Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Betlejemskie Światło Pokoju dla Ukrainy

Harcerze lubaczowskiego i jarosławskiego Hufca ZHP wraz z władzami samorządowymi i duchowieństwem przekazali uroczyście Betlejemskie Światło Pokoju sąsiadom zza wschodniej granicy z obwodu jaworowskiego. Stało się to na przejściu granicznym w Budomierzu 5 stycznia, w przeddzień obchodzonej w tym czasie przez grekokatolików i prawosławnych Wigilii Świąt Bożego Narodzenia.

Reklama

Jest już tradycją, że do takich spotkań dochodzi co roku na przejściach granicznych w Korczowej lub w Budomierzu. Delegacja polska przekroczyła granicę państwową, by zaprosić gości na swoją stronę. Po oficjalnych powitaniach przez starostę lubaczowskiego Józefa Michalika były okolicznościowe wystąpienia. Wicewojewoda podkarpacki Witold Lechowski życzył przyjaciołom z Ukrainy, by konflikt na wschodzie został rozwiązany, a naród ukraiński mógł się rozwijać w pokoju. Zadeklarował pomoc w rozwijaniu przyjaźni polsko-ukraińskiej. Wicemarszałek województwa podkarpackiego Lucjan Kuźniar podziękował władzom powiatów lubaczowskiego, jarosławskiego i obwodu jaworowskiego za kontynuowanie tradycji przekazywania światła pokoju oraz budowania mostów dobrych relacji sąsiedzkich. Życzył dołączenia narodu ukraińskiego do wspólnoty europejskiej i by „żadne zagrożenia nie były powodem waszego niepokoju”. W imieniu władz powiatowych i gminnych powiatów lubaczowskiego i jarosławskiego życzenia świąteczne i noworoczne złożył starosta Józef Michalik. Były też życzenia władz obwodu jaworowskiego dla przyjaciół z Polski, a składali je: Wołodymir Syczak – przewodniczący Rady Rejonu Jaworowskiego, Orest Gnyp – starosta jaworowski, Paweł Bakunest – mer Jaworowa.

Po części oficjalnej była wspólna modlitwa. Ewangelię o Bożym Narodzeniu przekazał lubaczowski proboszcz ks. Roman Karpowicz. Wybrzmiała ona też w języku ukraińskim. Wspólnie odmówiono „Ojcze nasz”, a świątecznej modlitwie przewodniczył duszpasterz Straży Granicznej w Przemyślu greckokatolicki kapłan ks. Jan Tarapacki. – Przekazujemy dziś sobie Betlejemskie Światło Pokoju. Światło przyszło na świat, by go oświecić, by człowiek mógł odnaleźć drogę do wieczności. Święta mają pomóc nam na nowo tę światłość rozeznać w naszych sercach. Chrystus przychodzi na świat, byśmy stali się wspólnotą. I choć dzieli nas granica, jesteśmy ludźmi, którzy wierzą w tego samego Boga. Mamy tę samą Ewangelię. Należymy do jednej wielkiej rodziny chrześcijan, ludzi wierzących w Chrystusa. Jesteśmy dzisiaj razem w szerokim wachlarzu osób, obrządków i wyznań, by prosić Jezusa – Światłość świata, abyśmy byli także wspólnotą. Aby nikt i nic tej wspólnocie ludzi wierzących nie zagrażał, żadne systemy polityczne czy ideologie. W tym roku odbędą się w Polsce Światowe Dni Młodzieży. Czujcie się zaproszeni na spotkanie młodzieży całego świata z papieżem Franciszkiem – to główne myśli krótkiej homilii dziekana lubaczowskiego ks. kan. Andrzeja Stopyry.

Były też dwie homilie ojców kościoła greckokatolickiego i prawosławnego. Następnie harcerze przekazali światło pokoju duchowieństwu, władzom i rówieśnikom ze strony ukraińskiej, a władze samorządowe wręczyły stroiki świąteczne i upominki. Były wstąpienia artystyczne młodzieży i wspólne kolędowanie oraz czas degustacji polskich potraw wigilijnych, gościom smakował barszcz z uszkami i pierogi. Warto dodać, że w tym spotkaniu uczestniczyło też 40 dzieci z Donbasu, gdzie toczy się wojna. Zostały zaproszone do Jaworowa na święta. Dołączyła do nich kolejna grupa z obwodu donieckiego i ługańskiego, by w rodzinach Jaworowa wspólnie spożyć Wigilię, pomodlić się w cerkwi na Boże Narodzenie, kolędować z rówieśnikami, zwiedzić Lwów i uczestniczyć w specjalnie przygotowanym programie.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Minister rodziny i polityki społecznej przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju

[ TEMATY ]

Betlejemskie Światło Pokoju

Karol Porwich /Niedziela

Dziękuję wszystkim harcerzom i wolontariuszom za włączenie się we wszystkie działania dla dobra drugiego człowieka. Przyczynią się one do tego, że skutecznie zwalczymy epidemię – mówiła w piątek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W piątek minister Maląg przyjęła Betlejemskie Światło Pokoju. Tegorocznym hasłem jest "Światło służby".

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Abp Marek Jędraszewski do pracowników Szpitala im. J. Dietla: Włączacie się w Ewangelię cierpienia

2021-09-25 12:02

Flickr/Archidiecezja Krakowska

– Także wy, włączyliście się w tę – przekazywaną z pokolenia na pokolenie – Ewangelię cierpienia po to, żeby służyć ludziom, którzy niekiedy z lękiem i obawą przekraczają mury szpitala szukając dla siebie zdrowia, umocnienia, nadziei na przeżycie – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszą św. w katedrze wawelskiej sprawowanej w intencji pacjentów i pracowników Szpitala Specjalistycznego im. Józefa Dietla w Krakowie w 40-lecie jego istnienia.

W czasie homilii arcybiskup zauważył, że Apostołowie nie zrozumieli zapowiedzi paschy Chrystusa. – Bali się pytać o cierpienie, o krzyż – mówił metropolita krakowski i dodawał, że krzyż i cierpienie od początku wpisały się w przepowiadanie Kościoła. Odwołując się do św. Pawła, który mówił, że „w swoim ciele dopełnia braki udręk Chrystusa, dla dobra Jego Ciała, którym jest Kościół” (Kol 1, 24) wskazał, że cierpienia mają sens, mogą przyczynić się dla dobra Kościoła. Arcybiskup zaznaczył, że mogą one być przyjmowane dobrowolnie, zwłaszcza wtedy, gdy łączy się je z cierpieniami Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję