Reklama

Niedziela Świdnicka

Kolędowanie nas jednoczy

Już po raz dwunasty parafia pw. św. Jadwigi Śląskiej w Bolkowie zorganizowała wspólnie z tamtejszymi władzami samorządowymi, Gminno-Miejskim Ośrodkiem Kultury, Sportu i Rekreacji, placówkami oświatowymi Diecezjalny Festiwal Kolęd i Pastorałek

Choć w nazwie ta impreza miała przymiotnik: „diecezjalny”, to jednak jej uczestnicy, a było ich w sumie ponad 250, wywodzili się z całej metropolii wrocławskiej. Honorowy patronat nad festiwalem sprawowali: pasterz Kościoła świdnickiego bp Ignacy Dec oraz burmistrz Bolkowa Jarosław Wroński.

Festiwal zainaugurowała Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ordynariusza naszej diecezji. W homilii, nawiązując do czytań mszalnych, Ksiądz Biskup wskazał na wnioski wypływające dla nas z powołania Lewiego do grona Apostołów. Mówił w tym kontekście o tym, że Pan Jezus przyszedł do nas wszystkich, a szczególnie są Mu bliscy grzesznicy. Wszyscy potrzebujemy Pana Jezusa, który nas uzdrawia. On jest naszym lekarzem, może jeszcze bardziej nas kocha, gdy o Nim zapominamy i pragnie, abyśmy do Niego przyszli, nawrócili się. Zdaniem Księdza Biskupa, tylko Pan Bóg ma prawdziwą ocenę o ludziach. On zna najlepiej nasze serca i dlatego musimy być zawsze ostrożni w ocenianiu innych ludzi. Trzecim wnioskiem wypływającym z mianowania Lewiego apostołem jest to, że wszyscy jesteśmy powołani. Najpierw do życia. Tak jak Pan Jezus powołał Lewiego do grona Apostołów, tak nas przez chrzest święty powołał, żebyśmy byli Jego przyjaciółmi, uczniami, świadkami. Powinniśmy Panu Jezusowi dziękować za to, że żyjemy, że jesteśmy w Kościele.

Reklama

Nawiązując do festiwalu, Ksiądz Biskup podkreślił, że Pan Jezus bardzo cieszy się z naszego wspólnego kolędowania, bo – jak powiedział – śpiew nas jednoczy w taką wspólnotę ludzi, którzy kochają Pana Boga. – Cieszmy się, że zdecydowaliśmy się na wspólne śpiewanie, kolędowanie, na wielbienie Pana Jezusa. On będzie o nas pamiętał. Bądźmy pewni, że będzie nas obdarzał mądrością, dobrocią i będziemy się cieszyć Jego wsparciem, błogosławieństwem – zakończył homilię bp Ignacy Dec.

Otwierając później festiwal w sali widowiskowej bolkowskiego Ośrodka Kultury, Ksiądz Biskup podkreślił, że kolędowanie nas jednoczy, podtrzymuje w nas radość płynącą z faktu, że „Słowo stało się ciałem i zamieszkało między nami”. – Mam nadzieję, że z tego festiwalu wyjdziemy bogatsi duchowo i bardziej bliscy Panu Bogu, bardziej zjednoczeni między sobą – życzył, kończąc swoje wystąpienie Ordynariusz naszej diecezji. A potem sam zaśpiewał kolędę, którą szczególnie lubił Ojciec Święty Jan Paweł II – „Oj, Maluśki, Maluśki”, co zebrani nagrodzili gromkimi brawami.

Zabierając głos w czasie inauguracji festiwalu, burmistrz Bolkowa Jarosław Wroński wyraził Księdzu Biskupowi szczególną wdzięczność nie tylko za obecność na tej imprezie, ale życzliwość okazywaną dla wielu innych inicjatyw podejmowanych wspólnie przez parafię i bolkowskie władze samorządowe. Słowa wdzięczności skierował także pod adresem proboszcza ks. kan. Wiesława Pisarskiego, a za trud włożony w organizację festiwalu podziękował przede wszystkim wikariuszowi ks. Tomaszowi Michalskiemu oraz dyrektorowi Ośrodka Kultury Bogusławowi Krukowskiemu.

W kategorii scholi dziecięcych pierwsze miejsce zdobył „Zespół z Duszą” z parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu, wśród zespołów młodzieżowych zwyciężył „Piu Mosso”, także z Wrocławia. Najlepszym solistą dziecięcym okazał się Patryk Bielak z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Witkowie, a wśród solistów młodzieżowych zwyciężyła Katarzyna Kasprzak z Karpacza.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwa Festiwal Życia w Kokotku

[ TEMATY ]

festiwal

Archiwum organizatorów

Uroczystą Mszą św. rozpoczął się 2 lipca 2018 r. Festiwal Życia w Kokotku k. Lublińca. Eucharystii przewodniczył bp Marek Solarczyk – Przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży KEP. Obecni byli również superior generalny Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów MN o. Louis Lugen OMI oraz prowincjał o. Paweł Zając OMI.

W pierwszym dniu Festiwalu zgromadziło się 670 uczestników. W homilii inauguracyjnej bp Marek Solarczyk, mówił o odkrywaniu „tajemnicy człowieka idącego w przyszłość, niosącego ze sobą dziedzictwo przeszłości”. Mamy pamiętać, że w przyszłość prowadzi nas Bóg, a przeszłość jest darem, który otrzymaliśmy.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Papież do katechetów: potrzeba „nowego alfabetu” w głoszeniu Ewangelii

2021-09-17 21:22

[ TEMATY ]

Watykan

katecheci

papież Franciszek

Vatican News

„Katecheci to ludzie, którzy niestrudzenie głoszą Ewangelię miłosierdzia; to osoby potrafiące tworzyć więzi i bliskość, które pozwalają lepiej zasmakować w Słowie Bożym i liturgii eucharystycznej, przynosząc owoce dobrych uczynków”. Tę definicję katechety Papież Franciszek przedstawił podczas audiencji dla odpowiedzialnych za komisje ds. katechezy w episkopatach Europy.

Uczestniczą oni w spotkaniu nt. nowego dyrektorium o katechezie, które zostało opublikowane w zeszłym roku. Zorganizowała je watykańska Dykasteria ds. Nowej Ewangelizacji. Doświadczenia wypracowane na europejskim gruncie zostaną następnie przedstawione katechetom na innych kontynentach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję