Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zamość

Wizyta Ambasadora Iranu

Początki wymiany handlowej między Iranem a Polską sięgają aż XVI wieku, wcześniej niż nawiązanie relacji dyplomatycznych, mających przecież pięćsetletnią historię. Irańscy kupcy i karawany handlowe, przemierzające szlaki prowadzące ku Europie Zachodniej, utrzymywali kontakty i wymieniali towary również z kupcami polskimi. W późniejszych czasach, wraz z przedłużającym się okresem rozbiorów i obcej okupacji w XVIII i XIX stuleciach, nastąpiła przerwa w bezpośrednich relacjach handlowych obydwu nacji. Po I wojnie światowej i odzyskaniu niepodległości przez Polskę ponownie zostały nawiązane stosunki dyplomatyczne i w ślad za tym nastąpiła restytucja kontaktów gospodarczych obydwu krajów.

Miesiąc temu USA i Unia Europejska zniosły sankcje gospodarcze i finansowe nałożone na Iran w związku z jego programem atomowym. Dzięki temu Iran będzie mógł znowu eksportować ropę do UE, a także odzyska dostęp do międzynarodowych rynków gospodarczych i finansowych. To wydarzenie było impulsem dla rynków europejskich, by wykorzystać tę szansę do przywrócenia współpracy gospodarczej z Iranem. Zamojscy przedsiębiorcy, nie próżnując, pod kierownictwem Unii Szefów Firm Zamojszczyzny wraz z Polsko-Irańską Izbą Handlową zaaranżowali spotkanie w celu omówienia sposobów rozwinięcia współpracy gospodarczej.

Reklama

Podpisanie umowy o współpracy pomiędzy naszym regionem a Republiką Iranu było głównym elementem tamtejszego spotkania w jednym z zamojskich hoteli. Całość rozpoczęła konferencja prasowa z udziałem lokalnych mediów, na której ambasador Iranu Ramin Mehmanparast stwierdził, że Polska może być ważnym partnerem strategicznym dla Iranu. – Za pomocą polskich firm możemy pokryć potrzeby Iranu i krajów ościennych (Azja Środkowa). Jesteśmy przekonani, że Polska może być bardzo ważnym krajem strategicznym w Europie dla Iranu. Jeśli chodzi o jakość dostarczanych produktów naszych firm, Polska jest na poziomie firm zachodnich, czasem nawet lepsza. Uważam, że warunki gospodarcze Polski i Iranu są podobne, dzięki czemu możemy się nawzajem uzupełniać. W branży rolniczej jest zapotrzebowanie na sprzęt rolniczy, środki ochrony roślin i żywność. Rośnie popyt na maszyny górnicze, występuje także bardzo duże zapotrzebowanie w transporcie kolejowym i drogowym – mówił Ramin Mehmanparast.

Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk ustalił z przedstawicielami z Iranu, że występuje połączenie kolejowe między Polską a Iranem. Prezydent również wyraził chęć, by powstało centrum logistyczne na terenie zamojskiej podstrefy ekonomicznej. – Ustaliliśmy, że jest połączenie między Iranem a Polską poprzez tzw. szeroki tor, który jest szansą dla Zamościa, co wpłynie na intensyfikację handlu z tym regionem. Bardzo chcielibyśmy, aby w Zamościu powstało centrum logistyczne, dysponujemy terenami w podstrefie gospodarczej i chcielibyśmy je zaoferować w tym celu – podkreślił A. Wnuk.

Jacek Socha, prezes Unii Szefów Firm Zamojszczyzny przypomniał o historii współpracy między naszymi państwami i o przyszłych perspektywach rozwojowych. – Iran to kraj ogromnych możliwości gospodarczych, jednocześnie Polska ma dobre doświadczenia z narodem irańskim. Trzeba przypomnieć choćby przyjęcie żołnierzy Andersa, którzy uciekli ze Związku Radzieckiego w latach 40. XX wieku w liczbie 120 tys. Również Iran jako jeden z trzech krajów na świecie nie uznał rozbiorów Polski. Irańczycy są bardzo pozytywnie nastawieni na współpracę gospodarczą z Polską. Plasują nas w czwórce największych przyszłych partnerów gospodarczych, a to oznacza możliwość eksportowania rolno-spożywczych towarów, na które jest zapotrzebowanie w Iranie – mówił prezes Socha. W programie wizyty znalazło się również sympozjum gospodarcze. Uczestnicy spotkania rozmawiali o sposobach rozwoju kontaktów gospodarczych obu krajów.

Warto wspomnieć, że zniesienie wszystkich restrykcji będzie rozłożone na 10 lat. Zostaną one przywrócone, jeśli Iran naruszy porozumienie. Władze w Teheranie zgodziły się na nadzór Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Iran ma drugie co wielkości złoża ropy na świecie, a także czwarte największe złoża gazu ziemnego. Zniesienie sankcji oznacza także, że europejskie firmy – w tym polskie – będą mogły rozpocząć relacje biznesowe z irańskimi bankami i zacząć inwestować w irański transport.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz z wizytą duszpasterską w USA

[ TEMATY ]

wizyta

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

14 maja rozpocznie się wizyta duszpasterska kard. Stanisława Dziwisza w Stanach Zjednoczonych. W czasie pobytu w USA metropolita krakowski nawiedzi Sanktuarium św. Jana Pawła II w Linden, odprawi również Mszę św. w Sanktuarium św. Stanisława BM oraz św. Jana Pawła II w Cleveland. Wizyta potrwa do 22 maja.

15 maja otrzyma najwyższe odznaczenie Polonii Ohio. Następnego dnia spotka się z Zarządem Fundacji „Nie lękajcie się” św. Jana Pawła II w USA.
17 maja kardynał weźmie udział w nabożeństwie eucharystycznym: „św. Jan Paweł II - papieżem Eucharystii”. Swoją obecność zapowiedział także abp John Myers. W tym samym dniu wraz z bp Paul'em Bootkoskim, ordynariuszem diecezji Matuchen celebrować będzie Mszę św. z wprowadzeniem relikwii w parafii św. Augustyna, Kendlle Park, która będzie diecezjalnym dziękczynieniem za kanonizację Jana Pawła II.
W niedzielę, 18 maja rano odprawi Mszę św. w bazylice katedralnej w Newark. Po Mszy św. zostaną uroczyście wniesione relikwie do kaplicy św. Jana Pawła II.
Po południu w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Linden zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za kanonizację Jana Pawła II połączona z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania. Bezpośrednio po Mszy św. odbędzie się koncert ku czci św. Jana Pawła II „Szukam Was” w wykonaniu artystów z Polski.
19 maja będzie miała miejsce ceremonia nadania metropolicie krakowskiemu doktoratu honoris causa przez Uniwersytet Katolicki Seton Hall w South Orange (w stanie New Jersey).
We wtorek, 20 maja w Webster, MA przewidziane jest spotkanie kardynała z dziećmi i młodzieżą w szkole parafialnej oraz Msza św. w bazylice św. Józefa.
Przed wylotem do Polski kardynał nawiedzi Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Stockbridge, MA, które prowadzą oo. marianie.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Prymasem Tysiąclecia

2021-09-26 23:29

Marzena Cyfert

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie i ks.Tomasz Sałowski, kustosz Sanktuarium św. Jakuba w Małujowicach

Małujowice, Gać i Psary to miejscowości, w których 26 września można było wysłuchać prelekcji o bł. kardynale Stefanie Wyszyńskim. Na zaproszenie proboszcza ks. Tomasza Sałowskiego parafie odwiedziła Beata Mackiewicz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik wydawnictwa Soli Deo.

Witając zebranych, ks. Sałowski podkreślił, że kard Wyszyński jest autorytetem i patronem na dzisiejsze trudne czasy. – Niech będzie nam, jak wielu o nim mówi, ojcem, a my bądźmy, jak mawiał do nas w kazaniach, dziećmi Kościoła – mówił ks. Sałowski. Kapłan podkreślił radykalizm ewangeliczny Prymasa Tysiąclecia. – Czy kard. Wyszyński był radykalny? Był w swoim nauczaniu. Powiedział: Dość! kiedy władza komunistyczna nie szanowała Kościoła. Protestował przeciwko systemowi totalitarnemu, niesłusznemu osądowi. Ale przede wszystkim był radykalny dla siebie. W Komańczy przygotował sobie schemat dnia tak surowy jak w zakonie. Radykalnie też dążył do przebaczenia – mówił ksiądz kustosz i przytoczył jedną z myśli Prymasa: „Pamiętajcie, jeżeli przyjdą zniszczyć ten Naród, zaczną od Kościoła, bo Kościół jest siłą tego Narodu”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję