Reklama

Niedziela Rzeszowska

Media katolickie w diecezji

Niedziela rzeszowska 4/2016, str. 1

[ TEMATY ]

media

Ks. Tomasz Nowak

Jak dotrzeć z Ewangelią do tych, którzy nie chodzą do kościoła? Młody ksiądz Franciszek Salezy już w XVI wieku co tydzień drukował swoje kazania dla protestanckich mieszkańców francuskiego Thonon. Gońcy roznosili je po domach i wieszali na płotach. Nie tylko z tego powodu Salezy został patronem dziennikarzy i redaktorów prasy katolickiej. 24 stycznia, w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka, wraca pytanie: W jaki sposób wykorzystywać nowe techniki do głoszenia Ewangelii?

Komunikacja i miłosierdzie

Sam Franciszek Salezy miał wielkie obawy przed wykorzystaniem druku. Obawiał się, że jego słowa bez wsparcia gestu, modulacji głosu i mimiki nie osiągną oczekiwanych rezultatów. Okazało się, że obawy były niepotrzebne. Miał wielki talent pisarski. Potrafił o trudnych tematach teologicznych pisać w sposób obrazowy, dosadny i przejrzysty. Jest autorem dzieł uznawanych za wybitne, m.in. „Kontrowersji” oraz „Traktatu o miłości Bożej”. Działalność Franciszka, nazywanego Doktorem Miłości, znakomicie koresponduje z hasłem tegorocznego Dnia Środków Społecznego Przekazu. Papież Franciszek, nawiązując do Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, wybrał słowa: „Komunikacja i miłosierdzie”. W dniu wspomnienia św. Franciszka Ojciec Święty ogłosi orędzie na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będzie obchodzony w trzecią niedzielę września.

Kościół w sieci

Reklama

W dobie zamykania papierowych wydań nawet znanych tytułów prasowych, coraz więcej wiadomości można znaleźć w sieci internetowej. Przyglądając się wykorzystaniu nowych technik medialnych w diecezji rzeszowskiej, można być umiarkowanym optymistą. Od blisko roku istnieje zupełnie nowa strona internetowa diecezji rzeszowskiej (www.diecezja.rzeszow.pl). Od września 2015 r. diecezja jest obecna na popularnym portalu społecznościowym (www.facebook.com/diecezjarzeszowska). Swoje strony internetowe posiada większość diecezjalnych instytucji, stowarzyszeń i ruchów. Popularne niegdyś gazetki parafialne coraz częściej są zastępowane przez strony internetowe. Ze względu na ogromne możliwości, jakie daje Internet, maksymalne ich wykorzystanie wydaje się wykraczać poza granice wyobraźni. Warto jednać pamiętać, że to tylko środek, medium, które, podobnie jak prasa, radio i telewizja, wymaga ogromnej ludzkiej pracy. Nikt jeszcze nie opracował programu, który samodzielnie wypełni wirtualne strony w sposób twórczy i ciekawy.

Via i „Niedziela”

Nadal znaczącą rolę pełnią tradycyjne środki przekazu. Do głównych diecezjalnych mediów należy obecnie Katolickie Radio Via. Z zasięgiem wykraczającym poza granice diecezji rzeszowskiej jest słuchane przez kilkadziesiąt tysięcy odbiorów. Spory zasięg terytorialny ma również Telewizja Rzeszów, jednak programy Redakcji Katolickiej stanowią tylko niewielką część jej działalności. We wspomnienie św. Franciszka Salezego należy szczególnie zwrócić uwagę na „Niedzielę Rzeszowską”, gdyż w sensie ścisłym francuski duchowny jest patronem dziennikarzy prasowych. Co tydzień do każdej z 243 parafii diecezji rzeszowskiej trafia od kilku do kilkudziesięciu egzemplarzy tygodnika. Osobną grupę tytułów stanowi kwartalnik diecezji rzeszowskiej „Zwiastowanie” i rocznik naukowy „Resovia Sacra”.

Jakimi treściami wypełnić czas antenowy i łamy prasowe? Temat „Komunikacja i miłosierdzie” przypomina, że środki przekazu powinny służyć wzajemnemu zrozumieniu i pojednaniu. W czasach, gdy często media są miejscem eksponowania konfliktów, papież Franciszek chce skupić naszą uwagę na mocy słów, które budują pokój i jedność. Niezależnie od tematu podstawą zawsze będzie prawda.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fake news a dziennikarstwo pokoju

Niedziela Ogólnopolska 37/2018, str. 12-13

[ TEMATY ]

media

chombosan – stock.adobe.com

Jednym z najbardziej dyskutowanych zjawisk we współczesnym dziennikarstwie są tzw. fake news – fałszywe informacje. Mają one na celu dezinformację, informację bezpodstawną, opartą na nieistniejących lub zniekształconych danych i zmierzającą do oszukania czytelnika, a nawet do manipulowania nim. Problematyce tej swoje orędzie na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu poświęcił Ojciec Święty Franciszek. Nosi ono tytuł: „«Prawda was wyzwoli» (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju”. Papież swoje orędzia na każdy kolejny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu ogłasza 24 stycznia – w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, z woli bł. Pawła VI, obchodzony jest w Kościele powszechnym w niedzielę przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego, ale episkopaty krajowe mogą wyznaczać własne daty obchodów dnia poświęconego mediom. W Polsce jest to trzecia niedziela września. W tym roku Niedziela Środków Społecznego Przekazu przypada 16 września.

Papież Franciszek zwraca uwagę, że obecność i rozpowszechnianie fake news – dezinformacji w Internecie lub w mediach tradycyjnych „może odpowiadać pożądanym celom, wpływać na decyzje polityczne i sprzyjać korzyściom ekonomicznym”.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

Chodź i zobacz! Aby komunikować, trzeba spotykać osoby, tam gdzie są i takie, jakimi są – apeluje Papież w ogłoszonym dziś Orędziu na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, który w Polsce będziemy obchodzić 19 września.

Franciszek odnosi się w nim do jednego z zasadniczych problemów współczesnych mediów. Polega on na tym, że informacje coraz częściej powstają w redakcji, przed komputerem, jedynie na podstawie danych zaczerpniętych z agencji, z sieci społecznościowych, bez kontaktu z opisywaną rzeczywistością, bez spotkań z ludźmi i bez weryfikacji. W konsekwencji powstaje obraz spłycony i ujednolicony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję