Reklama

Niedziela Podlaska

Z czym idziesz przez życie

Wolontariusze zaangażowani w działalność charytatywną przy siemiatyckich parafiach pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i pw. św. Andrzeja Boboli wzięli udział w spotkaniu rekolekcyjnym. Wielkopostny dzień skupienia zorganizowano 27 lutego w parafii w Czartajewie. Ćwiczeniom duchowym przewodniczył ks. Mariusz Woltański

Niedziela podlaska 11/2016, str. 1

[ TEMATY ]

dzień skupienia

Archiwum autorki

Uczestnicy rekolekcji z prowadzącym ks. Mariuszem Woltańskim

Uczestnicy rekolekcji z prowadzącym ks. Mariuszem Woltańskim

Spotkanie rozpoczęła projekcja filmu „Księga ocalenia”. Film głęboki i dający do myślenia był punktem wyjścia do dalszych rozważań. Kolejnym punktem rekolekcji była adoracja Najświętszego Sakramentu. W tym czasie można było też skorzystać z sakramentu spowiedzi. W samo południe ks. Woltański sprawował Mszę św. W homilii zwracał uwagę na postać starszego syna, który często pozostaje niezauważony. Mówił o starszym bracie, który nie cieszy się z powrotu młodszego brata, nawet nie nazywa go swoim bratem, a zgotowane powitanie uważa za niesprawiedliwość. Tymczasem tak jak powrót syna marnotrawnego cieszy ojca w tej przypowieści, tak i nawrócenie każdego grzesznika cieszy naszego Ojca w niebie. Kapłan zauważył, że jest to jedna z dobrze znanych przypowieści ewangelicznych, ale każdy z nas powinien nie tylko znać Słowo Boże, ale też nim żyć. Ks. Mariusz wrócił też w kilku zdaniach do obejrzanego wcześniej filmu, gdzie główny bohater nie rozstawał się ze swoim plecakiem, którego zawartość była dla niego bezcenna. W tym miejscu kapłan postawił pytania: Co jest naszym bagażem? Co niesiemy z sobą przez życie?

Reklama

Dyskusja nad tym, co niesiemy z sobą przez życie, co mamy w swoich torebkach, plecakach, była też przedmiotem rozmowy po Eucharystii. Uczestnicy rekolekcji zostali wcześniej poproszeni, by zabrali ze sobą swoje podręczne bagaże i – sprawdzając ich zawartość – spróbowali odpowiedzieć na zadane wcześniej pytanie: Co niesiemy z sobą przez życie? Podczas rozmowy zwracano uwagę, jak ważny jest właściwy dobór filmów, które oglądamy.

Na zakończenie spotkania grupa pochyliła się nad przypowieścią o uczcie z Ewangelii według św. Łukasza (por. Łk 14, 15-24). Pogłębiona lektura tekstu biblijnego była też próbą poznania uczuć gospodarza, który w przypowieści zaprasza na ucztę, a wybrani goście odrzucają to zaproszenie, zasmucając go. To wspólnotowe pochylenie nad Ewangelią było też próbą odczytania, co Bóg mówi do nas tu i teraz i jak mamy żyć tym Słowem.

Dzień skupienia siemiatyckich wolontariuszy zorganizowano po raz pierwszy w 2015 r. Także w tym roku dzięki posłudze ks. Mariusza Woltańskiego grupa mogła przeżyć wyjątkowy czas i przygotować się do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Razem przy św. Ojcu Pio

Niedziela sandomierska 50/2018, str. VI

[ TEMATY ]

dzień skupienia

św. Ojciec Pio

Ks. Adam Stachowicz

Adorację Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie poprowadził ks. Leszek Biłas

Adorację Chrystusa obecnego w Najświętszym Sakramencie poprowadził ks. Leszek Biłas

Doroczny dzień skupienia przeżywali członkowie Grup Modlitwy Ojca Pio. Spotkanie członków wspólnoty z kilkunastu parafii naszej diecezji odbyło się w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Dębie w przeddzień rozpoczynającego się Adwentu

Każdego roku spotykamy się, aby lepiej się poznać i mieć możliwość wymienić doświadczenia działalności wspólnot w poszczególnych parafiach. Takie spotkania pogłębiają w nas duchowość św. Ojca Pio, chociażby poprzez wysłuchanie konferencji, natomiast na wspólnej modlitwie możemy polecać sprawy własne oraz całej diecezji – informuje diecezjalny duszpasterz GMOP ks. Leszek Biłas i dodaje: – Szczególnie we wspólnocie podjęliśmy modlitwę za małżeństwa sakramentalne. Również naszym założeniem jest, aby Grupy Modlitwy Ojca Pio powstały w każdym dekanacie i wsparły modlitwą Katolickie Centrum Pomocy Rodzinie.

CZYTAJ DALEJ

USA: W Waszyngtonie uczczono pamięć prof. Juliana Kulskiego, powstańca i znanego architekta

2021-09-17 19:52

[ TEMATY ]

pogrzeb

powstaniec

Waszyngton

Wikipedia

Julian Eugeniusz Kulski

Julian Eugeniusz Kulski

W Waszyngtonie odbyła się w piątek msza żałobna po śmierci prof. Juliana Eugeniusza Kulskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego, cenionego architekta i działacza. Był wielkim Polakiem, bohaterem powstania; przyczynił się do rozwoju polsko-amerykańskich relacji - podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

"Dziś żegnamy postać szczególnie zasłużoną dla odzyskania niepodległości przez Polskę, osobę, która wielce przyczyniła się do rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i postaw patriotycznych, a także do budowy dobrych stosunków polsko-amerykańskich" - napisał premier w liście odczytanym przez ambasadora Piotra Wilczka podczas mszy w katedrze św. Mateusza Apostoła w Waszyngtonie.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję