Reklama

Głos z Torunia

Odważ się na miłosierdzie (I)

Apostoł miłosierdzia

Otrzymał od papieża Franciszka mandat na misjonarza miłosierdzia. Ojciec Święty udzielił mu i ponad 1,1 tys. innym kapłanom z całego świata (w tym 76 z Polski) władzy absolucji z grzechów zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej

Niedziela toruńska 11/2016, str. 6

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Anna Głos

O. Maciej Ziębiec CSsR

O. Maciej Ziębiec CSsR

W toruńskim Centrum Dialogu Społecznego 27 lutego odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Odważ się na miłosierdzie” zorganizowane przez „Głos z Torunia”. Gościem był misjonarz miłosierdzia o. Maciej Ziębiec CSsR.

Ekskomunika

O. Ziębiec CSsR przypomniał, że ekskomunika, czyli wykluczenie z Kościoła, pozbawia osobę nią obłożoną prawa uczestniczenia w życiu religijnym. To efekt przestępstwa wobec porządku i nauki Kościoła – tak ciężkiego, tak oddalającego od wspólnoty wierzących w Chrystusa, że dana osoba nie może już być uznawana za jej członka. Kara ta nie ma charakteru definitywnego. Rozróżnia się ekskomunikę „ferendae sententiae”, nałożoną przez biskupa ordynariusza po przeprowadzonym procesie kanonicznym, oraz ekskomunikę „latae sententiae”, czyli wiążącą z mocy samego prawa, następującą automatycznie po dokonaniu czynu.

Reklama

Ten drugi rodzaj ekskomuniki grozi w 12 przypadkach. Są to: profanacja Najświętszego Sakramentu, użycie siły fizycznej wobec papieża, rozgrzeszenie przez kapłana wspólnika w grzechu nieczystości, udzielenie i przyjęcie sakry biskupiej bez zgody papieża, naruszenie tajemnicy konklawe przez personel pomocniczy, symonia i zmowa elektorów przy wyborze papieża, naruszenie tajemnicy spowiedzi, usiłowanie udzielenia sakramentu święceń kobiecie i przyjęcie ich przez kobietę, przeprowadzenie i dobrowolne poddanie się aborcji, apostazja, herezja i schizma. W pierwszych ośmiu przypadkach z kary kościelnej może uwolnić tylko Stolica Apostolska. W ostatnich czterech od kary uwolnić może również uwolnić biskup ordynariusz lub upoważnieni kapłani.

Papieski przywilej

Posługa misjonarzy miłosierdzia została opisana w bulli „Misericordiae vultus”, ustanawiającej Rok Miłosierdzia. W myśl jej wskazań szczególnym zadaniem misjonarzy jest głoszenie miłosierdzia Bożego oraz spowiadanie. Na mocy papieskiego przywileju mają oni też prawo do rozgrzeszania z czterech przypadków grzechów zarezerwowanych jedynie dla Stolicy Apostolskiej: profanacji Najświętszego Sakramentu, użycia siły fizycznej wobec papieża, rozgrzeszenia przez kapłana wspólnika w grzechu nieczystości oraz naruszenia tajemnicy spowiedzi.

Zgodnie z przepisami prawa kanonicznego z ekskomuniki działającej mocą samego prawa może zwolnić każdy spowiednik, ale penitent ma obowiązek zwrócić się do Stolicy Apostolskiej z prośbą o stosowne potwierdzenie, a w tym czasie nadal nie może przyjmować sakramentów. W Roku Miłosierdzia posługa misjonarzy uprości tę procedurę, bowiem grzesznik będzie mógł udać się od razu do kapłana posiadającego specjalne uprawnienia.

Doświadczenie

Reklama

O. Maciej mocno uwydatnił duchowy wymiar tajemnicy miłosierdzia. – Zostałem posłany, aby w imieniu Boga okazywać miłosierdzie, ale nie wolno mi zapominać, że przede wszystkim sam go potrzebuję – podkreślił. – Nie pomogę innym w dostąpieniu łaski miłosierdzia, jeśli sam wcześniej nie stanę w prawdzie o swojej słabości, jeśli nie doświadczę miłosierdzia od Boga, który przebacza mi moje grzechy. Czuję się posłany do tych, którzy popełnili tak ciężkie grzechy, że stracili wiarę w to, iż mogą im one zostać odpuszczone, i w związku z tym nie podejmują już żadnych wysiłków duchowych. Dodał też, że nic nie prześwietla tak dogłębnie wnętrza człowieka, jak Boże miłosierdzie. – Tego właśnie najbardziej my sami potrzebujemy od Pana Boga, a nasi bliźni, szczególnie najbliżsi – od nas. Gdy się pogubię, upadnę, Bóg zawsze mnie poszukuje, zabiega o mnie. On nigdy się ode mnie nie odwraca, zawsze czeka na moje nawrócenie, zawsze jest gotów mi przebaczyć. Nie może zatem tak być, że On mi przebacza najcięższe upadki, a ja nie potrafię wybaczyć komuś, że stłukł szklankę…

* * *

W diecezji toruńskiej posługę misjonarza miłosierdzia pełną: ks. prał. Roman Sadowski, Toruń, pl. ks. S.W. Frelichowskiego 1, tel. (56) 658-46-05, oraz o. Maciej Ziębiec CSsR, Toruń, ul. św. Józefa 23/35, tel. (56) 654-47-62, kom. 512-426-636.

Podczas spotkań z cyklu „Odważ się na miłosierdzie” będą rozważane uczynki miłosierdzia względem duszy.
Kolejne spotkanie odbędzie się 2 kwietnia o godz. 15 w CDS przy ul. Łaziennej 22 w Toruniu.
Konferencję „Grzeszących upominać” wygłosi ks. dr hab. Czesław Kustra CSMA, prof. UMK, wieloletni egzorcysta diecezji toruńskiej.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zwiastun radości miłosierdzia

Niedziela toruńska 6/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Rok Miłosierdzia

Ks. Paweł Borowski

Brama Miłosierdzia w katedrze pw. Świętych Janów w Toruniu

Brama Miłosierdzia w katedrze pw. Świętych Janów w Toruniu

W Roku Miłosierdzia Wielki Post będzie szczególnym czasem doświadczania Miłosierdzia. Znakiem Ojca przyjmującego wszystkich, którzy szukają Jego przebaczenia, jest misjonarz miłosierdzia. W naszej diecezji tę posługę pełni ks. prał. Roman Sadowski, egzorcysta diecezjalny i spowiednik alumnów Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu.

CZYTAJ DALEJ

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja KEP wyjaśnia zachowanie abp. Rysia podczas Areny Młodych

2021-09-27 07:13

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Arena Młodych

ks. Paweł Klys

Kapłan jest sługą świętej liturgii i nie wolno mu na własną rękę w celebracji Mszy św. niczego dodawać, opuszczać ani zmieniać - podkreślił przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Greger, w związku z celebracją liturgii podczas spotkania Arena Młodych "Reset" w Łodzi.

W odpowiedzi na liczne pytania adresowane do centralnych instytucji kościelnych w Polsce dotyczących sposobu sprawowania eucharystii pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Grzegorza Rysia, w czasie modlitewnego spotkania dla młodzieży Arena Młodych "Reset" w Łodzi na stadionie żużlowym "Orła Łódź" 13 września br., Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski udzieliła wyjaśnień w "Pro memoria" na temat integralności Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję