Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Maturzyści zawierzyli swoje dziś i jutro

Niedziela sosnowiecka 11/2016, str. 1

[ TEMATY ]

maturzyści

Agnieszka Raczyńska-Lorek

Przyszedł marzec, a wraz z nim swoje doroczne pielgrzymowanie do Matki i Królowej na Jasnej Górze rozpoczęli tegoroczni maturzyści. Wśród nich ponad tysięczna rzesza maturalnej młodzieży z diecezji sosnowieckiej wraz ze swoimi nauczycielami, wychowawcami, dyrektorami i rodzicami.

W czwartek 3 marca młodzież od rana przybywała pod jasnogórski szczyt, aby tu, w sanktuarium narodu powierzyć Czarnej Madonnie swoje dziś i swoje jutro. Jak podkreślali młodzi, pragną nie tylko zdać dobrze egzamin dojrzałości, ale w przyszłości dokonywać mądrych życiowych wyborów, na dalszą naukę, studia, ale i w życiu osobistym.

Reklama

Zanim rozpoczęła się konferencja w Bazylice Jasnogórskiej, którą wygłosił ks. dr Wojciech Kowalski – proboszcz parafii w Sławkowie, wieloletni wicerektor Seminarium Sosnowieckiego w Krakowie, młodzi pielgrzymi mieli okazję do skorzystania z sakramentu pojednania i pokuty oraz adoracji Najświętszego Sakramentu wystawionego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Myślą przewodnią słowa ks. Wojciecha do młodzieży był 15. rozdział Ewangelii według św. Łukasza. Prelegent wskazał na odpowiedzialność za życiowe wybory oraz wdzięczność za Boże dary. – Dar powołania należy odpowiednio wykorzystać, i zdecydować, do jakiej drogi powołał mnie Pan, po której stronie ołtarza chcę stać – podkreślił ks. Kowalski.

O godz. 11 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze pasterz naszej diecezji bp Grzegorz Kaszak przewodniczył uroczystej Eucharystii w intencji maturzystów. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowali kapłani diecezji sosnowieckiej, na czele z ks. Michałem Bordą – dyrektorem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu oraz ks. Wojciechem Kowalskim. W homilii Ksiądz Biskup wskazał na różne maryjne tytuły, jak np.: Uzdrowienie Chorych, Ucieczka Grzesznych, Niepokalane Poczęcie czy Królowa Rodzin. – Tytuły nadawane przez ludzi, a także przez Nią samą, świadczą o bogactwie osobowości Matki Bożej oraz Jej wrażliwości na człowieka. A wśród nich uwagę zwracają słowa Maryi wypowiedziane do św. Siostry Faustyny: „Jestem wam Matką z niezgłębionego Miłosierdzia Bożego”. Przybywamy więc do Matki, która ochrania, podtrzymuje, kocha, wlewa nadzieję. Zwróćmy jednak uwagę, że w słowach tych Matka Boża wskazuje na owoc tej matczynej opieki. To właśnie z niezgłębionego Miłosierdzia Bożego wynika Jej ogromna miłość – zauważył Kaznodzieja.

Na koniec Mszy św. głos należał do tegorocznych maturzystów. Weronika Zięba i Bartosz Laprus z Sosnowca przed wizerunkiem Matki Miłosierdzia zawierzyli życiowe drogi i wybory wszystkich młodych, którzy stoją przed ważnymi życiowymi egzaminami: „Zostań naszą Matką, Panią i Królową. W Twoje ręce powierzamy nasze losy, nasze dziś i jutro, niech nasze życie będzie piękne i radosne, bogate w wiarę, nadzieję i miłość, których źródłem jest Jezus Chrystus. (…) Prowadź nas Matko do Jezusa i Jemu nas oddawaj!”.

Tegoroczna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę przypadła w szczególnym czasie – jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski, Roku Miłosierdzia i roku Światowych Dni Młodzieży. Tak więc pielgrzymi mieli co polecać Bogu przez wstawiennictwo Matki i Królowej: nie tylko najważniejszy życiowy egzamin, swoje dziś i jutro, ale również te historyczne wydarzenia roku 2016.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka maturzystów

Niedziela toruńska 41/2018, str. IV

[ TEMATY ]

pielgrzymka

maturzyści

ks. Paweł Borowski

Młodzież diecezji toruńskiej w sali o. Kordeckiego na Jasnej Górze

Młodzież diecezji toruńskiej w sali o. Kordeckiego na Jasnej Górze

W waszych środowiskach i bez względu na to, gdzie znajdziecie się potem – bądźcie świadkami Jezusa Chrystusa – zachęcał bp Wiesław Śmigiel młodzież, zgromadzoną u stóp Matki Bożej Częstochowskiej

Diecezjalna pielgrzymka maturzystów diecezji toruńskiej na Jasną Górę miała miejsce 28 września i zgromadziła ponad 1300 uczestników. Wraz z młodymi przyjechali nauczyciele, katecheci, kapłani, rodzice, a także osoby, które zdawały egzamin dojrzałości w zeszłym roku, a tego dnia chciały za to podziękować. Bp Wiesław skierował do maturzystów mocne słowa zachęty: – Jesteście teraźniejszością i przyszłością Kościoła. Kościół jest piękny dzisiaj, a jeszcze piękniejszy będzie jutro, bo jest piękny mocą Ducha Świętego i ludźmi młodymi.

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa homoseksualnego”

2021-09-15 10:51

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

„Koncepcja «małżeństwa homoseksualnego» stoi w sprzeczności ze wszystkimi następującymi po sobie kulturami ludzkości, a zatem oznacza rewolucję kulturową, która przeciwstawia się całej tradycji ludzkości, aż po dzień dzisiejszy” – stwierdza papież-senior we wcześniej nie publikowanym artykule, zawarty w tomie „La Vera Europa Identità e Missione (Prawdziwa Europa, tożsamość i misja), który ukaże się jutro we włoskich księgarniach.

Tekst Benedykta XVI jest najnowszym, żarliwym apelem do Europy, aby na nowo odkryła i potwierdziła swój prawdziwy rodowód i tożsamość, które uczyniły ją wielką i stanowią wzorzec piękna i humanizmu. Książka zawiera wstęp Papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Daj im się wyśpiewać!

2021-09-16 20:46

Fot. Lumen de Lumine

Pod hasłem „Daj im się wyśpiewać!” rozpoczęły się przesłuchania do chóru Pueri Cantores Sanctae Hedvigis w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Chór tworzą młodzi chłopcy, ale w tym roku nabór rozpoczął się również do sekcji dziewczęcej. Spotkania organizuje Łukasz Czartowski, absolwent Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej w Rzymie, dyrygent zespołu Schola Gregoriana Vratislaviensis – Lumen de Lumine i prezes Fundacji o tej samej nazwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję