Reklama

Misterium na Cytadeli

Plac pod Dzwonem Pokoju w Poznaniu wkrótce zmieni się w biblijną Jerozolimę. Już po raz 15. największe widowisko pasyjne w Europie – Misterium Męki Pańskiej – zostanie wystawione na Cytadeli 19 marca 2016 r., w sobotę przed Niedzielą Palmową o godz. 19

Wszystko zaczęło się podczas śpiewania utworów pasyjnych w Poznańskim Chórze „Polihymnia” w latach 1994-97. Potem pojawili się odpowiedni ludzie – w podobnym wieku, o podobnych poglądach i chętni do współpracy. Dzisiaj dołączają do nich nowi. Jest kilka osób, których przyjaźń została wypróbowana i bez których trudno wyobrazić sobie Misterium. To przygoda, wspaniale spędzony czas i dobra okazja do ofiarowania czegoś ważnego bliźniemu. Misterium jest spełnieniem niejednego marzenia, by przeżyć życie w ciekawy sposób.

Radość i wzruszenie

Jeśli ktoś chce, w każdej chwili może dołączyć do organizatorów i występować w Tłumie. To niesamowite doświadczenie. Prób nie ma zbyt wiele, a przeżycia – bezcenne. Nie ma co się zastanawiać, tylko zapisać się i wystąpić w tym wyjątkowym roku. O wszystkich aspektach, połączonych chórach poznańskich, rozmachu wydarzenia, nagłośnieniu i świetle można przeczytać na stronie: www.misterium.eu .

Reklama

Artyści cieszą się, kiedy podczas Misterium ludzie się wzruszają. Wtedy myślą sobie, że warto było, i wiedzą, że dla takich przeżyć realizują Misterium od wielu lat. Pewnie dlatego pracują niemal w tym samym gronie osób przygotowujących.

Misterium Męki Pańskiej jest już stałym wydarzeniem w Poznaniu, wpisującym się w tradycję Wielkiego Postu. Poznaniacy i Wielkopolanie pokochali to widowisko. Stało się ono ważną częścią życia duchowego i artystycznego, tradycją, dzięki której wchodzą w atmosferę Wielkiego Tygodnia i przygotowują się do świąt Wielkiej Nocy. Dzięki Misterium przenoszą się w czasy Jezusa Chrystusa i uczestniczą w Ostatniej Wieczerzy, wspólnie przeżywają wydarzenia w Ogrodzie Oliwnym, obrady Sanhedrynu, decyzję Poncjusza Piłata. Wraz z Jezusem uczestniczą w Jego drodze krzyżowej, są świadkami ukrzyżowania i śmierci Zbawiciela, a na koniec doznają wzruszeń w akcie Zmartwychwstania oraz gdy pojawia się obraz Jezusa Miłosiernego, który wprowadza w scenę finałową poświęconą Bożemu Miłosierdziu i Janowi Pawłowi II. Ważnym elementem jest wniesienie przez wspaniałych tancerzy Polskiego Teatru Tańca ewangeliarza, który jest swoistą klamrą dotyczącą życia Jana Pawła II i nawiązuje do symbolicznego znaku z pogrzebu Papieża, a także pokazuje, na jakim fundamencie oparte jest Misterium. Całemu widowisku towarzyszy niesamowita gra światła i dźwięku połączona z muzyką pasyjną wykonywaną przez Poznański Chór „Polihymnia” oraz chóry poznańskie i orkiestrę symfoniczną. Podczas widowiska używane są gigantyczne reflektory lotnicze, wytwarzające światło, jakiego nie da się uzyskać z żadnych innych źródeł. To wszystko trzeba zobaczyć i przeżyć osobiście.

Imponująca skala

Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli to ogromne przedsięwzięcie. Co roku tworzy je zespół ok. 1000 osób. Spośród 200 aktorów większość to amatorzy, którzy na co dzień pracują jako informatycy, bankowcy, nauczyciele akademiccy, handlowcy czy urzędnicy. W widowisku uczestniczą także harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego oraz Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Przygotowanie scenografii złożonej z pałacu Piłata, świątyni jerozolimskiej, bramy Jerozolimy oraz podestu pod drogę krzyżową i Golgotę, składającej się z kilku ton rusztowań, zajmuje tydzień, a realizatorzy dźwięku i światła, aby spotęgować nastrój powagi i skupienia, precyzyjnie ustawiają reflektory oraz urządzenia akustyczne przez kilka dni. Efektem jest doskonale stworzone widowisko, które porusza serca zarówno głęboko wierzących, jak i tych, którzy oglądają spektakl dla doznań artystycznych. Podczas sceny Ostatniej Wieczerzy widzowie zostają obdarowani chlebem. Co roku specjalnie na tę okazję pieczonych jest 1000 bochenków pszennego chleba – odpowiedzialna za to jest poznańska piekarnia Fortuna, która wypieka te chleby od pierwszego Misterium. Uczestnicy widowiska odrywają kawałki chleba i przekazują bochenek ludziom stojącym obok. Jest to symbol konieczności dzielenia się dobrami w wymiarze zarówno doczesnym, jak i wiecznym.

Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej będzie nawiązywało w jednej ze scen do tematu i symboliki chrztu św. z okazji 1050-lecia Chrztu Polski.

2016-03-09 08:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Profanacja figury Matki Bożej w Aninie

2021-09-17 17:10

[ TEMATY ]

Warszawa

profanacja

figura

wPolityce

W nocy z czwartku na piątek w ogrodzie domu zakonnego Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi w Warszawie-Aninie zrzucono z cokołu przedwojenną figurę Matki Bożej. Brak ponad metrowej figury dostrzegły siostry wracające z Mszy św.

W rozmowie z Radiem Warszawa proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie ks. Marek Doszko wskazał, że na intencjonalne działanie sprawców wskazuje kabel telefoniczny owinięty wokół szyi figury Maryi. Na szczęście figura wylądowała ona na miękkiej ziemi i liściach, nie uległa więc poważnemu zniszczeniu.

CZYTAJ DALEJ

Szczecin: Pobicie księdza

2021-09-16 14:17

[ TEMATY ]

Szczecin

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sprawą pobicia księdza i znieważenia krzyża zajmują się szczecińska policja i prokuratura. Zatrzymany został 33-letni mężczyzna.

Policjanci zgłoszenie otrzymali po godz. 10 w środę. Do przedsionka kościoła na szczecińskich Pomorzanach wszedł mężczyzna, który miał połamać krzyż i uderzyć księdza, który chciał go powstrzymać.

CZYTAJ DALEJ

Postawić wszystko na Maryję - "Archidiecezjanie na Jasnej Górze"

2021-09-17 19:46

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

W ramach Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej na Jasną Górę odprawiona została Msza św., której przewodniczył ks. abp Józef Kupny.

Licznie zgromadzeni duchowni, siostry zakonne i wierni, wsłuchując się w homilię, mogli usłyszeć słowa dotyczące Matki Bożej, w kontekście Jej osoby w wydarzeniach z Kany Galilejskiej. Nie zabrakło także odniesienia do ostatniej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego oraz M. Elżbiety Róży Czackiej. - Prymas Tysiąclecia kochał to miejsce i które w czasach, gdy komuniście chcieli zniszczyć i uciszyć Kościół. Kiedy wydawało się, że nie ma dla Kościoła w Polsce żadnego ratunku, Prymas wszystko postawił na Maryję. Dziś mówi się, że nowy błogosławiony uratował Polskę przed potopem komunistycznego reżimu. Zrobił to odnawiając wiarę w naszym narodzie - podkreślił metropolita wrocławski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję