Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

„Pełnić wolę Twoją” – hołd dla śp. abp. Kazimierza Majdańskiego

Niedziela szczecińsko-kamieńska 11/2016, str. 2

[ TEMATY ]

sesja

ks. Robert Gołębiowski

Każdy człowiek powołany jest do ubogacania świata swoją wrażliwością serca i głęboką wiarą oraz szlachetnym człowieczeństwem. Niektórzy ludzi przechodzą do historii świata, wpisując się w nią głębią swego życia. Pozostaje po nich dziedzictwo pracy, wypowiadane słowa, napisane dzieła, ale także świadectwo postaw moralnych, społecznych i patriotycznych. Niewątpliwie do pomnikowej postaci na Pomorzu Zachodnim należy zaliczyć śp. abp. Kazimierza Majdańskiego, którego rocznicę stulecia urodzin uczczono w archidiecezji 1 marca, a przede wszystkim na Wydziale Teologicznym US poprzez sesję naukową: „Facere Voluntatem Tuam – w 100. rocznicę urodzin Jego Ekscelencji śp. abp. Kazimierza Majdańskiego”.

Reklama

Postać wielkiego Polaka i patrioty przypomnieliśmy już niedawno na naszych łamach, zapowiadając tę istotną sesję. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się od uroczystej koncelebrowanej Eucharystii sprawowanej w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem metropolity szczecińsko-kamieńskiego abp. Andrzeja Dzięgi w asyście biskupów Pawła Sochy, Pawła Cieślika, Mariana Błażeja Kruszyłowicza, licznego grona kapłanów, sióstr zakonnych, przedstawicieli władz samorządowych Szczecina i Polic, świata naukowego Szczecina i wiernych związanych z posługą abp. K. Majdańskiego. Dostojny Celebrans przypomniał wymowę wielu marcowych i kwietniowych dat ważnych dla życia religijnego i społecznego, w tym mocno uwypuklając najważniejsze fakty z życia Jubilata. Nawiązał także do głębi motta posługi biskupiej: „Wrócił tu Kościół, wróciła tu Polska”. Wskazał na istotne implikacje narodowe i społeczne wynikające z obecności Kościoła katolickiego na prastarych, słowiańskich ziemiach nad Odrą i Bałtykiem po II wojnie światowej.

Po Mszy św. w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego rozpoczęła się merytoryczna część obchodów jubileuszowych w postaci sesji naukowej. Uczestnicy wysłuchali najpierw słowa pozdrowienia od dziekana Wydziału ks. dr. hab. prof. US Kazimierza Dullaka, a następnie zastępcy prezydenta Szczecina Krzysztofa Soski – świadka życia arcybiskupa i absolwenta Instytutu Studiów nad Rodziną w Łomiankach. Pozdrowienia przekazał także rektor US prof. zw. dr hab. Edward Włodarczyk, oddając hołd Księdzu Arcybiskupowi za troskę o polskość tych ziem oraz o środowisko akademickie szczególnie przy staraniach o utworzenie Uniwersytetu. Przypomniał również o pierwszym doktoracie honoris causa przyznanym abp. K. Majdańskiemu. Krótkie słowo wypowiedział także abp A. Dzięga, który zadumał się nad wartością obecności dziedzictwa Księdza Arcybiskupa w archidiecezji. W tym kontekście wyraził marzenie o sprowadzeniu ciała abp. Kazimierza do Szczecina.

Zasadnicza część sesji oparta została na pięciu referatach, których animatorem był ks. dr Krzysztof Pokorski – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin w Kurii Metropolitalnej. Jako pierwszy wystąpił prof. zw. dr hab. Kazimierz Kozłowski, który zaznajomił zebranych z tematem: „Rola abp. K. Majdańskiego w budowaniu społeczeństwa polskiego na Pomorzu Zachodnim”. Z wielką swadą przypomniał o wielu mądrych decyzjach podejmowanych przez arcybiskupa, jak przystało na męża stanu, których owoce doceniamy nieraz dopiero po latach. Kolejnym prelegentem był ks. prał. dr Aleksander Ziejewski, który z głębokim zaangażowaniem przedstawił szeroką gamę inwestycji, które swój początek miały w sercu ówczesnego Pasterza diecezji, a obecnie patrząc z perspektywy czasu, miały profetyczne znaczenie dla funkcjonowania chociażby obecnej metropolii. Ciekawym głosem stało się wystąpienie mgr Marii Frankel, wicedyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie, która przedstawiła troskę abp. K. Majdańskiego o dziedzictwo tych ziem w referacie: „Wizyty bp. Kazimierza Majdańskiego w Archiwum Państwowym w Szczecinie”. Następnym głosem we wspomnieniach o Arcybiskupie było głębokie w treści i poparte bogatym warsztatem historycznym wystąpienie ks. dr. hab. prof. US Grzegorza Wejmana: „Działalność prorodzinna abp. K. Majdańskiego”. Warto dodać, że Ksiądz Profesor wraz z prof. Kazimierzem Kozłowskim jest autorem wydanej przez US monografii o Jubilacie: „Kazimierz Majdański – obrońca życia i mąż stanu”. Uwieńczeniem sesji był głos z Łomianek, z Instytutu Studiów nad Rodziną w postaci referatu ks. dr. Wiesława Jankowskiego: „Ewangelia Rodziny – Ewangelia Życia”.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sesja nt. rodziny w nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego

[ TEMATY ]

sesja

Jakub Zajadły

Czy współczesna rodzina jest silna Bogiem? – pytali uczestnicy X sesji popularnonaukowej „Rodzina Bogiem silna”, która odbyła się 22 października w Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

Brązowa medalistka z Tokio Justyna Iskrzycka: z wiarą można góry przenosić

2021-09-28 11:14

[ TEMATY ]

IO Tokio

Facebook Justyny Iskrzyckiej

- Myślę, że wszystko, czego doświadczamy, może nas czegoś nauczyć - jeżeli tylko potrafimy wyciągać wnioski – mówi Justyna Iskrzycka. W rozmowie z KAI brązowa medalistka tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio – opowiada m.in. o wpływie sportu na relacje z drugim człowiekiem, życiu religijnym na Igrzyskach oraz Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Hubert Szczypek (KAI): Na igrzyskach w Tokio zdobyłaś brązowy medal w kajakarstwie klasycznym 500 m. To historyczne osiągnięcie, bo w tej konkurencji Polki nie zdobyły wcześniej medalu.

CZYTAJ DALEJ

Bp Tadeusz Lityński: Pielgrzymka jest dla wielu kotwicą duchowego ratunku

2021-09-28 20:24

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Rokitno

Kęszyca Leśna

Pielgrzymka na Jasną Górę

Karolina Krasowska

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

28 września kierownicy pieszych pielgrzymek z całej Polski modlili się w Rokitnie

- Boża miłość nigdy się nie poddaje! Ale zawsze daje człowiekowi tyle czasu ile on potrzebuje. Zawsze próbuje, bo nie rezygnuje z nikogo! - mówił bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. w rokitniańskiej bazylice sprawowanej dziś w intencji kierowników pieszych pielgrzymek na Jasną Górę, którzy po raz pierwszy przybyli do naszej diecezji z całej Polski.

Od 27 do 29 września w domu rekolekcyjnym w Kęszycy Leśnej odbywa się spotkanie kierowników pielgrzymek z całej Polski. Dziś nawidzili oni diecezjalne sanktuarium w Rokitnie, gdzie spotkał się z nimi bp Tadeusz Lityński. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję