Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Uroczystości Światowej Federacji Dekarzy

Z udziałem prezydenta Światowej Federacji Dekarzy oraz m.in. prezesa Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy, samych dekarzy oraz ich rodzin, 9 stycznia odbyło się spotkanie opłatkowe, które było dopełnieniem otwarcia w Biłgoraju oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w kaplicy Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów, której przewodniczył duszpasterz biłgorajskich dekarzy ks. Andrzej Niedużak: – Cieszę, się, że nasze spotkanie odbywa się w scenerii bożonarodzeniowej, że gromadzimy się na wspólnym opłatku. Robimy to po to, by nowy Rok zacząć z Panem Bogiem, by obecny był On w życiu osobistym, rodzinnym i zawodowym dekarzy – powiedział ks. Niedużak.

Reklama

Po Eucharystii wszyscy składali sobie życzenia i dzielili się opłatkiem. Dla uczestników spotkania zorganizowany został poczęstunek oraz pokaz specjalistycznego sprzętu dekarskiego. W ramach wydarzenia nastąpiło również otwarcie biłgorajskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy w Biłgoraju, a także klasy szkolącej w zawodzie dekarz w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju. Zgodnie z zapowiedziami dyrektora „budowlanki”, szkoła jest przygotowana na otwarcie nowego kierunku kształcenia.

– Posiadamy odpowiednio przygotowaną kadrę pedagogiczną, sale wykładowe i zaplecze dydaktyczne oraz internat, w którym zakwaterowanie znaleźć może młodzież z dalszych miejscowości. Wierzę, że współpraca z Polskim Stowarzyszeniem Dekarzy, jego biłgorajskim oddziałem oraz lokalnymi firmami pozwoli kształcić młodzież zarówno w wiedzy praktycznej, jak i teoretycznej, a przez to poszerzać ofertę kształcenia zawodowego w powiecie – zaznaczył Stanisław Sitarz, dyrektor ZSBiO w Biłgoraju.

Otwieranie klas kształcących w zawodzie dekarz jest ważne dla Światowej Federacji Dekarzy, co podkreślił Michał Olszewski, prezydent Światowej Federacji Dekarzy, mówiąc: – Zależy nam, by w Polsce było jak najwięcej klas kształcących przyszłych dekarzy. Specjaliści – w każdej dziedzinie – a w tej szczególnie, są potrzebni. Jestem pewien, że takie inicjatywy jak ta dzisiejsza są krokiem w dobrą stronę.

Prężnej działalności biłgorajskim dekarzom gratulowali m.in. Starosta Biłgorajski, Burmistrz Biłgoraja i Wójt Gminy Biłgoraj.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie opłatkowe w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej

[ TEMATY ]

Watykan

spotkanie opłatkowe

Grzegorz Gałązka

Ambasady przy Stolicy Apostolskiej organizują przyjęcia z okazji różnych świąt, głównie narodowych. Również w Ambasadzie RP przy Stolicy Apostolskiej, tak jak i wszystkich innych placówkach dyplomatycznych naszego kraju, obchodzone jest święto narodowe 11 listopada. Ale w tej Ambasadzie odbywają się też szczególne uroczystości – przedświąteczne spotkania opłatkowe. Również w tym roku ambasador Janusz Kotański wraz z małżonką podejmowali gości w siedzibie Ambasady, która od 1997 r. znajduje się w Palazzo Delfini (Pałac Delfini), w samym centrum Rzymu, niedaleko placu Weneckiego (jest on obecnie własnością kościoła św. Stanisława).

Ambasada Polski przy Stolicy Apostolskiej działa od 1989 r. tzn. od kiedy zostały wznowione stosunki dyplomatyczne między naszym krajem a Watykanem. Pierwszym po drugiej wojnie światowej przedstawicielem Polski przy Stolicy Apostolskiej został dawny reżymowy minister oświaty i wychowania Jerzy Kuberski - był on więc ambasadorem PRL. Natomiast pierwszym ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej był wybitny profesor Henryk Kupiszewski, który piastował ten urząd w latach 1990–1994. Zastąpił go Stefan Frankiewicz, dawny redaktor naczelny „Więzi” i redaktor polskiej edycji L’Osservatore Romano (1979-1989) - reprezentował Polskę przy Stolicy Apostolskiej i przy Zakonie Kawalerów Maltańskich w latach 1995 - 2001. I to właśnie w czasie kadencji ambasadora Frankiewicza rezydencja Ambasady została przeniesiona ze skromnego apartamentu przy ulicy Balduina do centrum Rzymu, właśnie do Pałacu Delfini. Miejsce to ma długą i ciekawą historię - od października 1538 r. do lutego 1541 r. mieszkał tutaj św. Ignacy Loyola i jego pierwsi towarzysze (była to ich trzecia siedziba w Rzymie). Kiedyś na miejscu obecnego pałacu wznosiła się kamienica Antonia Frangipaniego, a dopiero później właścicielem domu stał się Mario Delfini, który dał imię pałacowi i ulicy. Tradycja głosi, że gdy w 1548 r. wznoszono nowy budynek, pozostawiono pokój, w którym miał mieszkać św. Ignacy - do dziś na parterze budynku zachowały się dwa małe pokoje z XIV lub XV wieku. Dom przy ulicy Delfini odegrał wielka rolę w historii Towarzystwa Jezusowego: tutaj w 1539 r. odbywały się spotkania, podczas których zastanawiano się nad założeniem zakonu; tutaj św. Ignacy opracował pierwszą wersję reguły zakonu; stąd w marcu 1540 r. wyruszył do Indii Franciszek Ksawery. W mroźną zimię, z roku 1538 na 1539, w domu Frangipaniego Ignacy i jego towarzysze udzielali gościny głodującym ubogim Rzymu - jezuiccy historycy podają, że owej zimy ojcowie udzielili pomocy ok. 3 tys. potrzebującym.

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Stygmaty św. Franciszka odpowiedzią na prośbę Mahometa

2021-09-18 22:40

Norbert Polak

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

Wspólnota parafialna Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach obchodziła święto patronalne i przyjazd wicekomisarza Ziemi Świętej. o. Dariusza Sambora.

    W kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie-Bronowicach 17 września odbył się odpust parafialny i przywitanie wicekomisarza Ziemi Świętej, o. Dariusz Sambora.

    Na początku wydarzenia franciszkanie świeccy, rada parafialna i seminarzyści złożyli podziękowania na ręce jubilata. Następnie przemówienie wygłosił proboszcz świątyni, o. proboszcz Eligiusz Dymowski. Duchowny zauważył, że Krzyż Jerozolimski i stygmaty św. Franciszka z Asyżu łączą się ze sobą w sposób szczególny. - Dzisiaj dwa miejsca szczególne łączą się ze sobą — miejsce w Jerozolimie, bazylika Bożego Grobu, Góra Kalwaria i drugie miejsce w Europie, we Włoszech, góra La Verna. Dwa miejsca związane ze znakiem Zbawienia, jaki każdego dnia czynimy poprzez znak Krzyża. Tam, w Jerozolimie, Chrystus oddał swoje życie za każdego człowieka. Na górze La Verna Swojego wiernego ucznia, św. Franciszka z Asyżu obdarzył darem stygmatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję