Reklama

Niedziela Lubelska

Diamentowe jubileusze

Niedziela 28 lutego w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej i Matki Bożej Częstochowskiej w Stróży upłynęła pod znakiem diamentowych jubileuszy. Ks. Stanisław Łątka obchodził 60. rocznicę przyjęcia święceń kapłańskich, a ks. Grzegorz Stąsiek 60. urodziny

Niedziela lubelska 11/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

jubileusz

Paweł Wysoki

Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik, obok jubilaci ks. Grzegorz Stąsiek i ks. Stanisław Łątka

Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Budzik, obok jubilaci ks. Grzegorz Stąsiek i ks. Stanisław Łątka

Uroczystej Mszy św. dziękczynnej za dar życia i kapłaństwa przewodniczył abp Stanisław Budzik. – W moim posługiwaniu jeszcze nie spotkałem takiego jubileuszu, by proboszcz senior obchodził 60-lecie kapłaństwa, a jego następca w tym samym czasie 60. urodziny. Nie mogło mnie tu zabraknąć; razem z wami dziękuję Bogu za waszą wspólnotę parafialną i modlę się o błogosławieństwo dla jubilatów – mówił Ksiądz Arcybiskup.

Czas wdzięczności

Parafianie wraz z rodzinami i przyjaciółmi diamentowych duszpasterzy przygotowali Eucharystię, podczas której wypraszali potrzebne łaski dla swoich kapłanów. Proboszcz ks. Grzegorz Stąsiek podkreślał, że rocznice przyjęcia święceń kapłańskich i urodzin przypadają w czasie wielkich wydarzeń w Kościele i w Polsce. – W Roku Świętym Miłosierdzia odkrywamy wielką miłość Boga i uczymy się okazywać ją bliźnim, w czasie przeżywania 1050. rocznicy przyjęcia chrztu przez Polskę odkrywamy naszą chrześcijańską tożsamość, oczekujemy na spotkanie z papieżem Franciszkiem i na Światowe Dni Młodzieży, a w wymiarze diecezjalnym przygotowujemy się do złotego jubileuszu święceń biskupich arcybiskupa seniora Bolesława Pylaka – wyliczał ks. Grzegorz Stąsiek. – W te wielkie wydarzenia wpisują się nasze lokalne jubileusze, za które chcemy Bogu dziękować we wspólnocie parafii, rodziny i przyjaciół – mówił Ksiądz Proboszcz, witając licznie zgromadzonych wiernych i duchowieństwo. Na uroczystość przybyli m.in. goście z diecezji tarnowskiej, z której pochodzi ks. kan. Stanisław Łątka, a także przedstawiciele władz samorządowych i mundurowych (ks. Grzegorz Stąsiek jest okręgowym kapelanem straży pożarnej w powiecie kraśnickim).

Świadectwo życia

Reklama

Z okazji kapłańskich jubileuszy przedstawiciele wspólnot parafialnych i gości przygotowali moc życzeń. Słowa wielkiej wdzięczności popłynęły pod adresem seniora ks. Stanisława Łątki, który związał się z parafią w Stróży przed 38 laty. Dorośli, niegdyś dzieci z radością gromadzone przez ks. Stanisława wokół Chrystusowego ołtarza, dziś aktywni członkowie wspólnot modlitewnych i formacyjnych (m.in. Legionu Maryi, kół różańcowych, Akcji Katolickiej, Rady Duszpasterskiej, chóru parafialnego, Wspólnoty Krwi Chrystusa, Domowego Kościoła, Liturgicznej Służy Ołtarza i nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.) dziękowali Bogu za to, że postawił na drogach ich życia tak oddanego i wiernego kapłana. – Wdzięczni jesteśmy za służbę Bogu, ludziom i ojczyźnie; za świadectwo kapłańskiego życia, za to, że jak dobry ojciec zawsze miałeś dla nas czas. Dziękujemy za modlitwę, za pełne miłości podejście do drugiego człowieka, za katechezy umacniające naszą wiarę, za trud włożony w wychowanie kolejnych pokoleń, za stworzenie atmosfery przyjaznej wzrostowi powołań kapłańskich i zakonnych, za pozostanie ciepłym, taktowym i skromnym człowiekiem – mówili parafianie, zapewniając o swojej modlitwie i życzliwości. Mirosław Chapski, mieszkający w Stróży wójt gminy Kraśnik, zwrócił uwagę na materialne owoce kapłańskiej pracy, jakim są wybudowane przez ks. Łątkę kościół i dom parafialny. – Za wszelkie dobro, jakie dla nas uczyniłeś, a przede wszystkim za tysiące sakramentów, jakie przez twoje ręce otrzymaliśmy, z serca dziękujemy i zapewniamy o modlitewnej pamięci – podkreślał.

Składając życzenia urodzinowe obecnemu Księdzu Proboszczowi, parafianie i goście dziękowali za duchowe i materialne ubogacanie Stróży już od ponad 10 lat, a szczególnie za otwartość na sprawy społeczne i troskę o dobra kulturowe naszej ojczyzny (z inspiracji ks. Grzegorza została odnowiona zabytkowa kaplica wotywna pw. Trójcy Świętej, zbudowana na planie trójkąta). Życzenia popłynęły też od strażaków, którzy dziękowali za duszpasterską opiekę, wspólne pielgrzymowanie oraz słowa nauki, które w morzu świata są niczym latarnia wskazująca właściwą drogę.

Pasterze Bożego serca

Abp Stanisław Budzik podczas Mszy św. dziękował Wiekuistemu Pasterzowi za to, że nie opuszcza swojej owczarni, ale posyła do nas z wezwaniem nawrócenia i Ewangelią miłosierdzia pasterzy według Bożego serca, mężnych głosicieli Słowa Bożego i gorliwych szafarzy sakramentów.

Reklama

Zwracając się do seniora ks. Stanisława Łątki, przypomniał jego życiową drogę, którą Bóg poprowadził go z Tuchowa (diecezja tarnowska) do Lublina, gdzie na KUL-u studiował teologię i filozofię, a w seminarium przygotowywał się do pełnienia kapłańskiej posługi. – 25 lutego 1956 r. z rąk bp. Piotra Kałwy przyjął święcenia kapłańskie. Był wikariuszem w Lubartowie i w Lublinie, ale większość lat swojego kapłaństwa poświęcił parafii w Stróży, gdzie najpierw był wikariuszem, a później proboszczem. Wieczną pamiątką tego czasu jest kościół parafialny, wzniesiony przez wspólnotę pod jego kierunkiem – mówił Ksiądz Arcybiskup. Pasterz nawiązał też do przeprowadzonej dzień wcześniej telefonicznej rozmowy z bp. Janem Sobiło z Ukrainy, który pod koniec lat 80. XX wieku był wikariuszem w Stróży. Przekazując życzenia Jubilatowi, Biskup Jan zapewniał o tym, że ks. Stanisław pozostaje w jego pamięci wspaniałym duszpasterzem i dobrym ojcem.

Kierując słowa ku obecnemu proboszczowi, abp Budzik podkreślał, że ks. Grzegorz Stąsiek wytrwale głosi Słowo Boże, sprawuje sakramenty, jak dobry pasterz prowadzi lud po drogach zbawienia, wskazuje na wartości, na których warto oprzeć życie, a także troszczy się o duchowy i materialny rozwój parafii.

Dziękując za duszpasterzy w Stróży, abp Stanisław Budzik zachęcał wiernych do modlitwy za kapłanów. – Niech piękno kapłańskiej posługi będzie zasiewem kolejnych pokoleń kapłanów – apelował.

2016-03-10 11:11

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla ich uśmiechu

Działają zaledwie pięć lat. W tym czasie na terenie Małopolski objęli opieką ponad 80 nieuleczalnie chorych dzieci, a ich rodzinom dali wsparcie. Z myślą o podopiecznych pozyskali wysokiej jakości sprzęt medyczny

W sobotę 9 listopada br. Hospicjum domowe i Fundacja „Alma Spei” świętowały mały jubileusz. Była okazja do wspomnień, podziękowań oraz wzruszeń.

CZYTAJ DALEJ

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję