Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Tylko dla wybrańców

Niedziela bielsko-żywiecka 11/2016, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

MR

Ks. Mikołaj Szczygieł zaprasza do Łagiewnik

Ks.  Mikołaj Szczygieł zaprasza do Łagiewnik

Dwa tysiące sto osób – to limit dla tegorocznej Pieszej pielgrzymki diecezji bielsko-żywieckiej do Centrum św. Jana Pawła II i Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, która 30 kwietnia wyruszy z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie.

– Zapisy potrwają tylko do 3 kwietnia. Jeśli liczba zgłoszeń przekroczy 2100 osób, to listy zamkniemy wcześniej. Na razie nie jesteśmy w stanie zorganizować pielgrzymki dla większej liczby pątników na takim poziomie, jaki był w poprzednich latach – wyjaśnia Irena Papla z biura pielgrzymkowego.

Reklama

W pierwszym roku pielgrzymowania wyruszyło z Bielska-Białej do Łagiewnik 792 osoby. W drugim – 1087, a w trzecim – 1371. Z tego względu 4. edycja pielgrzymki została dostosowana do tego trendu, a ze względu na duchowe przygotowanie do Światowych Dni Młodzieży limit przyjęć zwiększono o 600 miejsc. To sprawia, że do istniejących grup doszły dwie nowe: św. Maksymiliana Kolbego i św. Matki Teresy z Kalkuty. O kolejne miejscowości rozrosła się również przestrzeń noclegowa. Po raz pierwszy uczestnicy pielgrzymki będą nocować w Nowej Wsi k. Kęt, Kleczy Dolnej, Marcyporębie, Gajach i Libertowie. Nie zmienia się za to liczba kilometrów do przejścia ani trasa. Do pokonania będzie ok. 100-kilometrowy dystans, który podzielony jest na 4 dni marszu.

Zapisy na pielgrzymkę można dokonać w księgarniach katolickich: na Rynku w Kętach, „Św. Rity” w Bielsku-Białej, „Emaus” w Andrychowie, oraz w parafiach: św. Jerzego w Cieszynie, św. Małgorzaty i św. Katarzyny w Cięcinie, św. Maksymiliana w Oświęcimiu, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lipniku i w Żywcu. Zapisać się można także poprzez Internet. W ub.r. w ten sposób zapisało się 350 osób.

– Chciałbym zwrócić uwagę na przedział wiekowy osób, które biorą udział w pielgrzymce. Na pierwszej najwięcej osób było z przedziału wiekowego 51-60 lat, a na drugiej i trzeciej – z przedziału wiekowego 11-20, czyli młodzież gimnazjalno-licealna – mówił ks. Mikołaj Szczygieł, dyrektor pielgrzymki.

W historii Sanktuarium w Łagiewnikach podbeskidzka pielgrzymka zapisała się jako pierwsza pielgrzymka diecezjalna. Dotychczas podobne piesze grupy trafiały tam z poszczególnych miast. Zainteresowanie podbeskidzką pielgrzymką zaczyna już wykraczać poza granice diecezji.

2016-03-10 11:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: trwa Ogólnopolska Konferencja Pracowników Socjalnych

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Piotr Nowosielski

Na Jasnej Górze trwa 14. Ogólnopolska Konferencja Pracowników Socjalnych. Dwudniowe spotkanie odbywa się pod hasłem „Kontrakt socjalny w procesie aktywizacji osób i rodzin szansą na nową jakość pracy socjalnej”. Uczestniczy w nim ponad sto osób z kilkudziesięciu ośrodków pomocy społecznej z całego kraju.

Mszę św. w intencji pracowników socjalnych odprawił o. Dezyderiusz Pol, franciszkanin z Warszawy, kształcący pracowników socjalnych oraz wolontariusz w zakładach penitencjarnych. W kazaniu zachęcał uczestników Konferencji do „osobistego, zgodnego z etyką zawodu, zaangażowania”. - Obudź w sobie dobrego Samarytanina, tak, jak Maryja u krewnej swojej Elżbiety, na weselu w Kanie Galilejskiej, pod krzyżem. Bądź czuły, wrażliwy i otwarty na potrzeby innych i okazuj współczucie, i pomagaj tym współczesnym obitym i porzuconym – zachęcał kaznodzieja. Kapłan podkreślał, że pomoc bliźniemu może przybrać różny kształt, „może być to zwyczajne przyjazne spojrzenie, może być to uśmiech, może być dobre słowo, może być także modlitwa posłana wprost do Boga, może to również być ofiara z naszych trudów i cierpień za tych, którzy być może cierpią bardziej niż my”.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Pielgrzymkowe dziękczynienie

2021-09-18 16:21

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum Akcji Katolickiej

Już po raz kolejny Akcja Katolicka z parafii św. Anny ze swoim duszpasterzem ks. Andrzejem Milczarkiem i grupą parafian udała się z okazji 100-lecia Archidiecezji Łódzkiej na pielgrzymkę której trasa prowadziła przez ciekawe i historyczne miejsca z pięknymi zabytkami takie jak: Chęciny ( Jaskinia Raj ) , Łysą Górę ( klasztor Świętego Krzyża), Roztocze ze,, szlakiem szumów", Zwierzyniec ( kościół na wyspie pw. św. Jana Nepomucena ), Krasnobród ( Sanktuarium Nawiedzenia NMP z kapliczką objawień na wodzie ), Lublin, który zachwyca Starym Miastem, którego sercem jest zamek królewski z kaplicą św. Trójcy. Miejscami w których modliliśmy się w intencjach wszystkich dzieł ewangelizacyjnych naszej diecezji były: Kaplica Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, Archikatedra i Bazylika oo. Dominikanów w Lublinie, Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej z cudowna figurka w Wąwolnicy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Nałęczowie-miasto i uzdrowisko z którym związani byli S. Żeromski, B. Prus, H. Sienkiewicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję