Reklama

Głos z Torunia

Maturzyści 2016 na Jasnej Górze

Niedziela toruńska 11/2016, str. 8

[ TEMATY ]

maturzyści

Marian Sztajner/Niedziela

Jest w nich tęsknota. Szukają swojej życiowej drogi. Szukają czegoś więcej. Szukają Tego, który jest najważniejszy. Światłem w tych poszukiwaniach jest Jasna Góra. Tam, w domu Matki, maturzyści diecezji toruńskiej wraz z duszpasterzami, dyrektorami szkół, wychowawcami, nauczycielami i katechetami otwierali serca na głos Boga, na Jego miłość, aby dzielić się nią z braćmi, odnowili swoje przyrzeczenia chrzcielne i jeszcze raz wybrali Jezusa Chrystusa jedynym Panem i Zbawicielem. Tegoroczna pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę była wyjątkowa. Odbyła się bowiem w Roku Miłosierdzia, Światowych Dni Młodzieży w Krakowie i jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5, 7). Ze zgromadzonymi w jasnogórskim wieczerniku łączył się duchowo bp Andrzej Suski, który obejmuje młodych swą pasterską troską.

Miłość, wiara i radość

Młodzi (ok. 1850) oraz 37 kapłanów otoczyli ołtarz Pana i wsłuchiwali się w Dobrą Nowinę podczas koncelebrowanej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Józefa Szamockiego, który modlił się w ich intencji w najważniejszym momencie życia oraz wygłosił homilię. W tym świętym miejscu mówił maturzystom o pragnieniu miłości, o nawróceniu, o drodze do świętości. Zachęcał ich, by pytali siebie o to, z kim chcą układać własne życie i dla kogo żyją.

Reklama

Odpowiedzi na te pytania Biskup Józef znalazł w Liturgii Słowa w Księdze Ozeasza: „Miłości pragnę, a nie krwawej ofiary” (por. Oz 6, 1-6). To znaczy, że Bóg nie odmówi pomocy tym, którzy o nią proszą, proszą o dary do dobrego życia czy o to, by On uleczył serca. Przyjęcie miłości poprzedza nawrócenie, szczere, całkowite, bowiem przed oczami Boga liczy się miłość, która daje zbawienie, liczy się to, co każdy z nas otrzymuje od Niego, liczy się świętość z Jezusem, a nie litera prawa czy pycha. Podkreślając, że miłość musi być stała, a nie jak chmury o świtaniu albo rosa, która zniknie, Ksiądz Biskup powiedział: – Chcecie modlić się o to, aby ta decyzja tu podjęta pogłębiała się, bo miłość powinna wyrażać pragnienie całego życia, powinna być cierpliwa, wytrwała bardziej niż złożenie jakiejkolwiek ofiary. Bp Józef Szamocki radował się liczną obecnością młodzieży wynikającą z wolnego serca, która chce przyjąć miłość Pana Boga oraz nauczyć się ją dawać, zwłaszcza w przyszłości zarówno niedalekiej, jak i tej, która będzie potem, kiedy młodzi będą decydować o własnych losach, swoich bliskich, a może nawet ojczyzny czy Europy. Na dalsze życie jako drogowskaz pozostawił zebranym wyjaśnienie: – Dojrzałość polega na tym, że wyjedziesz z pielgrzymki jako człowiek, który zacznie robić we własnym sercu porządek, rachunek z miłości do Pana Boga i na ile w swoim życiu umiał ją przyjąć.

Maturzyści zawierzali Matce Bożej czas egzaminów oraz całą swoją przyszłość. O dobry wybór zawodu i stanu modlili się nie tylko w czasie Eucharystii, lecz także nabożeństwa różańcowego w Kaplicy Cudownego Obrazu, a idąc za Jezusem podczas Drogi Krzyżowej na wałach odkrywali, że w krzyżu Jezusa jest zbawienie i łaska życia. Oprawę liturgiczną Mszy św. w Bazylice przygotowała młodzież Wąbrzeźna i Lubawy, muzyczną z Torunia, nabożeństwa różańcowego w Kaplicy Cudownego Obrazu – z Nowego Miasta Lubawskiego), Drogi Krzyżowej na wałach – z Brodnicy. O doświadczeniu Boga w swoim życiu, Boga Wszechmocnego, który kocha za darmo, o wolności, nawróceniu i radości w Panu opowiadał Marcin Jakimowicz, dziennikarz.

Znak przynależności

Ks. dr Artur Szymczyk – diecezjalny duszpasterz młodzieży wyjaśnia, że tegoroczna pielgrzymka nawiązywała do ważnych wydarzeń, którymi są Rok Miłosierdzia, Światowe Dni Młodzieży w Krakowie w dniach 26-31 lipca i wcześniej (20-25 lipca) we wspólnocie toruńskiej i jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Dodatkowym elementem było odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. – To wyznanie wiary było czytelnym znakiem przynależności do Chrystusa – podkreśla duszpasterz młodzieży i dodaje, że to wydarzenie ma dla młodych ogromne znaczenie, ponieważ jest świadomym wyborem, opowiedzeniem się za Jezusem. Zapraszał wszystkich do udziału w ŚDM. Tam bowiem, w Krakowie, młodzi będą świętować radość bycia z Chrystusem, przy Chrystusie wraz z młodymi z całego świata.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maturzyści w Sanktuarium Narodu

Maturzyści z diecezji sosnowieckiej pielgrzymowali na Jasną Górę w czwartek 23 marca. Na kilka tygodni przed najważniejszym życiowym egzaminem zawierzali Matce Bożej Jasnogórskiej swoją przyszłość i wypraszali potrzebne łaski. W pielgrzymce uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, katecheci i liczne grono kapłanów naszej diecezji

W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej naszych maturzystów w klimat spotkania wprowadził ks. Robert Kaczmarek, który zaznaczał, że można wobec Chrystusa zająć różne postawy, w tym też odrzucenia, które jednak często wynika z „owczego pędu” i kontestowania zastanej rzeczywistości. – Życzę wam, byście dzisiaj, w domu Matki, spotkali Ojca i usłyszeli, że On naprawdę was kocha i chce prowadzić w dorosłe życie. On jest kompasem, busolą, która zawsze wyznacza dobry kierunek. Dzięki Niemu nie rozbijecie się o żadne skały – podkreślił ks. Robert Kaczmarek.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa Hamburga

2021-09-15 19:08

[ TEMATY ]

biskup

Niemcy

papież Franciszek

rezygnacja

flickr.com/episkopatnews

Franciszek nie przyjął rezygnacji Stefana Heßego z urzędu arcybiskupa Hamburga. Mimo naruszenia obowiązków w zakresie postępowania w przypadkach przemocy seksualnej arcybiskup pozostaje na swoim stanowisku. Oświadczenie nuncjatury apostolskiej w Berlinie ogłosiła 15 września Konferencja Biskupów Niemieckich w Bonn.

55-letni obecnie Heße, były szef personalny i wikariusz generalny archidiecezji kolońskiej, zawiesił swoje obowiązki służbowe po przedstawieniu 18 marca raportu o przestępstwach seksualnych w Kolonii i na ręce papieża zgłosił gotowość ustąpienia z urzędu. Obecnie Watykan postanowił, że Heße, który od 2015 jest arcybiskupem Hamburga, mimo krytyki pod jego adresem, pozostanie na stanowisku.

CZYTAJ DALEJ

Sztuka i wiara podczas wernisażu w Zakopanem

2021-09-17 19:24

[ TEMATY ]

kultura

górale

Damian Krawczykowski /Niedziela

17 września w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy pokonkursowej "Oblicza Frasobliwego". Podczas wydarzenia zostały ogłoszone wyniki oraz wręczone nagrody w konkursie, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem.

- Głównym celem konkursu jest pobudzenie inwencji twórczej oraz popularyzacja i dokumentacja unikalnych zjawisk kultury, jakimi są malarstwo na szkle i rzeźba w drewnie. Celem równorzędnym była także popularyzacja tradycji chrześcijańskiej kultu wizerunków Chrystusa Frasobliwego – informują Organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję