Reklama

Niedziela w Warszawie

Arkady pełne książek

Już 7 kwietnia rozpoczną się XXII Targi Wydawców Katolickich. Przez cztery dni Arkady Kubickiego odwiedzi niemal 30 tys. miłośników książek. Dlaczego warto do nich dołączyć?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Targi Wydawców Katolickich w Warszawie to bez wątpienia najważniejsze tego typu wydarzenie w kraju. I to zarówno dla czytelników książek religijnych, jak i dla nas wydawców – mówi „Niedzieli” Krzysztof Gędłek z Wydawnictwa „Esprit”. A Lucyna Rurarz z wydającego niemal 200 tytułów rocznie Wydawnictwa „Jedność” dodaje. – Do tych targów przygotowujemy się bardzo skrupulatnie przez cały rok. Zależy nam na tym, aby pokazać nowe tytuły oraz umożliwić czytelnikom bezpośrednie spotkania z naszymi autorami.

W tym roku „Jedność” do stolicy zaprosiła Piano Farinttiego, autora sfilmowanego bestselleru „7 kilometrów do Jerozolimy”. – Ponadto zapraszamy czytelników na bezprecedensowe wydarzenie, jakim będą warsztaty „Szkoły pisania ikon”, które przez cztery dni targów poprowadzi Ewa Sadowska – mówi Lucyna Rurarz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Również inne wydawnictwa zorganizują w trakcie targów spotkania z autorami książek. Nie zabraknie paneli dyskusyjnych, praktycznych warsztatów tematycznych dedykowanych dorosłym, ale co ciekawe także dzieciom. Na jedno z takich spotkań zaprasza rodziców z dziećmi dwumiesięcznik „Moje Pismo Tęcza”, które wydawane jest przez Kurię Metropolitalną w Częstochowie.

Natomiast rodziców zastanawiających się, jak dobrze wychować swoje pociechy, nie powinno zabraknąć na spotkaniu z Janiną Milewską-Dudą i Janem Tadeuszem Dudą. W sobotę, 9 kwietnia, rodzice obecnego Prezydenta RP opowiedzą o wierze, zaufaniu i odpowiedzialności. – A więc o wartościach, w jakich wychowywali swoje dzieci – mówi wydawca książki „Rodzice Prezydenta”.

Podczas targów spotkania autorskie będą odbywały się przy stoiskach. Tam będzie można dostać autograf od ulubionego autora. Jednak większe prezentacje i debaty zorganizowane zostaną w salach Zamku Królewskiego oraz w specjalnym namiocie, który organizatorzy ustawią obok Arkad Kubickiego.

W roku dwóch jubileuszy

Targi w Arkadach Kubickiego organizuje Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich (SWK). Każdego roku Stowarzyszenie stara się aktywnie włączyć w inicjatywy podejmowane przez Kościół. W tym roku SWK promuje m.in. dwa jubileusze: 1050-lecia Chrztu Polski i Rok Miłosierdzia. Na targach będzie można znaleźć wiele książek poświęconych tym wydarzeniom.

Reklama

Na stoisku „Białego Kruka” warto odszukać monumentalne dzieło Krzysztofa Ożoga pt. „966. Chrzest Polski”. Na półkach tego wydawnictwa znajdzie się również najważniejsza praca prof. Andrzeja Nowaka „Dzieje Polski”. Wyśmienity historyk, znany m.in. z łam naszej „Niedzieli”, podjął się nie lada zadania, jakim ma być opisanie całej naszej historii. Do tej pory ukazały się dwa tomy „Dziejów Polski”. W pierwszym znajdziemy obszerne informacje m.in. o chrzcie Mieszka I. Drugi tom, niedawno wydany, obejmuje lata 1202–1340.

Pasjonaci historii szeroką ofertę dotyczącą najnowszych dziejów Polski znajdą na stoisku Instytutu Pamięci Narodowej. Ale miłośnicy historii powinni odwiedzić również stoisko Węgier – to tegoroczny Gość Honorowy Targów, który zaprezentuje dzieła o kulturowym i religijnym dziedzictwie Węgier. Nie zabraknie tam także książek ukazujących wielowiekowy splot wiary i wartości, jakie łączą oba nasze narody.

Jeśli chodzi o drugi z obchodzonych jubileuszy, czyli Święty Rok Miłosierdzia, to nie sposób opisać nawet części książek, jakie wydano w ostatnim czasie na ten temat. Zasygnalizujemy więc jedynie, że na stoisku „Białego Kruka” znajdziemy książkę pt. „Apostołowie Miłosierdzia”. W najnowszym katalogu warszawskiego Wydawnictwa Sióstr Loretanek jest książka bp. Józefa Zawitkowskiego pt. „Wiosna Miłosierdzia”. Z kolei krakowski WAM wydał „Książeczkę o Miłosierdziu”, w której znajdziemy rozważania, ćwiczenia duchowe i rachunku sumienia. Jej autor, ks. Dariusz Piórkowski SJ, pisze: „Naszym prawdziwym problemem jest niewiara w to, że Bóg nas kocha jako grzeszników”.

Reklama

Na stoisku WAM warto też zwrócić uwagę na „Dogmatykę katolicką” kard. Gerharda L. Millera. To fundamentalna praca przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Po polsku ukazała się pod koniec ubiegłego roku.

Papież, duchowość i filozofia

W ofercie wydawców katolickich nie może zabraknąć książek papieskich.

W czasie pontyfikatu Jana Pawła II i tuż po jego śmierci, to właśnie książki o świętym Papieżu z Polski wychodziły w setkach tysięcy egzemplarzy. Książki kolejnych Papieży nie sprzedawały się już w tak dużych ilościach. Niemniej dzieła Benedykta XVI i papieża Franciszka sprzedają się jak bestsellery. – Myślę, że książki papieskie zawsze będą cieszyły się dużą popularnością wśród osób wierzących – mówi Lucyna Rurarz z „Jedności”, która właśnie wydała napisaną przez Franciszka „Ewangelię Maryi. Na Rok Jubileuszowy.”

Innym „papieskim hitem”, jaki znajdziemy na targach będzie książka „Prorok. Biografia Franciszka, papieża radykalnego”, wydana przez Wydawnictwo „Niecałe”. Z kolei osoby szukające dzieł papieża Benedykta XVI powinny zatrzymać się przy stoisku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. To właśnie to wydawnictwo ma prawo wyłączności do opublikowania w naszym kraju 16-tomowej „Opera Omnia” Josepha Ratzingera. Ostatnio wydano tom VII „O nauczaniu II Soboru Watykańskiego”.

W ostatnich latach w ofercie wydawców coraz więcej jest książek z zakresu duchowości. – Osoby wierzące szukają takich lektur, które pomagają porządkować im życie – wyjaśnia Krzysztof Gędłek z „Esprit” i dodaje. – A my, jako wydawcy, staramy się na tę potrzebę odpowiedzieć.

Na targi „Esprit” przywiezie całą serię książek o duchowości, m. in.: charyzmatyka ks. Krzysztofa Kralka „Bóg jest portem”, Bruca Wilkinsona „Modlitwa Jabesa” oraz „Mannę z Nieba” mistyka Alana Amesa.

Reklama

W dziale duchowości ważne pozycje wydała także „Niedziela”. Na naszym stoisku będzie można nabyć książki autorstwa abp. Stanisława Nowaka „Krzyż stał się bramą” i „Z różańcem na drogi życia za Janem Pawłem II” oraz „Aby ocalić świat, pytajmy o radę świętych” napisaną przez ks. inf. Ireneusza Skubisia.

Przewodniczący SWK ks. Roman Szpakowski SBD, z którym rozmowę o kondycji książki katolickiej publikujemy w części ogólnej Tygodnika, narzeka, że obecnie jest coraz mniej pozycji naukowych. Więcej jest książek lekkich, np. kulinarnych. Tym bardziej w gronie wystawców warto odszukać stoisko warszawskiej „Teologii Politycznej”. Znajdziemy tam wyjątkowe dzieła m.in.: Remiego Brague’a „Prawo Boga” i „Europa, droga rzymska” czy monumentalne dzieło Erica Voegelina na temat Izraela i objawienia biblijnego. – Wszystkie pozycje znajdujące się w naszej ofercie będziemy sprzedawali na targach z 30-40% bonifikatą – mówi „Niedzieli” Marek Rozbicki z Teologii Politycznej.

Feniksy 2016

Czytelnicy, którzy odwiedzą Arkady Kubickiego w dniach od 7 do 10 kwietnia, będą mogli wybierać spośród tysięcy książek. A także spotkać się z kilkudziesięcioma autorami. Jeśli komuś to za mało, to może jeszcze wziąć udział w uroczystości wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2016.

W tym roku o nagrodę SWK ubiega się ponad 60 wydawców. Uroczystość wręczenia Feniksów odbędzie się 9 kwietnia w bazylice Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Kawęczyńskiej.

* * *

Podczas XXII Targów Książki Katolickiej dwumiesięcznik „Moje Pismo Tęcza” zaprasza na spotkanie z Małgorzatą Nawrocką, autorką takich książek jak: „Piórka z podwórka”, „Bajki o ziemi i niebie”, „Balkon Pana Boga”.
Spotkanie odbędzie się w sobotę, 9 kwietnia o godz. 12, w specjalnym namiocie ustawionym obok Arkad Kubickiego.
Podczas warsztatów dzieci razem z rodzicami napiszą opowiadanie. Pisarka i poetka będzie też podpisywała swoje książki.

at

2016-03-30 12:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: XXIV Targi Wydawców Katolickich

[ TEMATY ]

targi

Artur Stelmasiak

Do jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Roku św. Stanisława Kostki nawiązywać będą XXIV Targi Wydawców Katolickich, które odbędą się od 12 do 15 kwietnia w Arkadach Kubickiego i na Zamku Królewskim w Warszawie. W imprezie wydawniczej co roku bierze udział ponad 150 wydawców prezentujących blisko 10 tys. tytułów a także liczne rzesze warszawiaków i przyjezdnych.

Tegoroczne Targi odbywać się będą w tradycyjnym terminie, czyli przed drugą niedzielą po Wielkanocy. "Naszą imprezą, Targami – Świętem Dobrej Książki – pragniemy włączyć się w realizację hasła roku duszpasterskiego 'Duch, który umacnia miłość', a także w jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości" - informuje ks. Roman Szpakowski, dyrektor Targów Wydawców Katolickich.

CZYTAJ DALEJ

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

[ TEMATY ]

edukacja

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Ministrowie edukacji, zdrowia i sportu na wspólnej konferencji prasowej zapowiedzieli, że od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie” - „Edukacja zdrowotna”. Jego elementem ma być edukacja seksualna.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Wystawa unikatowych pamiątek związanych z bitwami pod Mokrą i o Monte Cassino

2024-04-19 18:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

BPJG

Unikatowe dokumenty jak np. listy oficera 12 Pułku Ułanów Podolskich z Kozielska czy oryginalną kurtkę mundurową typu battle-dress z kampanii włoskiej, a także prezentowane po raz pierwszy, pochodzące z jasnogórskich zbiorów, szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 można zobaczyć na wystawie „Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich”. Na wernisażu obecny był syn rotmistrza Antoniego Kropielnickiego uczestnika bitwy pod Mokrą. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze.

Wystawa na Jasnej Górze wpisuje się w obchody 85. rocznicy bitwy pod Mokrą, jednej z najbardziej bohaterskich bitew polskiego żołnierza z przeważającymi siłami Niemców z 4 Dywizji Pancernej oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, w której oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły włoski klasztor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję