Reklama

Aspekty

Znak Boga, który jest wszędzie

Krzyż Światowych Dni Młodzieży i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani opuściły naszą diecezję. 5 marca w Jakubowie miało miejsce pożegnanie symboli, które następnie powędrowały do diecezji legnickiej

Znaki ŚDM od 25 lutego przybyły do prawie 30 miast naszej diecezji. W ich cieniu odbywały się spotkania w szkołach, domach dziecka, zakładach poprawczych, domach opieki społecznej i więzieniach, towarzyszyły nabożeństwu ekumenicznemu, zaniesione zostały do wielu kościołów, również do świątyni protestanckiej i cerkwi greckokatolickiej, trafiły do wyższych uczelni, hali sportowej, domu kultury, na Zamek Piastowski i do szpitala. Były obecne na spotkaniu z okazji 1050-lecia Chrztu Polski oraz na uroczystościach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. Modlili się przy nich chorzy i niepełnosprawni. Odbywały się Drogi Krzyżowe, procesje, adoracje i czuwania modlitewne. I choć peregrynacja była zorganizowana głównie z myślą o młodzieży, nie brakowało też dzieci i dorosłych pragnących choć przez chwilę dotknąć krzyża podarowanego przez Jana Pawła II młodzieży świata.

Reklama

Przedostatnim przystankiem na trasie peregrynacji był Zakład Poprawczy w Głogowie, gdzie modliło się ponad 40 wychowanków wraz z opiekunami, pracownikami zakładu i księżmi z głogowskich dekanatów. Chłopcy przygotowali montaż złożony z pieśni, wierszy znanych poetów i osobistych przemyśleń. Wysłuchali świadectwa nawrócenia byłego więźnia. Usłyszeli też, że nieważne, jak bardzo człowiek upadnie, liczy się to, czy się podniesie i zwróci ku Bogu. – Czasami nam się wydaje, że Pan Bóg jest tak święty i tak doskonały, że my sami musimy być prawie święci, żeby Go dotknąć, żeby w ogóle do niego gadać. Ale tak nie jest. Dla mnie krzyż, zwłaszcza ten, który tu stoi, jest znakiem Boga, który jest wszędzie. Można powiedzieć, że Światowe Dni Młodzieży są teraz tutaj, w tym miejscu. Bo wiele milionów ludzi przy tym krzyżu się modliło. Nie musimy być bez grzechu, nie musimy być idealni, mamy być sobą. Świętość to są małe rzeczy robione codziennie – powiedział chłopakom ks. Ryszard Stankiewicz.

Z Głogowa symbole pojechały do sanktuarium w Jakubowie. Tam młodzieży towarzyszyli przedstawiciele służb mundurowych i członkowie Bractwa św. Jakuba. Po Mszy św. diecezjanie pożegnali znaki, które odjechały do diecezji legnickiej.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Znaki ŚDM

W naszej diecezji rozpoczyna się właśnie peregrynacja znaków Światowych Dni Młodzieży. Krzyż Dni Młodych oraz ikona Matki Bożej odwiedzą wszystkie ważniejsze punkty naszej diecezji. Wszystko ma się rozpocząć efektownym rejsem krzyża po wodach gorzowskiej Warty. Zresztą symboli i wielu wzruszających chwil nie zabraknie podczas całego pobytu tych świętych relikwii w naszej zielonogórsko-gorzowskiej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję