Reklama

Jasna Góra ma nowy wideoprzewodnik

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze 7 kwietnia odbyła się prezentacja książki i filmu pod wspólnym tytułem „Jasna Góra. Sanktuarium Narodu”. Książka ukazała się w wersji językowej polskiej i angielskiej, natomiast film można oglądać w wersji polskiej, angielskiej, hiszpańskiej, niemieckiej, węgierskiej, włoskiej, francuskiej i rosyjskiej.

Premierową projekcję poprzedziła konferencja prasowa z udziałem paulinów: o. Mariana Waligóry – przeora klasztoru oraz współautorów tekstów – o. Roberta Jasiulewicza i o. Stanisława Rudzińskiego. O pracy nad filmem oraz o jego przesłaniu mówili również Wojciech Jędrzejewski – producent wykonawczy i scenarzysta oraz Wojciech Królikowski – reżyser.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Film DVD to wideoprzewodnik, który pozwoli pielgrzymom z Polski i całego świata zatrzymać się i wejść w duchowość narodowego sanktuarium, jakim jest Jasna Góra, będzie zarazem przypominać pobyt na tym świętym miejscu – powiedział Ojciec Przeor. – Pomysł długo nosiłem w sercu, dobrą okazją do jego realizacji stały się zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. Tym wydawnictwem chcieliśmy także uczcić 1050. rocznicę Chrztu Polski i wizytę Ojca Świętego w naszej Ojczyźnie i na Jasnej Górze.

Reklama

Film wprowadza pielgrzymów w historię Jasnej Góry – sanktuarium odwiedzanego co roku przez kilka milionów pątników i turystów ze wszystkich kontynentów. Przedstawia również, w oparciu o najnowsze badania, historię Cudownego Obrazu Matki Bożej. Na filmie zobaczymy miejsca dostępne dla pielgrzymów, takie jak: zakrystia, Skarbiec, Muzeum 600-lecia, Arsenał, bastion św. Rocha, Sala Rycerska, Droga Krzyżowa na jasnogórskich wałach, a także udostępniane tylko wyjątkowo, jak Stara Biblioteka i refektarz. Szczególnym miejscem jest Kaplica Pamięci Narodu, gdzie znajdują się urny z ziemią z miejsc walki o wolną Polskę, z miejsc zesłania i obozów śmierci. Autorzy pieczołowicie prezentują detale dzieł sztuki oraz wota pozostawione przez pielgrzymów, podkreślając, że za każdym z tych przedmiotów kryje się konkretny człowiek, który przybył tutaj ze swoją modlitwą i nadzieją.

Wojciech Jędrzejewski wspominał, że realizacja filmu nie była łatwa i przekroczyła zaplanowane ramy czasowe, ponieważ w trakcie pracy pojawiało się coraz więcej materiałów, coraz bardziej interesujących i wciągających, które trudno było zmieścić w 70-minutowym filmie. Natomiast Wojciech Królikowski zaznaczył, że trudno byłoby sobie wyobrazić pracę ekipy realizatorów bez merytorycznej opieki i pomocy o. Roberta Jasiulewicza, o. Stanisława Rudzińskiego oraz o. Nikodema Kilnara, który przygotował niezwykłą oprawę muzyczną filmu w oparciu o bogate zbiory muzyczne klasztoru. Zdjęcia do filmu wykonał Jan Zub.

O. Stanisław Rudziński przypomniał, że nieocenioną pomocą przy pracy nad książką i filmem był dorobek zmarłej w 2015 r. Zofii Rozanow, która była wybitnym historykiem sztuki i całe niemal życie zawodowe poświęciła inwentaryzowaniu i popularyzowaniu zbiorów sztuki na Jasnej Górze. Zwrócił również uwagę, że nad wejściem do bazyliki znajduje się cytat z Księgi Psalmów w wersji łacińskiej, który w tłumaczeniu brzmi: „Domowi Twojemu, Panie, przystoi świętość”. Innym kluczowym dla treści filmu cytatem są słowa Jana Pawła II, który nazwał Jasną Górę ołtarzem i konfesjonałem narodu.

2016-04-13 08:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Do SN weszli prokuratorzy. Prezydent: coś niedobrego dzieje się z głową Bodnara

2025-06-30 15:26

[ TEMATY ]

Sąd Najwyższy

Prezydent Andrzej Duda

Adam Bodnar

prokuratorzy

PAP/EPA

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że „coś niedobrego dzieje się z głową” Prokuratora Generalnego Adama Bodnara, skoro kwestionuje on Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN i jednocześnie wysyła do niej prokuratorów. Dodał też, że Bodnar „powinien się trochę nad sobą zastanowić”.

Rzeczniczka PG prok. Anna Adamiak powiadomiła w poniedziałek, że Prokurator Generalny odstąpi od przedstawienia stanowiska ws. ważności wyborów prezydenta RP, jeśli uchwałę w tej sprawie będzie podejmować Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, a nie Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych SN. Poinformowała też o powołaniu w Prokuraturze Krajowej zespołu, który ma koordynować postępowania prokuratur ws. nieprawidłowości wyborczych.
CZYTAJ DALEJ

Podążanie za Jezusem związane jest z wyrzeczeniem i ofiarą

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 8, 18-22.

Poniedziałek, 30 czerwca. Wspomnienie Świętych Pierwszych Męczenników Kościoła Rzymskiego
CZYTAJ DALEJ

Łódzkie: Muzyczne Kolory Polski

2025-06-30 17:25

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Pixabay

Już po raz 26. w regionie łódzkim odbędą się Muzyczne Kolory Polski, czyli wędrowny festiwalu Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina. Festiwal „Muzyczne Kolory Polski” charakteryzuje się prezentacją muzyki w wykonaniu kameralnym, obejmującą zarówno muzykę świecką, jak i religijną, od baroku po współczesność.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję