Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Nowak, który również wygłosił homilię. – Bóg chce, aby człowiek żył i aby żył na wieki – mówił Ksiądz Arcybiskup. – W tym zdaniu mieści się także i ta myśl, by człowiek na tej ziemi żył godnie. Abp Nowak zaznaczył, że lekarze, którzy leczą, sprawiają, że człowiek żyje dłużej. W tekstach biblijnych znajdujemy wskazówkę, że służba człowieka ma być totalna, tzn. wewnętrzna i zewnętrzna. Zewnętrzna to służba życiu, wewnętrzna to przykład wiary i miłości. Fundamentem służby lekarza jest miłość miłosierna. O miłości miłosiernej pisał m.in. Ojciec Święty Jan Paweł II w encyklice „Dives in misericordia”. Wymowny jest również zawarty w Ewangelii nakaz: „Idź i pojednaj się z bratem twoim”, który oznacza, że mamy być ludźmi jedności i jednania. Bóg jest jednością, a Chrystus tym, który jedna człowieka z Bogiem. Jedność jest nam zadana. Ale niestety, jesteśmy świadkami sytuacji, także w naszej Ojczyźnie, kiedy niektórzy chcą nas na siłę podzielić.
Reklama
W najważniejszym przykazaniu Pan Bóg każe nam miłować. Mamy więc służyć każdemu człowiekowi z miłością od poczęcia aż po kres jego życia. Ważną rolę pełni w tej służbie nasza bliskość ołtarza, a więc nasza Eucharystia i modlitwa. Kiedy Matkę Teresę z Kalkuty zapytano na jednej z granic, czy ma broń, odpowiedziała twierdząco i pokazała swój modlitewnik. Dialog z Bogiem, czyli modlitwa, daje nam siłę. Ksiądz Arcybiskup zacytował list Henryka Sienkiewicza, w którym pisał on do przyjaciela: „Jakoś z potrzeby klęknąłem pewnego wieczora do niemówionego od dwóch lat pacierza. Od tej chwili wierzę z całą siłą. Krótka ta modlitwa podziałała na mnie zbawiennie”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jezus jest naszym przyjacielem, a przyjaźń z nim sprawia, że nasze życie staje się naprawdę piękne. Bramą do tej przyjaźni jest sakrament pokuty i pojednania. – Odnawiajmy tę przyjaźń szczególnie w Roku Świętym Miłosierdzia, w roku 1050. rocznicy Chrztu Polski – podkreślił Ksiądz Arcybiskup. Przypomniał też słowa z wiersza ks. Jana Twardowskiego: „Człowiek wtedy największy, gdy przed Bogiem płacze”. – Pojednajmy się z Bogiem i jednoczmy ludzi w miłosiernej miłości, pod patronatem przedobrej Matki, najpiękniejszego człowieka na ziemi – Maryi – zaapelował na zakończenie homilii abp Stanisław Nowak.
Akt zawierzenia środowiska lekarskiego Matce Bożej odczytała dr n. med. Wanda Terlecka – prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich.