Reklama

Niedziela w Warszawie

Nowy budynek dla najstarszej biblioteki

Budynek nowej biblioteki seminaryjnej będzie wkomponowany w Skarpę Wiślaną i dostosowany do gustów wytrawnych architektów i varsavianistów. I choć nie jest łatwo dogodzić wszystkim, to jednak archidiecezja warszawska podjęła się tego zadania

Biblioteka Wyższego Seminarium Duchownego jest najbardziej leciwym księgozbiorem w Warszawie. Za kilkanaście lat będzie świętować jubileusz 350-lecia swojego istnienia. A więc jest dużo starsza zarówno od Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, jak i od Biblioteki Narodowej. Jej księgozbiór liczy 280 tys. woluminów, a jej największym skarbem jest zbiór 60 tys. starych druków, ocalałych z pożogi wojennej i Powstania Warszawskiego. Tu również znajduje się Biblioteka Patrystyczna, która jest jedną z najlepszych w Europie.

– Doskonale wiemy, że mamy wielki skarb, ale niestety jest on trudno dostępny dla mieszkańców stolicy. Również warunki, w których przechowywane są kilkusetletnie księgi urągają standardom XXI wieku. Nowy budynek jest więc niezbędny – mówi ks. Leszek Kwiatkowski, który zajmuje się inwestycjami w seminarium.

Obecnie księgozbiór znajduje się w kilku miejscach m.in. w archiwum domu rekolekcyjnego na Bielanach oraz w seminaryjnych piwnicach. Prowizoryczna lokalizacja biblioteki powoduje, że zbiory są trudno dostępne dla bibliofilów, ale przede wszystkim niszczeją na skutek wilgoci.

Nowy standard

Rozbudowa gmachu seminarium planowana była już dawno. Pod koniec 2014 r. powstał pierwszy projekt budowy gmachu biblioteki. Niestety podniosły się głosy protestów ruchów miejskich i warszawskich stowarzyszeń konserwatorskich. Największym zarzutem wówczas podnoszonym był brak konsultacji ze środowiskiem architektów i historyków, a przecież Skarpa Wiślana jest unikalną przestrzenią zabytkowej Warszawy.

Archidiecezja warszawska nie chce niczego budować na siłę. Kard. Kazimierz Nycz postanowił więc zorganizować szerokie konsultacje i warsztaty, na które zostały zaproszone wszystkie zainteresowane środowiska – od architektów, urbanistów i historyków sztuki, po konserwatorów zabytków i varsavianistów. Jego zdaniem trudnym i „zaminowanym” terenem jest Skarpa Wiślana, na tyłach warszawskiego seminarium. Dlatego trzeba znaleźć taki projekt, który nie będzie budził kontrowersji. – To, co zostało wypracowane w czasie trzech dni warsztatów jest ważnym osiągnięciem nie tylko dla Kościoła, ale dla Warszawy i wszystkich, którzy kształtują przestrzeń miasta – podkreśla kard. Kazimierz Nycz.

Reklama

Kilkudziesięciu ekspertów, którzy wzięli udział w warsztatach organizowanych przez Kościół, nie kryło swojego zadowolenia. – To ewenement. Zwykle obserwujemy deweloperskie przepychanki. Tu mamy powiew kultury w działaniach inwestorów – podkreśla architekt dr Krzysztof Domaradzki, który brał udział w warsztatach. – Ksiądz Kardynał stworzył pewnego rodzaju standard, który powinien być stosowany przy wszystkich ważnych działaniach w przestrzeni zabytkowej w mieście – dodaje architekt i konserwator Maria Wojtysiak z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Kiedy budowa?

Na zlecenie Metropolitalnej Kurii Warszawskiej powstały trzy warianty projektu budynku biblioteki. Uczestnikom warsztatów najbardziej przypadła do gustu koncepcja, która się wtapia w skarpę i nie naruszy historycznego ładu przestrzennego. Budynek najprawdopodobniej zostanie przykryty zielenią urządzoną na płaskich dachach. W najniżej położonej części przewidziane jest ulokowanie czytelni i archiwum archidiecezji, a wyżej byłaby biblioteka seminaryjna i sala wielofunkcyjna. – Teraz korzystający z naszej biblioteki muszą przejść przez furtę, co ogranicza dostępność księgozbioru, jak i zaburza pracę wychowawczą z alumnami. Musimy bowiem pamiętać, że seminarium nie jest to zwyczajna szkoła wyższa – tłumaczy ks. Leszek Kwiatkowski.

Nowy projekt zakłada, że biblioteka będzie dostępna dla mieszkańców stolicy. Wejście do wnętrza będzie znajdowało się u podnóża skarpy od ul. Furmańskiej. – Dzięki temu czytelnicy nie będą musieli przechodzić przez seminarium tylko od razu znajdą się w bibliotece – mówi ks. Kwiatkowski.

Dzięki temu Warszawa zyska nową instytucję kultury, która obok pobliskiego gmachu BUW i Centrum Nauki Kopernik stanie się jedną z wizytówek Powiśla. Kiedy ruszy budowa? – Chcielibyśmy rozpocząć budowę w 2017 r. Jednak musimy pozyskać fundusze, bo ani seminarium, ani archidiecezja nie udźwignie takiego ciężaru finansowego – dodaje ks. Kwiatkowski.

2016-03-17 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolbuszowskie skarby

Niedziela rzeszowska 9/2014, str. 7

[ TEMATY ]

biblioteka

Archiwum Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej

Kolbuszowa od dwóch lat ma w zbiorach bibliotecznych ogromnie cenne perełki, jest to 176 starodruków, czyli książek powstałych przed końcem XVIII wieku. Niektóre z nich drukowane były w krakowskiej drukarni Łazarzowej, a więc w tej samej, gdzie drukowano np. dzieła Jana Kochanowskiego

Dyrektor kolbuszowskiej biblioteki Andrzej Jagodziński zaznacza: „to bezcenne źródło do opracowań bibliografii proboszczów, ale i właścicieli Kolbuszowej, szczególnie, że miasto nasze nie ma zbyt wielu dokumentów dotyczących historii”.

CZYTAJ DALEJ

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych zasadach

2022-12-09 14:58

[ TEMATY ]

kolęda

Karol Porwich/Niedziela

Jak będzie wyglądała wizyta duszpasterska w archidiecezji warszawskiej? – Wszystko zależy od proboszcza. W jednych parafiach księża będą chodzić po kolędzie od drzwi do drzwi. W innych – przyjdą na zaproszenie wiernych. Obie formy spotkać można zarówno w dużych parafiach miejskich jak i pod Warszawą.

Jak informuje ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej, nie ma i nie będzie żadnych odgórnych ustaleń co do formy kolędy. Wszystko jest w gestii proboszczów. Bp Rafał Markowski, warszawski biskup pomocniczy, wyjaśnia, że to oni najlepiej znają sytuację w parafii, wiedza, jak odpowiedzieć na potrzeby wiernych i dostosować je do własnych możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Meksyk: dziewięć lat przygotowań do 500. rocznicy objawień w Guadalupe

2022-12-09 17:05

[ TEMATY ]

rocznica

Meksyk

Matka Boża z Guadalupe

Graziako

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

Cudowny obraz Matki Bożej z Guadalupe

W 2031 roku przypadnie 500. rocznica objawień Matki Bożej w Guadalupe. Kościół katolicki w Meksyku rozpoczyna dziewięcioletnią nowennę przygotowująca do tego wielkiego jubileuszu. Ma ona na celu pogłębienie rozumienia Wydarzenia z Guadalupe (Acontecimiento Guadalupano).

Do udziału w nowennie zaproszeni są katolicy na całym świecie, gdyż kult Matki Bożej z Guadalupe „przekracza granice”. Dlatego nazwano ją Międzykontynentalną Nowenną Guadalupiańską. Skupiona będzie na pięciu „liniach działania”: stała formacja, badania, promowanie pobożności, masowe upowszechnianie oraz produkcja twórcza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję