Reklama

Niedziela Małopolska

Wyloguj się na trzy dni!

– Żadne Forum Młodych nie jest takie samo. Co roku spotykamy osoby, które znają się kilka dni, a żegnają jakby przeżyły ze sobą pół życia. Na co dzień korzystają ze smartfonów i tabletów, tkwią w rzeczywistości on-line. Wylogowanie się na te trzy dni i spędzenie czasu z drugim człowiekiem, którego widzę, którego mogę dotknąć, z którym mogę porozmawiać, jest czymś tak naprawdę... niecodziennym – mówi Sara

Niedziela małopolska 11/2016, str. 6

[ TEMATY ]

forum

Małgorzata Cichoń

Trwają przygotowania do Forum Młodych

Trwają przygotowania do Forum Młodych

Siedziba Grup Apostolskich – Ruchu Apostolstwa Młodzieży archidiecezji krakowskiej znajduje się przy ul. Wiślnej 12 w Krakowie. Gdy ją odwiedzam, trwają właśnie przygotowania do Forum Młodych. Odbędzie się ono w naszym mieście 18-20 marca, już po raz czternasty. Jego koordynatorką jest Marta Klewar, pracująca w biurze Grup Apostolskich. Sara Bounaoui, studentka dziennikarstwa na UPJPII, zajmuje się kontaktami z mediami. Karolina Dzidek odpowiada za grupę porządkową, a Kamil Grela w czasie Forum zasili grono grupy medialnej. Oboje są studentami AGH.

Czas na uczynki

Organizatorzy spodziewają się minimum 200 uczestników, wśród których będą osoby należące do Ruchu, ale nie tylko. Przyjadą z różnych stron archidiecezji (np. z Orawy) i spoza niej. Dowiadują się o Forum od animatorów, z parafii, internetu. Dużo daje poczta pantoflowa: ktoś raz był, bardzo mu się spodobało, więc zaprasza znajomych.

Reklama

Czym wyróżni się czternasta edycja spotkania? – Wybierzemy się, m.in., na pielgrzymkę z uczynkami miłosierdzia, w nawiązaniu do tegorocznego hasła Forum oraz ŚDM: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Pójdziemy do domów pomocy społecznej, hospicjów, domu samotnej matki czy jadłodajni po to, aby porozmawiać, pocieszyć, podzielić się dobrym słowem, ale też pokazać, że młode osoby nie zapominają o starszych, samotnych, chorych. To będzie duże wyzwanie, a zarazem kulminacyjny moment spotkania – wyjaśnia Marta. Karolina uzupełnia: – Osobom, które pierwszy raz będą brać w czymś takim udział, to doświadczenie pokaże, w jaki sposób wprowadzać w życie uczynki miłosierdzia. Pewnie znajdą się tacy, którzy później zainteresują się wolontariatem, znajdą w okolicy domy dziecka, hospicja, gdzie będą chcieli w podobny sposób pomóc.

Tuż po tej wyprawie uczestnicy wysłuchają konferencji misjonarza miłosierdzia, ks. Dariusza Talika, a potem w grupach omówią m.in. poszczególne uczynki miłosierdzia. Formuła Forum wydaje się otwarta. Tymczasem zazwyczaj dużo się do młodzieży mówi, mniej słucha. – Czy w czasie waszego spotkania jest miejsce na wymianę myśli, ekspresję? – dopytuję. Kamil odpowiada: – To widać po atmosferze, jaka jest na Forum. Młodzi ludzie siadają w grupkach w jakimś miejscu, np. na korytarzu i zaczynają śpiewać. Jest okazja do eksponowania radości i do rozmowy. W ciągu trzech dni tworzą się więzi. – Nikt nikogo nie ocenia, nie osądza sposobu na życie czy poglądów, tylko próbuje akceptować człowieka takim, jakim jest. A wydaje mi się, że dzisiejsza młodzież pragnie tego, żeby po prostu zostać zaakceptowaną – dodaje Sara.

Kaplica w liceum

– A czy o wierze rozmawia się na co dzień w szkole lub na studiach? Czy to raczej wciąż temat „tabu”? – pytam Karolinę. Studentka AGH szczerze wyznaje: – Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że gdy chodziłam do liceum, to ten temat był zazwyczaj pomijany. Być może z lęku? Każdy na to pytanie powinien sobie odpowiedzieć indywidualnie, jak on podchodzi do swojej wiary. Osobiście uważam, że jeśli ktoś wierzy, nie powinien się tego wstydzić.

Reklama

Podczas Forum młodzi będą zakwaterowani w VIII LO. W jednej z sal lekcyjnych powstanie tymczasowa kaplica, gdzie od piątkowego wieczoru do niedzielnego poranka będzie adorowany Pan Jezus w Najświętszym Sakramencie. – Uczestnicy przychodzą do kaplicy, kiedy chcą. Zawsze ktoś tam czuwa, pomimo że w międzyczasie dzieje się wiele atrakcji – zamyśla się Marta. Dodaje, że wśród nich będzie w tym roku m.in. koncert ewangelizacyjny ze świadectwem o. Łukasza Buksy OFM. Tradycją już jest, że w Niedzielę Palmową młodzi biorą udział we Mszy św., którą kard. Stanisław Dziwisz odprawia w wawelskiej katedrze. – Forum to możliwość przeżycia nietypowych rekolekcji, tuż przed świętami. Poznajemy też wtedy grafik rekolekcji wakacyjnych. Wiele osób się na nie decyduje, chcąc „przedłużyć” sobie te trzy dni spędzone w Krakowie – podsumowuje Sara.

Moi rozmówcy drugą połowę lipca rezerwują oczywiście na Światowe Dni Młodzieży. Przyznają, że większość animatorów i moderatorów Ruchu angażuje się już indywidualnie w komitetach parafialnych, będąc wolontariuszami ŚDM. Z kolei jako Ruch Apostolstwa Młodzieży w krakowskim kościele Świętego Krzyża będą prowadzić spotkania modlitewne dla pielgrzymów z całego świata. Jednak póki co, wciąż zapraszają na marcowe wydarzenie, które z pewnością będzie dobrym przygotowaniem do spotkania z papieżem Franciszkiem. Więcej informacji: www.grupyapostolskie.pl.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Dajczak: świat chce nas zamknąć w kościele

[ TEMATY ]

forum

Marek Nackowski

– Świat chce nas zamknąć w kościele. I jeżeli dostajemy od tego świata, to przede wszystkim za to, że chcemy ze swoją wiarą wyjść na ulice – mówił bp Edward Dajczak, biskup koszalińsko-kołobrzeski, w homilii 25 kwietnia, podczas Eucharystii rozpoczynającej II Forum Ewangelizacyjne pt. „Jedność w różnorodności - moc w ewangelizacji”. Mszy św. w kościele pw. NMP Królowej Polski w Świdnicy przewodniczył bp Ignacy Dec.

W homilii bp Dajczak zaznaczył, że "bywają sytuacje, kiedy czynimy zło i wtedy katolicy obrywają jak najbardziej słusznie. Na ulicy jednak mamy być pierwszą Ewangelią, jaką ludzie mogą przeczytać".

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości

2021-09-18 23:53

Instytut Prymasa Stefana Wyszyńskiego

O. Bartoszewski o kard. Wyszyńskim: to był człowiek wiary, nadziei i miłości Prymas Tysiąclecia wszystko, co spotykało go w życiu, postrzegał w świetle Opatrzności Bożej – powiedział w wywiadzie dla „Echa Katolickiego” o. Gabriel Bartoszewski OFMCap, promotor sprawiedliwości, a następnie wicepostulator w procesie beatyfikacyjnym kard. Stefana Wyszyńskiego.

O. Bartoszewski wyjaśnił, że na „positio super virtutbus”, czyli dokumentację o heroiczności cnót, których udowodnienie było zadaniem procesu, składały się materiały z przesłuchań różnych osób reprezentujących wiele środowisk, np. lekarzy, osobistości kultury, hierarchów Kościoła i zwykłych ludzi, oraz teologiczna ocena pism prymasa. – „Te dane stanowią fundament niezbędny do beatyfikacji. Podkreślę, iż po przestudiowaniu dokumentacji ośmioosobowa komisja teologów jednogłośnie orzekła, że kard. Wyszyński praktykował cnoty heroiczne. Nie mieli żadnych wątpliwości ani zastrzeżeń, więc to o czymś świadczy” – zaznaczył o. Bartoszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję