Reklama

Niedziela Rzeszowska

Bp Kazimierz Górny

Niedziela rzeszowska 11/2016, str. 1

[ TEMATY ]

wyróżnienie

Ks. Janusz Sądel

Kard. Stanisław Dziwisz wręcza bp. Kazimierzowi Górnemu medal "Bene Merenti"

Kard. Stanisław Dziwisz wręcza bp. Kazimierzowi Górnemu medal

Biskup Kazimierz Górny 23 lutego 2016 r., podczas Walnego Zebrania Polskiego Towarzystwa Teologicznego, jakie odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, otrzymał medal „Bene Merenti” – Zasłużony dla Polskiego Towarzystwa Teologicznego. Zarząd Towarzystwa uzasadnił przyznanie medalu jako wyraz szczególnego uznania i wdzięczności za twórczy wkład w kształtowanie polskiej teologii oraz rozwój Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

W uroczystości wzięli udział znamienici goście: kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, bp Jan Wątroba, biskup rzeszowski oraz biskupi pomocniczy z Krakowa: bp Jan Szkodoń, bp Jan Zając, bp Grzegorz Ryś. W uroczystości wzięła też udział delegacja diecezji rzeszowskiej, a także Kazimierz Szczepaniec, wójt Gminy Lubień i bliscy z rodziny laureata. Uroczystość ubogacił śpiewem chór szkolny z gimnazjum w rodzinnym Lubniu wraz z Elżbietą Wojtan, dyrektorem szkoły.

Reklama

Uroczystości przewodniczył bp Jan Szkodoń. Laudację na cześć laureata wygłosił ks. dr hab. Jerzy Buczek, kanclerz Kurii w Rzeszowie, prezentując życie i działalność Księdza Biskupa, szczególnie pokazując ogrom działań na polu teologii, podjętych i zrealizowanych w diecezji rzeszowskiej od początku jej powstania, a to m.in. powołania Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie, Instytutu Teologiczno-Pastoralnego im. Św. Józefa Sebastiana Pelczara, troska o działalność naukową w diecezji, szczególnie na polu teologii, troska o kształcenie specjalistyczne teologów oraz działalność duszpasterską, szczególnie na polu duszpasterstwa rodzin.

Wręczenia medalu w imieniu Towarzystwa dokonał kard. Stanisław Dziwisz. W przemówieniu wspomniał zaangażowanie bp. Kazimierza Górnego w czasie jego posługi w archidiecezji krakowskiej oraz jego owocną współpracę z św. Janem Pawłem II, wówczas metropolitą krakowskim. Zwrócił także uwagę na ogrom pracy wykonanej przez laureata, związanej z organizowaniem nowej diecezji. Wskazał na jego nowoczesne spojrzenie na działalność duszpasterską Kościoła dla dobra wiernych.

Bp Kazimierz Górny dziękując Polskiemu Towarzystwu Teologicznemu za wyróżnienie, zwrócił się z serdecznym podziękowaniem dla wszystkich, którzy kształtowali jego osobę oraz do tych, którzy z nim przez wiele lat gorliwie współpracowali, co mogło zaowocować wieloma dziełami.

Druga część uroczystości to wykład biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby, zatytułowany „Małżeństwo i rodzina w posynodalnej refleksji”. Bp. Wątrobie Konferencja Episkopatu Polski powierzyła kierowanie Komisją Duszpasterstwa Rodzin KEP, którą wcześniej prowadził bp Kazimierz Górny. W ciekawym wykładzie prelegent przedstawił krótki zarys pracy ostatniego Synodu o Rodzinie, którego był uczestnikiem. Zwrócił uwagę na najważniejsze kwestie podejmowane w czasie synodu. Wskazał też dwa główne obszary pracy posynodalnej: przygotowanie kandydatów do małżeństwa i właściwa troska o małżeństwa, a także o osoby żyjące w ponownych związkach. Mocno podkreślił, że zasadniczym tematem synodu i przedmiotem pracy Kościoła jest troska o małżeństwa i rodziny starające się, mimo trudności, wiernie wypełniać przysięgę małżeńską i wiernie iść za Chrystusem w codziennym życiu.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski medal dla dr Anny Byrczek, twórczyni Hospicjum im. św. Kamila

[ TEMATY ]

wyróżnienie

hospicjum.sds.pl

Papież Franciszek przyznał jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej, medal „Pro Ecclesia et Pontifice” – dr Annie Byrczek, twórczyni bielskiego Hospicjum im. św. Kamila. Odznaczenie w kształcie krzyża wręczył 28 stycznia bp Roman Pindel podczas Mszy św. w kościele salwatoriańskim NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej, z udziałem m.in. przedstawicieli ruchu hospicyjnego z całego regionu.

„Dziękuję Panu Bogu za wszystko, czym mnie obdarza. Za to, że się urodziłam, za rodziców, rodzinę. Dziękuję za to, że jak rano wstaję, to nic nie boli, albo że boli. Dziękuję, że pracując z chorymi, mogę robić to, co kocham” – mówiła wzruszona Anna Byrczek. Jak podkreślała, praca w hospicjum zmieniła jej życie. „Sprawiła, że jestem radośniejsza” – zaznaczyła.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Kielce: bazylika miejscem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej

2021-09-22 19:31

[ TEMATY ]

koncert

Kielce

koncert organowy

Karol Porwich/Niedziela

Od niedzieli 26 września przez cały miesiąc w bazylice katedralnej będą trwały koncerty wybitnych artystów z Polski i Europy, z wykorzystaniem katedralnych organów po ich przebudowie, której dokonała firma organmistrzowska „Zych”. Remont organów to wotum kielczan na jubileusz 850 lat bazyliki.

Po remoncie organy mają 45 głosów. Traktura, czyli sposób przenoszenia ruchu klawiszy, została przywrócona do najstarszej, mechanicznej wersji. Natomiast kontuar, czyli część instrumentu, na której gra organista – jest nowoczesny, cyfrowy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję