Reklama

Niedziela Łódzka

Triest

Język gestów, miłości i przyjaźni

Niedziela łódzka 11/2016, str. 7

[ TEMATY ]

ewangelizacja

Archiwum Wydziału Duszpasterstwa Młodych

Nocna ewangelizacja

Nocna ewangelizacja

Pod koniec lutego delegacja młodzieży z Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży wraz z duszpasterzami odwiedziła Triest, aby zaprosić swoich włoskich rówieśników do przyjazdu do naszej archidiecezji. Mimo że podróż trwała kilkanaście godzin i zmęczenie dawało nam się we znaki, widok pięknego, włoskiego słońca i królewskie przyjęcie przez naszego gospodarza – ks. proboszcza Andreasa szybko zrekompensowały nam trudy podróży.

Pierwszego dnia pobytu uczestniczyliśmy w ewangelizacji na ulicach miasta, promując również Łódź Piotrową. Było to dla nas ciekawe doświadczenie, bo mieliśmy okazję przekonać się, co młodzi Włosi wiedzą o Polsce, naszym świętym Rodaku i Światowych Dniach Młodzieży. Mimo że ewangelizacja skończyła się po północy, a zmęczenie dawało się już nam we znaki, wiedzieliśmy, że to był dobry czas i z pewnością przyniesie owoce. Następnego dnia po Mszy św. udaliśmy się do Oratorium, gdzie wspólnie z triesteńską młodzieżą graliśmy w siatkówkę i piłkę nożną, wymieniając się przy okazji swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. Na zakończenie dnia spotkaliśmy się z młodzieżą, która ma odwiedzić Łódź Piotrową podczas Dni w Diecezjach. Było to ciekawe spotkanie, podczas którego ks. Przemysław Góra opowiadał o Łodzi i okolicach, św. Faustynie i wszystkim tym, co czeka na naszych gości, którzy będą gościli w archidiecezji łódzkiej w dniach 20-25 lipca br. Całości dopełniło świadectwo Mariusza, który kilkakrotnie uczestniczył w Światowych Dniach Młodzieży. Na zakończenie spotkania wspólnie śpiewaliśmy piosenki i długo rozmawialiśmy, ucząc się wzajemnie polsko-włoskich słów i zwrotów. Podczas pobytu mieliśmy również zaszczyt spotkania się na krótkiej audiencji z biskupem Triestu – Giampaolo Crepaldim. Podczas tego spotkania mieliśmy okazję doświadczyć jednego z owoców naszej ewangelizacji, gdyż okazało się, że do współpracowników Księdza Biskupa dochodziły pozytywne opinie o polskiej młodzieży, która pomagała w głoszeniu Dobrej Nowiny. Mimo że program wyjazdu był bardzo napięty, udało nam się również zwiedzić okolice Triestu, w tym dawny obóz zagłady Risiera di San Saba, który pełnił także funkcję obozu przejściowego, gdyż transporty wysyłane były do obozów koncentracyjnych na terenie Niemiec i Polski. Wśród miast, które odwiedziliśmy, znalazła się także słoweńska Ljubliana, piękna Wenecja ze swoimi kanałami i urokliwa Verona, znana z romantycznych spotkań Romea i Julii. W każdym z miast, które odwiedzaliśmy, godnie reprezentowaliśmy Łódź Piotrową i naszą archidiecezję. Podczas wyjazdu doświadczyliśmy niesamowitego poczucia wspólnoty, które z pewnością umocni wiarę, zarówno naszą, jak i naszych włoskich przyjaciół. Przekonaliśmy się, że nie istnieje coś takiego, jak bariera językowa, gdyż w chwilach, w których ciężko było znaleźć odpowiednie słowo, z pomocą przychodziły języki gestów, miłości i przyjaźni, które są uniwersalnymi na całym świecie. Wyjazd był bardzo udany i już nie możemy się doczekać ponownego spotkania – tym razem w Łodzi podczas Dni w Diecezjach.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Arena Młodych 2020

Niedziela łódzka 7/2020, str. I

[ TEMATY ]

ewangelizacja

spotkanie ewangelizacyjne

Arena Młodych 2020

Piotr Drzewiecki

Odpowiedzialni za organizację wydarzenia

Odpowiedzialni za organizację wydarzenia

To największe wydarzenie ewangelizacyjne w Łodzi w ostatnich latach. W tym roku będzie miało miejsce 27-28 lutego w Atlas Arenie (Aleja ks. bp. Władysława Bandurskiego 7).

Kiedy tylko abp Grzegorz Ryś przyszedł do naszego miasta, było wiadomo, że będzie chciał szczególnie zająć się tak bliską mu młodzieżą. I nie myliliśmy się. W 2018 r. zaprosił do Atlas Areny gimnazjalistów i licealistów, którzy przez kilka godzin poznawali bliżej Jezusa. Takie samo spotkanie powtórzył w 2019 r., gdy do „ekipy Areny” dołączyli także uczniowie 8 klas szkół podstawowych. W tym roku uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych po raz pierwszy przez dwa dni będą przeżywali swoje rekolekcje na Arenie Młodych.

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski o uchodźcach: cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem

2021-09-26 20:49

[ TEMATY ]

uchodźcy

vaticannews.va

„Cierpienie tych ludzi jest naszym cierpieniem. To, że są tak brutalnie wykorzystywani w walce politycznej, nie zwalnia nas i nigdy nie może nas zwolnić z myślenia o nich jako o naszych braciach” - mówił w niedzielę abp Wojciech Polak, nawiązując do sytuacji na naszej wschodniej granicy.

W obchodzony po raz 107. Dzień Migranta i Uchodźcy metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Floriana w Chodzieży. Rozpoczynając liturgię nawiązał do odbywających się pod raz siódmy w Polsce modlitw za uchodźców, przypominając za papieżem Franciszkiem, że trzeba się wreszcie uwolnić od myślenia w kategoriach: przyjaciel-wróg, my-oni, moje-twoje.

CZYTAJ DALEJ

Ważna jest wytrwałość i cierpliwość - 200 lat kościoła św. Michała Archanioła w Miliczu

2021-09-26 18:18

Eryk Taterka

W milickim kościele pw. św. Michała Archanioła odpust ku czci świętego patrona połączony był z 200. rocznicą budowy kościoła.

Uroczystościom w parafii przewodniczył o. Wojciech Łokieć SJ. Jezuita z Bytomia prowadził przez 3 dni rekolekcje, które miały przygotować wiernych do wspólnej radości odpustowych. Pierwszego dnia konferencja dotyczyła Eucharystii, Drugiego o ojcostwie na wzór św. Józefa, a trzeciego dnia o Maryi, Matce wszystkich ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję