Reklama

Specustawa o Światowych Dniach Młodzieży

Przyspieszają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka w Polsce. Przedstawiony przez rządowy zespół koordynujący działania poszczególnych resortów premiera projekt specjalnej ustawy ma ułatwić sprawne zabezpieczenie organizacji ŚDM

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, w związku z tym, że w ŚDM może wziąć udział nawet 2,5 mln pielgrzymów, konieczne było stworzenie szczególnych rozwiązań prawnych umożliwiających zapewnienie bezpieczeństwa, w tym medycznego, porządku publicznego oraz wsparcie podmiotów realizujących zadania związane z organizacją ŚDM, np. samorządów.

Reklama

– Specustawą dajemy narzędzia do sprawnej organizacji Światowych Dni Młodzieży. Chcemy, by została przyjęta jak najszybciej, bo niektóre przepisy – np. dotyczące skrócenia terminów dla zamówień publicznych – muszą wejść w życie tak szybko, aby można było ogłosić przetargi na sprzęt potrzebny przy organizacji ŚDM – mówi min. Paweł Majewski, pełnomocnik rządu ds. ŚDM. – Myślę, że mimo tak krótkiego czasu, jaki mieliśmy na przygotowanie Światowych Dni Młodzieży, wszystkie zadania powierzone służbom uda się wykonać dobrze, impreza przebiegnie sprawnie i będzie to udane wydarzenie.

Odnosząc się do wizyty papieża Franciszka, min. Majewski zaznaczył, że jest to wizyta wyjątkowa także z tego względu, iż stroną zapraszającą nie jest tym razem państwo, jak podczas wcześniejszych papieskich pielgrzymek, lecz Kościół. Także z tego względu – jak tłumaczy – konieczne było stworzenie specjalnych regulacji. Ustawa będzie nakładać na organizatora ŚDM, którym jest archidiecezja krakowska, obowiązek opracowania planu postępowania na wypadek zagrożenia podczas ŚDM. Plan ten organizator ŚDM ma przekazać do 15 maja szefom policji oraz straży pożarnej.

2016-03-09 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duchowe propozycje dla młodych podczas ŚDM 2016

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Archiwum Stowarzyszenia GPS Kalwaria

Festiwal Młodych, Centrum Powołaniowe, Międzynarodowe Centrum Ewangelizacyjne MCE/ICE 2016 czy katechezy z biskupami - to oprócz Wydarzeń Centralnych propozycje dla pielgrzymów z całego świata, którzy w dniach 25-31 lipca przyjadą do Krakowa na spotkanie z papieżem.

Festiwal Młodych

CZYTAJ DALEJ

Arch. katowicka: rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją ks. Jana Machy

2021-09-20 07:04

wikipedia.org

W niedzielę 19 września w parafiach archidiecezji katowickiej rozpoczęła się nowenna przed beatyfikacją Sługi Bożego ks. Jana Machy. Będzie ona trwać przez dziewięć niedziel aż do dnia beatyfikacji, czyli 20 listopada br. Nowenna jest elementem przygotowania diecezjan do tego wydarzenia.

Nowenna ma formę nabożeństwa. Na beatyfikację została skomponowana pieśń pt. "Wezwanie do bł. Jana Machy", która jest częścią nowenny. Ponadto proponuje się, by odmówić Modlitwę o łaskę za wstawiennictwem Sługi Bożego i przeczytać krótkie rozważanie - są to słowa ks. Machy.

CZYTAJ DALEJ

Podróż za darmo komunikacją miejską? 22 września we Wrocławiu

2021-09-21 20:19

Wojciech Mścichowski

W związku z corocznymi obchodami Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, 22 września 2021 roku, w Dniu bez Samochodu, przez cały dzień bezpłatnie będzie można korzystać z przejazdów komunikacją miejską i międzygminną.

W przeciwieństwie do innych miast, w stolicy Dolnego Śląska darmowa komunikacja skierowana jest do wszystkich podróżnych, nawet tych, którzy na co dzień nie poruszają się samochodem – to oznacza, że aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów, nie trzeba posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję