Reklama

Niedziela Łódzka

Żeronie

Święty Antoni, błogosław naszej pracy

Modlili się o błogosławieństwo Boże na swoją ciężką pracę, prosili o opiekę i wsparcie patrona – św. Antoniego Opata i dziękowali za swoje rodziny podczas uroczystości, która miała miejsce 17 stycznia w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Żeroniach

Niedziela łódzka 4/2016, str. 7

[ TEMATY ]

patron

Maria Niedziela

W jednej z najmniejszych parafii archidiecezji łódzkiej, położonej wśród pól i łąk, na Eucharystii spotkali się hodowcy trzody, przedsiębiorcy, gospodarze i rolnicy z terenu parafii, dekanatu tuszyńskiego i regionu piotrkowskiego. Obecni byli także przedstawiciele organizacji ich zrzeszających. Uroczystości, podczas której poświęcona została drewniana figura św. Antoniego, opata – patrona hodowców trzody chlewnej, przewodniczył bp Ireneusz Pękalski.

– Św. Antoni Opat był osobą, która uważnie wsłuchiwała się w głos Boga i Jego słowa wcielała w czyn – mówił w homilii bp Ireneusz Pękalski. Ksiądz Biskup przypomniał słowa patrona hodowców trzody i odniósł je do obecnych czasów. – Nazywają nas katolików szaleńcami, mówił o tym już św. Antoni, ale mimo tego nie poddawajmy się i bądźmy wierni Chrystusowi – podkreślił. Ksiądz Biskup podziękował zgromadzonym na Mszy św. za ich przywiązanie do ziemi, ojczyzny i wierność Kościołowi. Zwrócił też uwagę, że mieszkańcy wsi mimo pokusy łatwego chrześcijaństwa, wiary, która niewiele kosztuje, oparli się jej i stoją przy Bogu. Uroczystość w Żeroniach – malutkiej wiejskiej parafii i urokliwym kościółku – była pierwszym takim spotkaniem przedsiębiorców, gospodarzy, rolników i hodowców z gminy Grabica, z Krzepczowa, z okolic Tuszyna i Piotrkowa. Obecni na niej zadeklarowali, że Eucharystie we wspomnienie ich patrona – św. Antoniego, staną się odtąd tradycją. Podczas Mszy św. w procesji z darami niesiono wędliny, mięsa, warzywa i owoce pochodzące od lokalnych producentów i przetwórców. Mszę św. wspólnie z bp. Ireneuszem Pękalskim sprawowali: ks. Dariusz Chlebowski, miejscowy proboszcz, ks. Władysław Cieśla z Woli Kamockiej, ks. Bogusław Karbownik z Wadlewa i ks. Adam Stańdo z Krzepczowa.

2016-01-21 10:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Jan Paweł II patronem parafii

Na mocy dekretu bp. Andrzeja Suskiego z dniem 1 sierpnia 2013 r. została erygowana parafia pw. bł. Jana Pawła II. Nowo utworzona wspólnota obejmuje obszar wydzielony z parafii pw. św. Wojciecha w Działdowie. W jej skład weszło 5 miejscowości: Burkat, Filice, Klęczkowo, Krasnołąka, Pożary i Wilamowo. Pierwszym proboszczem bp Andrzej Suski mianował ks. Krzysztofa Rynkowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Każdy jest ważny i potrzebny. 75 lat Karty END

2022-12-03 19:09

Marzena Cyfert

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Eucharystia w kościele św. Antoniego na Karłowicach

Małżonkowie zrzeszeni w ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame, jak również wszyscy chętni, przybyli dzisiaj do parafii św. Antoniego we Wrocławiu, by świętować 75-lecie Karty Equipes.

Ruch Equipes Notre-Dame to największy na świecie katolicki ruch duchowości małżeńskiej. Jego celem jest pomaganie małżonkom w drodze do świętości. Formacja w ruchu to konkretne sposoby pomagające we wzrastaniu w małżeństwie oraz w miłości do Boga i bliźniego. Początki ruchu sięgają czasów przed wojną, kiedy to kilka małżeństw zwróciło się do ks. Henry`ego Caffarela z prośbą o pomoc w rozwoju i wspólnym dążeniu do świętości. To był początek ruchu Equipes Notre-Dame. 8 grudnia 1947 r. została proklamowana Karta Equipes uznana za akt założycielski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję