrocławianie interesują się pięknem swojego miasta, a powstaje coś, co jest naprawdę pięknie. Nie słyszałem do tej pory żadnej wypowiedzi, która krytykowałaby ten projekt. Dochodzą do mnie opinie, że budynek jest ładny, nawiązuje swoją formą i bryłą do Ostrowa Tumskiego. Uzupełnia pewną lukę w zabudowie tej części miasta.

– Skupiamy się na formie i kolorze nowej Biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej, a nie powiedzieliśmy jeszcze, jakie funkcje będzie ona spełniała.

Ks. AD: – Do Biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej trafią zbiory Biblioteki Papieskiego Wydziału Teologicznego i Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego oraz Biblioteki Kapitulnej. Budynek będzie pełnił także inne role. Chcemy, żeby ten obiekt nie był tylko biblioteką, ale aby część pomieszczeń w piwnicy była ogólnie dostępna – mamy plany zorganizowania tam muzeum piśmiennictwa. Wszystko po to, aby mieszkańcy Wrocławia i turyści mogli zejść do tych podziemi i zobaczyć, jak wyglądały stare księgi, jak odbywał się druk kilkaset lat temu.

2016-05-24 13:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otwarcie Biblioteki Parafialnej

Niedziela przemyska 51/2017, str. VII

[ TEMATY ]

biblioteka

Archiwum parafii

Izba pamięci parafii Kosina

Izba pamięci parafii Kosina

W pierwszą niedzielę Adwentu 2017 roku odbyło się w Kosinie otwarcie Biblioteki Parafialnej. Zamysł powstania biblioteki zrodził się jesienią 2015 r. W budynku, tzw. wikarówce, gdzie mieszkali księża wikariusze, zalegały w piwnicy znajdujące się na półkach i posadzce duże ilości książek różnej tematyki. Obecny ksiądz proboszcz Wiesław Twardy przeniósł wikariuszy do rozbudowanej plebanii i zostały puste pomieszczenia. W celu zagospodarowania dwóch pomieszczeń zaproponował Stowarzyszeniu „Inicjatywa” urządzenie w nich Biblioteki Parafialnej. Zarząd jednomyślnie przyjął propozycję Księdza Prałata. Członkowie stowarzyszenia zaangażowali się w te prace, aby osiągnąć zamierzony cel. Dokonano odnowienia pomieszczeń poprzez malowanie ścian, drzwi, wymianę zamków i klamek w drzwiach oraz wykonanie drewnianych regałów. Wieczorami lakierowali regały, porządkowali książki, założyli karty książek, karty katalogowe i karty czytelnika. W oknach zainstalowano nowe rolety. Pozyskano nowe stoliki i krzesła.

CZYTAJ DALEJ

Św. Leokadia

[ TEMATY ]

św. Leokadia

Sitomon/pl.wikiedia.org

Krypta św. Leokadii w Oviedo

Krypta św. Leokadii w Oviedo

9 grudnia przypada wspomnienie Leokadii z Toledo (zm. ok. 304) – dziewicy, męczennicy i świętej Kościoła katolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo

2022-12-09 15:41

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Łukasz Gągulski

Dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo, by wszyscy rodacy czuli, że Polska nie zostanie napadnięta, że jest bezpieczna, że polskie wojsko jest wystarczająco silne, by w razie czego nasze państwo obronić - powiedział w piątek w Zakliczynie (woj. małopolskie) prezydent Andrzej Duda.

Na spotkaniu z mieszkańcami Zakliczyna prezydent mówił o wojnie na Ukrainie. "Wojna, do której doprowadziła Rosja swoją napaścią na Ukrainę, nieszczęście, do którego doprowadziła społeczeństwo ukraińskie, napadając ich, mordując, niszcząc ukraińskie państwo, jest udziałem także i naszym, jest udziałem większości Europy i świata" - podkreślił Duda, wskazując, że wojna wywołała kryzys energetyczny i przyczyniła się do wzrostu inflacji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję