Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica

Konferencja historyczna o 1050. rocznicy Chrztu Polski

„Polska 966-2016. W 1050. rocznicę Chrztu Polski” – to temat konferencji historycznej zorganizowanej 5 marca w Wyższym Seminarium Duchownym w Świdnicy

Niedziela świdnicka 11/2016, str. 2

[ TEMATY ]

konferencja

Archiwum autora

W sesji popularnonaukowej udział wzięli m.in. ks. prof. dr hab. Józef Swastek (PWT Wrocław), który mówił do licznie zebranych w auli kapłanów, katechetów, studentów teologii oraz alumnów o politycznych, społecznych i religijnych konsekwencjach chrztu Polski. – Przez chrzest Polska została włączona do krajów Europy Zachodniej oraz kultury i łacińskiej cywilizacji i od X wieku obficie czerpie z bogactwa kultury chrześcijańskiego Zachodu, z czasem ten skarbiec wzbogacając. Dlatego też obecnie nie musi wchodzić do Europy jako ubogi petent, gdyż tkwi w niej od tysiąca lat. Jej zaś wkład w kulturę europejską jest daleko większy, aniżeli tych krajów, które przypisują sobie patent na europejskość – mówił ks. prof. Swastek.

Kolejnym prelegentem był ks. prof. dr hab. Józef Mandziuk (UKSW Warszawa), który mówił o początkach chrześcijaństwa na Śląsku. – Przyjęcie religii chrześcijańskiej obrządku łacińskiego powiązane było z problemem przynależności Śląska do Czech i do państwa Wiślan Mieszka I – mówił prelegent, dodając: – Rozwój chrześcijaństwa nastąpił z chwilą utworzenia biskupstwa wrocławskiego i jego wejścia w skład metropolii gnieźnieńskiej, erygowanej w 1000 r. Potrzeba było wielkiego wysiłku ewangelizacyjnego, aby nastąpiła chrystianizacja całego społeczeństwa śląskiego – podkreślał ks. prof. Mandziuk.

Reklama

Ponadto uczestnicy spotkania mieli okazję wziąć udział w panelu dyskusyjnym, który prowadził znany dziennikarz Jan Pospieszalski. Podczas burzliwej dyskusji poruszany był temat „Wpływu chrześcijaństwa na Polską kulturę narodową”, w której udział wzięli: ks. prof. dr hab. Ignacy Dec; ks. prof. dr hab. Józef Mandziuk; ks. prof. dr hab. Józef Swastek; ks. dr Stanisław Chomiak (Świdnica); Gabriel Maciejewski, Coryllus, pisarz, bloger oraz Henryk Smolny, dyrektor Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa.

Na zakończenie sesji w kaplicy seminarium duchownego miała miejsce Msza św. pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, który wręczył prelegentom odznaczenie diecezjalne – Pierścień św. Stanisława.

XV sesja popularnonaukowa została objęta honorowym patronatem bp Ignacego Deca oraz ks. prof. dr. hab. Włodzimierza Wołyńca, rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Konferencja: „Stefan Kardynał Wyszyński – absolwent Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL”

[ TEMATY ]

konferencja

Archiwum KUL

Rok dedykowany św. Janowi Pawłowi II jest dobrą okazją do refleksji i dzieł zmierzających do realizacji jego przesłania

Rok dedykowany św. Janowi Pawłowi II jest dobrą okazją do refleksji i dzieł zmierzających do realizacji jego przesłania

Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Katedra Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II mają zaszczyt zaprosić na Walne Zebranie Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. „Stefan Kardynał Wyszyński – absolwent Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL”

18 stycznia 2020 r.
Lublin, KUL, Collegium Jana Pawła II
Al. Racławickie 14, c-1031

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La Salette

2021-09-18 22:50

[ TEMATY ]

La Salette

Monika Książek

Jest rok 1846. Francja przechodzi poważny kryzys, epokę fermentu i zmian społecznych. Kraj przeżywa najpierw rewolucję, czasy napoleońskie, wreszcie lata nędzy. Rodzi się moda na racjonalizm i krytykę Kościoła. W wielu miejscach z wolna zanika wiara.

Nawet najzdrowsze zdawałoby się środowiska – wsie – tracą swą tożsamość i wyrzekają się swoich tradycji. W Corps ludzie żyją tak, jakby Boga nie było. Tam właśnie mieszkała Melania Calvat (lub Mathieu). W 1846 r. miała czternaście lat. Tam żył też jedenastoletni Maksymin Giraud. Choć oboje mieszkali w tej samej parafii, La Salette, pierwszy raz spotkali się dopiero na dwa dni przed objawieniem się Matki Najświętszej. Nic dziwnego, byli tak różni, że nawet gdyby się gdzieś zobaczyli, nie zauważyliby swojej obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję