Reklama

Głos z Torunia

Toruń

W klimacie Ewangelii

Spotkanie opłatkowe świeckich współpracowników Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Toruńskiej odbyło się w Toruniu

W kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu 9 stycznia pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego sprawowano Mszę św., którą koncelebrowali diecezjalny duszpasterz rodzin ks. dr Jarosław Ciechanowski i rektor ks. kan. prof. dr hab. Dariusz Zagórski.

Świadectwo miłości

W homilii Ksiądz Biskup, odnosząc się do pracy doradców życia rodzinnego w zakresie przygotowania do małżeństwa, zauważył, że w pracy z narzeczonymi nie chodzi tylko o przekaz wiedzy, a bardziej o świadectwo Bożej miłości. Z młodymi trzeba rozmawiać w klimacie Ewangelii, by uczyli się prawdziwej miłości, a nie budowali swego małżeństwa na serialowych wzorcach.

Spotkanie opłatkowe

Reklama

W Centrum Dialogu im. Jana Pawła II miało miejsce spotkanie opłatkowe. Biskup Andrzej wręczył grupie doradców dyplomy z podziękowaniem za wieloletnią, pełną zaangażowania posługę w Duszpasterstwie Rodzin Diecezji Toruńskiej. Tradycyjnie łamano się opłatkiem, była okazja do rozmów i wymiany doświadczeń.

Przygotowanie do małżeństwa

Ks. dr Jarosław Ciechanowski poinformował o zakończeniu pracy nad nowym programem przygotowania narzeczonych do sakramentu małżeństwa. Spotkania dla narzeczonych w nowej formule rozpoczną się już w lutym w dekanacie chełmżyńskim. Także w lutym zostanie zainaugurowane 2-semestralne Studium Życia Rodzinnego w Brodnicy przygotowujące do pracy w poradnictwie oraz prowadzenia cyklu spotkań dla narzeczonych.

Leczenie niepłodności

W części szkoleniowej z wykładem wystąpiła Aleksandra Baryła – lekarz specjalista ginekologii i naprotechnologii. Pojawiło się wiele szczegółowych informacji na temat diagnozowania i leczenia niepłodności. Prelegentka zwróciła uwagę, że w wypadku prokreacyjnych niepowodzeń małżonków należy również przyjrzeć się płodności mężczyzny. Jest prostsza w diagnozowaniu, w wielu przypadkach wystarczy zlikwidowanie długotrwałych infekcji. U kobiety celem jest przywrócenie zdrowia, którego potwierdzeniem są cykle optymalne z prawidłową owulacją i prawidłowymi poziomami hormonów.

Pani doktor wskazała na dwie najczęstsze przyczyny problemów zdrowotnych upośledzających płodność, którymi są endometrioza oraz choroby tarczycy.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie opłatkowe dla szczecińskich opozycjonistów

Niedziela szczecińsko-kamieńska 4/2019, str. II

[ TEMATY ]

spotkanie opłatkowe

Magdalena Ruczyńska

Wytworzyła się tradycja spotkań noworocznych byłych działaczy antykomunistycznej opozycji

Wytworzyła się tradycja spotkań noworocznych byłych działaczy
antykomunistycznej opozycji

Jeden z kapelanów „Solidarności” ks. kan. Waldemar Szczurowski rozpoczął spotkanie w Szczecinie modlitwą. Powiedział, że już wytworzyła się tradycja spotkań noworocznych byłych działaczy antykomunistycznej opozycji, którzy we własnym gronie mogą dzielić się opłatkiem. Spotkanie organizowane jest przez szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. – My jesteśmy świadkami pamięci tamtych lat – mówił ks. Szczurowski. – Ważne jest to, co pozostawimy po sobie. Apelował o przywrócenie etosu „Solidarności”: – Jak myśmy się spierali, ale potrafiliśmy być jedno. Teraz możemy wspominać tych, którzy są po tamtej stronie i stanęli już przed Sądem Ostatecznym – dodał, dziękując opozycjonistom za obecność na corocznych „Zaduszkach dla Bohatera” na Cmentarzu Centralnym.

CZYTAJ DALEJ

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w rozmowie z egzorcystą!

2021-09-28 14:51

[ TEMATY ]

duchowość

egzorcyzmy

egzorcysta

youtube.com/ksiadzzosiedla

Jak wyglądają egzorcyzmy? Co nadprzyrodzonego może się wydarzyć? Dlaczego Bóg dopuszcza opętania? Jaką rolę pełni Maryja?

Ks. Rafał Główczyński w najnowszym odcinku swojego vloga rozmawia z egozrcystą Archidiecezji Warszawskiej - Ks. Jackiem Fijałkowskim.

CZYTAJ DALEJ

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

[ TEMATY ]

aborcja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Papież zauważył, że aborcyjne prawo nie tylko przyzwala na zabójstwo, ale także oswajają nas z tym, że zabójstwo, uciekanie się do usług płatnego mordercy jest sposobem na rozwiązywanie naszych problemów. Zdaniem Franciszka jest to straszny nawyk, przejaw kultury odrzucenia, która zabija również osoby starsze za pomocą eutanazji. Zdaniem abp. Paglii to bardzo ważne, że słowa te padły właśnie w kontekście zmagania się z pandemią.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję